Serie A: Piotr Zieliński wszedł i strzelił Milanowi

Piotr Zieliński zdobył gola w wygranym 2:1 przez SSC Napoli meczu z AC Milan. Reprezentant Polski trafił do bramki krótko po wejściu na boisko z ławki rezerwowych. Klub Zielińskiego pozostaje liderem Serie A.

Piotr Zieliński Getty Images / Francesco Pecoraro / Stringer / Piotr Zieliński
Napoli straciło dotychczas jedyne punkty w sezonie w pojedynku z klubem z Mediolanu, Interem. Nie miało wówczas miażdżącej przewagi, a kiedy stwarzało sytuację podbramkową, świetnie interweniował Samir Handanović. Słoweniec zagrał rewelacyjnie w bezbramkowym spotkaniu. W starciu z AC Milan lider musiał znaleźć sposób na innego błyskotliwego bramkarza Gianluigiego Donnarummę.

Młodzian interweniował po raz pierwszy w 13. minucie. Egzamin zorganizował mu Jose Callejon po dośrodkowaniu Lorenzo Insigne. W 25. minucie Donnarumma zatrzymał piłkę po próbie Driesa Mertensa zza pola karnego, a następnie w analogicznych sytuacjach uderzenia Allana oraz Marka Hamsika. Napoli musiało znaleźć inny sposób na sforsowanie obrony Milanu.

Tym sposobem było podanie z głębi pola do rozpędzonego Insigne. W 34. minucie filigranowy piłkarz uderzył na 1:0 po dłoniach Donnarummy w sytuacji sam na sam. Sędzia asystent zasygnalizował spalonego. Daniele Doveri wskazał na środek boiska dopiero po wykorzystaniu technologii VAR. Autor gola dał do zrozumienia, że jest w formie, a trzymanie go na ławce przez selekcjonera reprezentacji Włoch było wielkim błędem.

Skończył się czas, w którym Milan mógł bronić i czekać na ten jeden szczęśliwy atak. Przed przerwą nie odpowiedział niczym ciekawym, choć grał w ustawieniu z dwoma napastnikami. Nikolę Kalinicia i Suso było stać na jedną akcję. Za kontuzjowanego Hiszpana grał od 45. minuty Andre Silva.

W drugiej połowie piłka toczyła się częściej po połowie Napoli. To było celowe działanie gospodarzy. Wciągali miernych w ataku pozycyjnym rywali, a sami kontrowali z wykorzystaniem Insigne oraz Callejona. Do środka pola wszedł w 69. minucie Piotr Zieliński.

Na trafienie reprezentanta Polski nie trzeba było długo czekać. Jeden z pierwszych kontaktów Zielińskiego z piłką skończył się golem. W 72. minucie zmiennik strzelił na 2:0 w sytuacji sam na sam między nogami Donnarummy. Elegancką asystą popisał się Dries Mertens. Zieliński zdobył swojego pierwszego gola od 10 września. Wówczas pokonał golkipera Bologna FC. Wcześniej znalazł również drogę do bramki Atalanty Bergamo.

Napoli jest niepokonanym liderem Serie A. W niedzielę będzie czekać na odpowiedź największego rywala Juventusu. Starą Damę czeka trudne starcie na stadionie Sampdorii Genua. Milan zostaje poza miejscami premiowanymi awansem do europejskich pucharów.

Kiedy przychodzi do starcia Rossonerich z którymś z potentatów, oblewają egzamin. W Neapolu zdobyli gola dopiero w doliczonym czasie, gdy było już "pozamiatane". Pepe Reinę zaskoczył strzałem zza pola karnego Alessio Romagnoli.

SSC Napoli - AC Milan 2:1 (1:0)
1:0 - Lorenzo Insigne 34'
2:0 - Piotr Zieliński 72'
2:1 - Alessio Romagnoli 90'

Napoli: Pepe Reina - Elseid Hysaj, Raul Albiol, Kalidou Koulibaly, Mario Rui (66' Christian Maggio) - Allan, Jorginho, Marek Hamsik (69' Piotr Zieliński) - Jose Callejon (79' Marko Rog), Dries Mertens, Lorenzo Insigne

Milan: Gianluigi Donnarumma - Mateo Musacchio, Leonardo Bonucci, Alessio Romagnoli - Fabio Borini (77' Ignazio Abate), Franck Kessie, Manuel Locatelli, Riccardo Montolivo (85' Lucas Biglia), Giacomo Bonaventura - Suso (45' Andre Silva), Nikola Kalinić

Żółte kartki: Allan, Albiol (Napoli) oraz Borini (Milan)

Sędzia: Daniele Doveri