Niesamowity Robert Lewandowski! Polak przerwie panowanie Leo Messiego i Cristiano Ronaldo?

Robert Lewandowski jest na dobrej drodze do tego, by przerwać trwający od lat duopol Leo Messiego i Cristiano Ronaldo na światowych boiskach i zostać najskuteczniejszym piłkarzem świata. "Lewy" jest w życiowej formie, co widać po jego statystykach.

Maciej Kmita
Na zdjęciu (od lewej): David Alaba, Robert Lewandowski oraz Rafinha Getty Images / Sebastian Widmann / Stringer / Na zdjęciu (od lewej): David Alaba, Robert Lewandowski oraz Rafinha
Gol strzelony przez Roberta Lewandowskiego we wtorkowym meczu 6. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów z Paris Saint-Germain (3:1) był już jego 52. w 2017 roku. Kapitan reprezentacji Polski po raz kolejny udowodnił, że dla niego niemożliwe nie istnieje - dotychczasowy życiowy rekord, który ustanowił w 2015 roku, pobił już o trzy trafienia, a wciąż może poprawić ten dorobek, bo przed zimową przerwą wybiegnie na boisko jeszcze cztery razy.

Przekroczenie magicznej granicy 50 bramek zdobytych w jednym roku kalendarzowym było jednym z niewielu cennych skalpów, których "Lewy" dotąd nie zdjął, ale to nie ostatni spektakularny wyczyn, którego 29-latek może dokonać w 2017 roku. Lewandowski jest skuteczny jak nigdy wcześniej i ma realną szansę na przerwanie trwającego od lat duopolu Lionela Messiego i Cristiano Ronaldo.

Argentyńczyk i Portugalczyk od dekady nie mają sobie równych w plebiscytach na najlepszego gracza świata, wygrywając na przemian plebiscyty FIFA i "France Football", a do tego w siedmiu ostatnich latach całkowicie zdominowali rywalizację o miano najlepszego strzelca globu w danym roku kalendarzowym. Od 2010 roku Messi zgarnął ten tytuł trzy razy (2010, 2012, 2016), a Ronaldo czterokrotnie (2011, 2013, 2014, 2015).

Teraz jednak między nich wskoczył Lewandowski. Bramka zdobyta przez Polaka we wtorkowym meczu z PSG pozwoliła mu bowiem na dogonienie Messiego na szczycie listy najskuteczniejszych zawodników świata w 2017 roku! Obaj mają na koncie po 52 trafienia, ale warto zwrócić uwagę, że Messi do skompletowania tego dorobku potrzebował 61 występów, podczas gdy Lewandowski zagrał w 2017 roku w 51 meczach.

10. Radamel Falcao 34 49 112 minut AS Monaco/Kolumbia

"Lewy" strzela gola co 84 rozegrane minuty, podczas gdy Messi trafia do siatki co 102 spędzone na boisku minuty. Biorąc pod uwagę, że do końca 2017 roku Polak rozegra cztery mecze, a Messi pojawi się na boisku maksymalnie trzy razy, Lewandowski rzutem na taśmę może pokonać Argentyńczyka w wyścigu o tytuł najlepszego strzelca 2017 roku! W walce liczy się też Edinson Cavani, który strzelił 51 goli, a którego PSG ma do rozegrania jeszcze cztery spotkania.

Najlepszego strzelca 2017 roku poznamy 23 grudnia, kiedy Messi rozegra ostatni mecz w tym roku - dzień przed wigilią Duma Katalonii zmierzy się z Królewskimi w 236. El Clasico. "Lewy" i Cavani będą już na urlopach, bo swoje ostatnie tegoroczne spotkania rozegrają trzy dni wcześniej.

Ostatnie spotkania Barcelony, Bayernu i PSG w 2017 roku:

FC Barcelona Bayern Monachium Paris Saint-Germain
Data Rywal Rozgrywki Data Rywal Rozgrywki Data Rywal Rozgrywki
10.12 Villarreal CF (W) La Liga 09.12 Eintracht Frankfurt (W) Bundesliga 09.12 LOSC Lille (D) Ligue 1
17.12 Deportivo La Coruna (D) La Liga 13.12 1.FC Koeln (D) Bundesliga 13.12 RC Strasbourg Puchar Francji
23.12 Real Madryt (W) La Liga 16.12 VfB Stuttgart (W) Bundesliga 16.12 Stade Rennes Ligue 1