Primera Division: małe El Clasico sensacyjnie dla Espanyolu Barcelona

Sensacyjnym wynikiem zakończyło się pierwsze w 17. kolejce Primera Division starcie klubów z Madrytu i Barcelony. Espanyol stoczył z Atletico zacięty bój i w końcowych minutach zadał zabójczy cios. Gospodarze wygrali 1:0.

Dominik Polesiński
Felipe Luis i Sergio Garcia Getty Images / Alex Caparros / Na zdjęciu: Felipe Luis i Sergio Garcia

Chiński właściciel Espanyolu za cel postawił sobie udział w Lidze Mistrzów. Nie podał terminu realizacji ambitnego planu, ale klub z Barcelony ma zagościć na europejskich salonach. Patrząc na tabelę Primera Division można mieć wątpliwości czy to możliwe. Miejsce tuż nad strefą spadkową i tylko cztery zwycięstwa w 16. rozegranych kolejkach. Do tego nikt nie miał w lidze mniej strzelonych goli (tylko 13).

Pierwsza połowa meczu z Atletico Madryt pokazała jednak, że Pericos w piłkę nie grają tak źle jak wskazuje tabela. Gospodarze składnie i szybko wymieniali podania, co pozwoliło na stworzenie kilku bramkowych szans. Najbliżej w 19. minucie był Leo Baptistao. Świetnym podaniem obsłużył go Sergio Garcia, ale Brazylijczyk w sytuacji sam na sam z bramkarzem pokazał jak nie należy strzelać "podcinką". Piłka poszybowała wysoko nad poprzeczką, a strzelec ze złości mało nie rozerwał koszulki.

Atletico grało słabo. Pod bramką Pau Lopeza niewiele się działo, tylko raz 23-letniego golkipera postraszył Saul Niguez. Soczysty strzał z linii pola karnego mógł otworzyć wynik, ale gospodarzy uratował ofiarny wślizg i wyblok Oscara Duarte. Wiceliderowi nie szło do tego stopnia, że Antoine Griezmann podjął próbę wymuszenia rzutu karnego, nieudolnie symulując faul bramkarza.

Trener Diego Simeone jasny znak do ataku dał w 62. minucie. Boisko opuścił defensywny pomocnik Thomas Partey, a zmienił go napastnik Angel Correa. Goście zaczęli grać lepiej i wreszcie widać było, że przyjechali do Barcelony wygrać.

Kevin Gameiro był kolejnym ofensywnym zawodnikiem, który pojawił się z ławki i to on zmarnował najlepszą okazję na gola. Dostał kapitalne podanie od Griezmanna, ale mając przed sobą jedynie bramkarza strzelił tak, że Lopez łatwo złapał piłkę. 20 minut przed końcem efektownym strzałem głową do siatki trafił Diego Godin, ale w walce o pozycję wyraźnie faulował rywala i bramka słusznie nie została uznana.

Gościom zaczęło się spieszyć, zaatakowali większą liczbą piłkarzy i nadziali się na kontrę. Piłkę wzorowo rozegrali rezerwowi. Pablo Piatti podał do Estebana Granero, a ten zagrał na lewą stronę pola karnego do wbiegającego Garcii. Mocny strzał przy dalszym słupku zapewnił miejscowym jakże potrzebne trzy punkty.

Dla Atletico Madryt była to pierwsza porażka w tym sezonie.

Espanyol Barcelona - Atletico Madryt 1:0 (0:0)
1:0 - Sergio Garcia 88'

Espanyol Barcelona: Pau Lopez - Javi Lopez, Oscar Duarte, Mario Hermoso, Aaron Caricol, Sergio Garcia, David Lopez, Javi Fuego, Sergi Darder (86' Esteban Granero), Gerard Moreno, Leo Baptistao (72' Pablo Piatti).

Atletico Madryt: Jan Oblak - Sime Vrsaljko, Stefan Savić, Diego Godin, Filipe Luis, Thomas Partey (62' Angel Correa), Gabi (85' Augusto Fernandez), Saul Niguez, Koke, Antoine Griezmann, Fernando Torres (70' Kevin Gameiro).

Żółte kartki: J. Lopez, P. Lopez (Espanyol) oraz Niguez, Koke, Gabi, Fernandez, Vrsaljko (Atletico).

Sędzia: Mario Melero Lopez.

Real Betis - Athletic Bilbao 0:2 (0:1)
0:1 - Raul Garcia (k.) 36'