Kokpit Kibice
Zobacz drużynę
 • Zobacz drużynę
 • Grupa A
 • Grupa B
 • Grupa C
 • Grupa D
 • Grupa E
 • Grupa F
 • Grupa G
 • Grupa H

MŚ 2018. Brak Włochów i Amerykanów problemem dla FIFA. "Nikt się tego nie spodziewał"

Nieobecność na mistrzostwach świata reprezentacji Włoch i USA jest marketingowym problemem dla FIFA. Mimo trudności w rozmowach ze sponsorami z Ameryki Północnej, światowa federacja liczy, że uda jej się zrealizować zakładany finansowy plan.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
logo FIFA Getty Images / Matthias Hangst / Staff / Na zdjęciu: logo FIFA

Brak na mundialu drużyn z Włoch i Stanów Zjednoczonych to największa niespodzianka eliminacji. To nie tylko porażka dla reprezentacji i ich kibiców, ale także problem dla FIFA. Światowa federacja liczyła, że dochód z mistrzostw świata wyniesie 5 miliardów dolarów. Bez tych dwóch krajów może być trudno zrealizować ten plan.

Nieobecność reprezentacji USA wpływa na rozmowy z czterema sponsorami z Ameryki Północnej. - Wszyscy są zirytowani brakiem kwalifikacji na mistrzostwa świata. Mówiąc szczerze, nikt się tego nie spodziewał - powiedział dyrektor handlowy FIFA, Philippe Le Floc'h, który zajmuje się negocjacjami z amerykańskimi firmami technologicznymi.

- Zadaniem, które musimy wykonać jest zapewnienie realizacji naszych prognoz finansowych - dodał Le Floc'h. Mimo trudności w rozmowach działacz liczy na to, że uda się pozyskać ponad 5 miliardów dolarów. Dodajmy, że FIFA nie zdradza szczegółów umów ze sponsorami mistrzostw świata.

Problemem dla FIFA są też okoliczności przyznania praw do organizacji mundialu. Wokół działaczy piłkarskich toczy się śledztwo w sprawie korupcji. Do tego spadają ceny ropy naftowej, a na Rosjan nakładane są sankcje. Dochodzą też zawirowania z kolejnym gospodarzem mistrzostw świata - Katarem. - To skomplikowane, zwłaszcza na rynku, na którym potencjalni partnerzy widzą kryzys - dodał Le Floc'h.

Mistrzostwa świata w 2014 roku dały FIFA przychody w wysokości 5,7 miliarda dolarów. Niektóre umowy zostały jednak podpisane dekadę wcześniej, gdy nie było jeszcze globalnego kryzysu finansowego. MŚ to najbardziej oglądane wydarzenie sportowe na świecie. Globalna średnia publiczność ostatniego mundialu wynosiła 600 milionów widzów.

ZOBACZ WIDEO: Sławomir Majak: Cypryjczycy szybko nauczyli się słów na "k"

Brak której reprezentacji na MŚ 2018 jest większą sensacją?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
chicagotribune.com
Komentarze (9)
 • Mate1 Zgłoś komentarz
  Spokojnie USA i Włochy. Nie martwcie się. Już w 2026 roku będą mistrzostwa rozgrywane z udziałem, aż 48 reprezentacji, tak że spokojnie się zakwalifikujecie. A w przypadku USA, to
  Czytaj całość
  jeszcze dodatkowo będą większe szanse, bowiem zgłosili oni swój udział w organizacji mistrzostw w 2026 roku.
  • Plotzek Zgłoś komentarz
   Amerykanie i Włosi nie mają monopolu na udziały w MŚ. Chyba że FIFA przyzna im... dzikie karty, tak jak w tenisie ziemnym to jest, czy... żużlu.
   • Marcin Jastrzębski Zgłoś komentarz
    ze co ??? kasy za malo ?? natsepny mundial proponuje np KATAR i nie wazne kto tam bedzie gral bo szejkowie kasy dadza i wszystko sie bedzie zgadzac
    • Dominika Głowacz Zgłoś komentarz
     zmierzą kombinezon Żyle i włosi w finale
     • Roberto2710 Zgłoś komentarz
      jak widać piłka nożna na światowym poziomie to nie tylko czysty sport a przede wszystkim marketing i super dochody z tego tytułu
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×