Jeszcze niedawno Maroko pogrążyło się w piłkarskim smutku. W 2015 roku odpowiadało za organizację Pucharu Narodów Afryki, ale na 2 miesiące przed rozpoczęciem turnieju krajowe władze w obawie przed epidemią wirusa Ebola w Afryce Zachodniej zrezygnowały z przeprowadzenia turnieju. W ramach sankcji CAF, reprezentacja została zdyskwalifikowana i wykluczona z mistrzostw.
Dla ludzi kochających futbol decyzja afrykańskiej federacji była dramatem. Piłka nożna to przecież w Maroku sport absolutnie numer 1.
Selekcjoner: Herve Renard
49-letni Francuz to człowiek w Afryce doskonale znany. Od 2008 roku pracował z różnymi reprezentacjami. Dwukrotnie prowadził Zambię, w 2012 roku zdobywając z nią Puchar Narodów Afryki. 3 lata później powtórzył ten wyczyn z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Wielkim zaskoczeniem była rezygnacja ze stanowiska chwilę po sukcesie. Trener zdecydował się na powrót do ojczyzny (objął FC Sochaux) choć jego kontrakt obowiązywał jeszcze przez 18 miesięcy. Na Czarnym Lądzie miał pod swoimi skrzydłami także Angolę.
ZOBACZ WIDEO: Paris Saint-Germain powiększa przewagę nad rywalami [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]
Gwiazda: Medhi Benatia
Kapitan reprezentacji, grający na pozycji obrońcy. Wychowanek Olympique Marsylia, ale w macierzystym klubie nikt na niego nie stawiał. Prawdziwą szansę dostał dopiero po przeprowadzce do Włoch. Świetna gra w barwach Udinese Calcio zaowocowała zainteresowaniem ze strony AS Roma i transferem opiewającym na 13,5 mln euro. W Rzymie jego talent w pełni się rozwinął. Medhi Benatia był kluczowym piłkarzem Romy i błyskawicznie wzbudził zainteresowanie europejskich potęg. Rywalizację wygrał Bayern Monachium, ale musiał głębiej sięgnąć do klubowej kasy, by pozyskać urodzonego w 1987 roku piłkarza. 28 mln euro - takich kwot Bawarczycy nie zwykli wydawać na zawodników występujących w linii obrony. Pobyt w Monachium był dla Marokańczyka czasem straconym. Nieustannie krytykowany miał wyraźne problemy z aklimatyzacją, do tego doszły kontuzje. Piłkarz otwarcie mówił o chęci powrotu do Serie A. W 2016 roku zbawienne okazało się wypożyczenie do Juventusu. Benatia odżył i wrócił do swojej najlepszej formy. Mistrz Włoch zdecydował się wykupić Marokańczyka, wykładając na stół 17 mln euro.
Benatia ma w dorobku puchar i dwukrotne mistrzostwo Niemiec z Bayernem Monachium oraz mistrzostwo i puchar Włoch wywalczone z Juventusem Turyn.
Występy w mistrzostwach świata
faza grupowa (1970, 1994, 1998)
1/8 finału (1986)
Sukcesy:
Zwycięstwo w Pucharze Narodów Afryki (1976), 2. miejsce (2004), 3. miejsce (1980)
1/8 Mistrzostw Świata (1986).
Eliminacje:
Marokańczycy walkę o mundial rozpoczęli od wygranego dwumeczu z Gwineą Równikową. Była to dla nich najtrudniejsza przeprawa eliminacji. Pierwszy mecz wygrali mimo czerwonej kartki w 46. minucie, a w rewanżu stykowy wynik utrzymywał się do ostatnich sekund. Później było już mniej nerwowo. W swojej grupie nie przegrali żadnego meczu (bilans 3-3-0), co więcej nie stracili nawet gola! W pokonanym polu pozostawili uchodzące za faworyta Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Gabon i Mali.
Warto wiedzieć:
- Miejsce w rankingu FIFA: 40.
- Po awansie reprezentacji na mistrzostwa świata w Belgii i Francji wybuchły zamieszki. Marokańscy kibice demolowali sklepy, podpalali auta i atakowali policjantów. Rannych zostało 22 funkcjonariuszy.
- Maroko na stałe zapisało się w historii afrykańskiej piłki jako pierwsza drużyna z kontynentu, która wyszła z grupy na mistrzostwach świata.
- W 2000 roku trenerem Lwów Atlasu był . Został zwolniony już po pierwszej porażce, choć Maroko liderowało grupie eliminacyjnej do MŚ.
- Za najwybitniejszego piłkarza w historii Maroka uznawany jest Ben Barek. Żył on w latach 1917-92 i nosił pseudonim "Czarny Brylant". Grał m.in. w Olympique Marsylia i Atletico Madryt. W 1946 roku został wcielony do reprezentacji Francji. Wystąpił przeciwko Polsce (22 stycznia 1939 roku przegraliśmy 0:4)
- Narodowy stadion mieści się w Marrakeszu. Budowa ciągnęła się przez 7 lat. Pierwotnie miał liczyć 61 tys. miejsc siedzących, ale poprzestano na 45 tys. Ciekawostką jest fakt, że trybuny od boiska dzieli nie tylko bieżnia, ale i głęboka fosa.
- Nowym "nabytkiem" reprezentacji jest . Zawodnik otrzymał zgodę od FIFA na występy w drużynie narodowej Maroka, skąd pochodzą jego rodzice. Wydanie jej było zaskakujące, ponieważ w 2014 roku piłkarz rozegrał 13 minut w starciu kwalifikacyjnym do mistrzostw Europy w barwach Hiszpanii i według przepisów nie miał prawa do gry dla innego państwa.
- Najwyższa liga Maroka (Botola Pro) liczy 16 drużyn. Aktualnym mistrzem jest Wydad.