KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Marek Wawrzynowski: Polityka z butami na stadionie - awantura o spot rządu Beaty Szydło (felieton)

Najnowszy spot wyborczy rządu Prawa i Sprawiedliwości wywołał spore oburzenie po stronie opozycji - jak to możliwe, że kręcą film na stadionie wybudowanym przez rząd PO? Sprawa nie jest aż tak prosta.

Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Pełny stadion podczas Grand Prix Polski na PGE Narodowym WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Pełny stadion podczas Grand Prix Polski na PGE Narodowym

Śledząc politykę dość wnikliwie, jednak z boku, zwróciłem uwagę, że w dyskusji doszliśmy do ściany. Już dziś wiemy, że wszystkie chwyty są dozwolone, kłamstwo goni manipulację. Dalej jest już tylko przemoc.

Nic nie odmóżdża tak bardzo, jak śledzenie wymiany zdań posłów dwóch największych partii. Jednak widzę, że ludziom się to podoba. Co więcej, wspierają to dziennikarze partyjnych mediów (to najgorszy gatunek), zamiast próbować ustalić faktyczny przebieg wydarzeń.

Zwykle trzymam się od tego spektaklu z daleka, komentując jedynie w mediach społecznościowych. Tym razem politycy weszli na nasze podwórko - sportowe i trzeba interweniować, żeby za bardzo się nie panoszyli.

PiS, jak wiemy, nakręcił spot podsumowujący dwa lata rządów. Nakręcił go na PGE Narodowym w Warszawie, który jak wiadomo, uchodzi za największy pomnik rządów PO. Czy słusznie?

ZOBACZ WIDEO Dublet Roberta Lewandowskiego - zobacz skrót meczu Bayern Monachium - FC Augsburg [ZDJĘCIA ELEVEN]

Musimy się cofnąć o kilkanaście lat. W 2003 roku podpisano porozumienie polsko-ukraińskie. Wtedy były to raczej marzenia piłkarskich działaczy. PO i PIS wtedy były już liczącymi się ugrupowaniami, ale łącznie miały nieco ponad 21 procent głosów w wyborach do sejmu (dwa lata wcześniej), zaś w wyborach do senatu współpracowały i nawet startowały razem w wyborach do senatu jako "Blok Senat 2001".

Pierwszym politykiem, który zainteresował się ideą Euro 2012 (bez którego nie byłoby ani stadionów ani pewnie część dróg) był Marek Belka, a więc premier z ramienia SLD w latach 2004-05. To właśnie do niego udali się działacze PZPN, Michał Listkiewicz i Adam Olkowicz. O roli tego drugiego się dziś zapomina, a to on był ojcem chrzestnych turnieju. A jaka była jego partia? W dawnych czasach na pewno PZPR. A potem? Na pewno nie PO i nie PiS. Najbliżej mu do SLD.

Wizyta u Belki, człowieka SLD, wszystko zmieniła. - Był naprawdę tym pomysłem podekscytowany. Powiedział: "Panowie, robimy to". Do tego momentu odbijaliśmy się od sekretarki do sekretarki. Ale teraz wystarczył jeden telefon i byliśmy przyjmowani jak goście honorowi - opowiadał potem Listkiewicz.

Jaka była rola PiS? Dwojaka. Minister sportu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, Tomasz Lipiec, próbował raczej storpedować ideę EURO 2012. Tak pamiętają to przedstawiciele PZPN. Wiadomo, że Lipiec był skonfliktowany ze związkiem, który był wtedy, ze względu na aferę korupcyjną, bardzo łatwym celem. I dlatego był atakowany z pełną brutalnością.

Ale jest też druga strona - jednym z najgorętszych orędowników turnieju był prezydent Lech Kaczyński, który jak już wiemy po latach, patrzył szerzej niż współcześni politycy, zarówno jego brat, jak i opozycja, i widział turniej jako projekt ogólnonarodowy.

A Platforma? Wygrała wybory w 2007 i wszystko ładnie przygotowała, zbudowała, mając na to środki unijne.

Kto dziś kłamie, kto mówi prawdę?

Sam film pokazuje, że Polska wcale nie była w ruinie, jak twierdzą politycy PIS. Dlatego też ich spot na "zrujnowanym stadionie" można uznać za przejaw hipokryzji, przecież mogli nakręcić go na obiekcie, który powstał w ciągu ostatnich dwóch lat. Ale też wiemy, że nie można przypisywać powstania Stadionu Narodowego ich oponentom - PO.

EURO 2012 było wielkim projektem ponadpolitycznym, angażującym wszystkie strony dzisiejszego konfliktu. Nie byłoby go bez zaangażowania SLD, nie byłoby bez poparcia prezydenta z ramienia PiS i pewnie bez zaangażowania PO. Bo z całą pewnością ci ostatni, mając przed sobą bardzo trudne zadanie i naprawdę mało czasu, wywiązali się z zadania bardzo dobrze. Nie wiemy, czy ktoś inny dałby radę. Może tak, a może wszystko byłoby rozkopane?

Dlatego EURO 2012, a więc i PGE Narodowy nie jest efektem wojny polsko-polskiej. Jest efektem wielkiej współpracy.

Zobacz inne teksty autora

Czy organizacja EURO 2012 była dobrym pomysłem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (9)
 • sympatyczne Zgłoś komentarz
  POLITYCY do roboty a nie uprawiania propagandy antypolskiej ! Co proponuje RZAD cieni, totalnej opozycji ??? Pozwolcie pracowac Rzadowi RP ! Ile czasu zajmuje Premier i całemu Rządowi
  Czytaj całość
  wyjaśnianie i tłumaczenie Polski w związku z donosami targowicy? Co targowica zrobiła dla Polski - jaki jest jej 2-letni dorobek za nasze podatki???? Słowa innych: Też uważam, że Polska powinna ogłosić listę osób persona non grata, będących dla Polski zagrożeniem dla bezpieczeństwa Państwa. Na tej liście powinni się znaleźć: 1)Timermmans, 2)Verhofstadt, 3)Tusk, 4)Gross, 5)Soros, 6)Boni, 7)Thun, 8)Kudrycka, 9)Pitera, 10)Hubner, 11)Jazłowiecka, 12)Żakowski, 13)Lis, 14)Michnik. Myślę, że to i tak tylko część tego badziewiarskiego, antypolskiego towarzystwa.
  • zzz Zgłoś komentarz
   Drogi panie Andrzej Roman. Jeszcze przed chwila jasno napisałem. Polityko, won ze sportu, czego pan łaskaw był nie zauważyć. Ale cóż, "opozycyjna" HIPOKRYZJA nie zna granic... Napiszę
   Czytaj całość
   najkrócej jak potrafię. Strasznie was boli, ze dzięki "500+" wydatnie zmniejszył się obszar NĘDZY w polskim społeczeństwie (pominę tu milczeniem, ze tego rodzaju pomoc socjalna jest rzeczą powszechną na tzw."zachodzie"). Dla opozycji milszym widokiem był widok kasjerki siedzącej na "pampersach" w jakimś zachodnim "markecie" za 1200 zł /mc.. Albo jak " myśl przewodnia " ex prezydenta RP która brzmiała - "bierz kredyt, albo wyjedz na zachód". Choć tu mam niejasne przekonanie, ze gdyby Polska (w ramach planu Platformy) przyjęła dziesiątki (jeśli nie setki) tysięcy tzw. "uchodźców" z islamskich państw, PO zaraz by zorganizował dla nich "akcje" pt. "3500+". Daruje sobie tu pański komentarz, ze PiS jest to partia prorosyjska.. Przypomnę tylko wyjątkowo dobre stosunki ex premiera Donalda Tuska z wspomnianym przez pana Władymirem Putinem. Bo o poprzednim prezydencie (Komorowski) nawet nie wspomnę. "Szkoda czasu i atlasu"...
   • zzz Zgłoś komentarz
    Marku Wawrzynowski, daruj pan sobie tego rodzaju prymitywne "agitki". Pominę milczeniem pańskie "felietony" na wp.de, czy w "Newsweeku". Też pal licho pańskie jednoznaczne polityczne
    Czytaj całość
    "sympatie". Można to jeszcze wybaczyć. Ale pisanie, ze PGE Narodowy jest "dziełem" Platformy to już zwykłe nadużycie !***. TEN STADION POWSTAŁ PRZEDE WSZYSTKIM Z PODATKÓW POLAKÓW (bez względu na ich podejście do polityki) a nie z kieszeni "jaśnie oświeconej" Platformy.Obywatelskiej !!!. Mam cichą nadzieję, ze dotrze to do pańskiej "wiadomości". Choć mocno w to powątpiewam...ps. WYNOCHA Z POLITYKĄ ZE SPORTU, "panie felietonisto" z wp.de !!! ***-czy gdyby wtedy rządził PiS, to "Narodowy" by nie powstał ????
    • Uciekamy i Przekupujemy KS Torun Zgłoś komentarz
     PO to złodzieje i zdrajcy.
     • VikingEpica Zgłoś komentarz
      Lepsze to niż donoszenie na własny kraj i głosowanie przeciwko własnemu krajowi. Zdrajcy.
      • gmk38 Zgłoś komentarz
       Sami wchodzicie w polityke lamusy
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×