Premier League: dominacja totalna Manchesteru City

Tylko 1:0, a mimo to ze stoickim spokojem wygrał z Newcastle United Manchester City. Zespół Pepa Guardioli nie dał rywalowi żadnych szans.

Szymon Mierzyński
radość piłkarzy Manchesteru City po strzelonej bramce Getty Images / Ian MacNicol / Na zdjęciu: radość piłkarzy Manchesteru City po strzelonej bramce
Rafael Benitez chyba założył, że zamuruje bramkę i przetrwa 90 minut z wynikiem 0:0. To była naiwna taktyka, która sprawdzała się przez pół godziny. Tyle czasu potrzebowali piłkarze Pepa Guardioli, by w końcu rozmontować defensywę gospodarzy. Kevin De Bruyne doskonale wypatrzył wbiegającego za plecy obrońców Raheema Sterlinga, a ten idealnym strzałem zmieścił piłkę między Robem Elliotem a krótkim słupkiem.

Powiedzieć, że Manchester City zdominował mecz, to nic nie powiedzieć. W 19. minucie lider Premier League miał 90 procent posiadania piłki! Sroki nie potrafiły nawet podejść pod bramkę Edersona, nie mówiąc już o oddaniu jakiegokolwiek strzału.

Obywatele mieli chwilę słabości zaledwie raz - jeszcze w pierwszej połowie, gdy kompletnie pogubili się we własnym polu karnym i lobem Edersona chciał pokonać Rolando Aarons. Bramkarz był bez szans, lecz piłkę z linii bramkowej wybił Nicolas Otamendi.

Po przerwie Sroki grały przeraźliwie pasywnie. Nie poszukały jakiegokolwiek sposobu na wystraszenie przeciwnika, nie zaostrzyły gry, nie zrobiły nic, by choć dać sobie szansę na sprawienie niespodzianki. W końcówce wprawdzie goście trochę odpuścili i zespół Newcastle nieco ich nacisnął, jednak trwało to zaledwie kilka minut.

Manchester City dowiózł skromne 1:0 do ostatniego gwizdka i odniósł 18. zwycięstwo z rzędu w Premier League. Teraz ma 15 pkt. przewagi nad Manchesterem United. Podopieczni Rafaela Beniteza natomiast plasują się tuż nad strefą spadkową.

Newcastle United - Manchester City 0:1 (0:1)
0:1 - Raheem Sterling 31'

Newcastle United: Rob Elliot - Chancel Mbemba (77' Mikel Merino), Jamal Lascelles, Paul Dummett, DeAndre Yedlin, Jonjo Shelvey, Mohamed Diame, Javier Manquillo, Jacob Murphy, Joselu (62' Dwight Gayle), Rolando Aarons (71' Christian Atsu).

Manchester City: Ederson - Kyle Walker, Vincent Kompany (11' Gabriel Jesus), Nicolas Otamendi, Danilo, Kevin De Bruyne, Fernandinho, Ilkay Gundogan, Bernardo Silva (83' Leroy Sane), Sergio Aguero (77' Eliaquim Mangala), Raheem Sterling.

Żółta kartka: Dwight Gayle (Newcastle United).

Sędzia: Andre Marriner.

Czy Manchester City zakończy sezon w Premier League bez porażki?