Sparingowo: Pogoń Szczecin uczy się wygrywania. Dwa piorunujące finisze

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / KRZYSZTOF CICHOMSKI / Na zdjęciu: piłkarze Pogoni Szczecin
Newspix / KRZYSZTOF CICHOMSKI / Na zdjęciu: piłkarze Pogoni Szczecin

Pogoń Szczecin wygrała dwa sparingi na zgrupowaniu w tureckim Belek. Drużyna Kosty Runjaicia pokonała 2:1 Flamurtari Vlore i 3:2 FC Voluntari. Oba mecze rozstrzygnęła w końcówce.

W tym artykule dowiesz się o:

W meczu z wiceliderem ligi albańskiej bramki Pogoni Szczecin pilnował po raz pierwszy w okresie przygotowań Łukasz Załuska. W polskich sparingach bronili na zmianę Łukasz Budziłek i Jakub Bursztyn. Okazji do wykazania się Załuska miał niewiele. Flamurtari Vlore stwarzało równie mało sytuacji podbramkowych jak Pogoń. Autsajderowi Lotto Ekstraklasy nie wychodziło atakowanie pomimo odważnego ustawienia. Z przodu byli Adamowie Frączczak i Buksa, a w 35. minucie tego pierwszego zmienił testowany Lubomir Tupta.

Piłkarze kazali czekać na gole do ostatnich 10 minut. Dla wytrwałych odpalili pokaz stałych fragmentów. Pierwsze słowo powiedzieli Albańczycy, którzy wyszli na prowadzenie dzięki strzałowi z rzutu karnego. Podrażniona Pogoń odwróciła wynik 0:1 na 2:1 w pięć minut. Dośrodkowywał ze stojącej piłki Ricardo Nunes, a jego wypieszczone podania wykorzystali Kamil Drygas oraz Lasza Dwali. Gruzin zrehabilitował się za sprokurowanie jedenastki i zagwarantował Pogoni drugie zwycięstwo w okresie przygotowań.

Przy boisku w Belek był Czesław Michniewicz, selekcjoner młodzieżowej reprezentacji Polski i zagadnął Łukasza Zwolińskiego zdaniem "kiedy jestem na twoim meczu, zawsze strzelasz gola". Przepowiednia sprawdziła się w 23. minucie spotkania z FC Voluntari. Napastnik strzelił na 1:0 z rzutu karnego po faulu na Davidzie Niepsuju.

Na boisku był tym razem drugi garnitur Pogoni, choć wzmocniony kilkoma solidnymi ligowcami. Na przykład w środku pola operowali Rafał Murawski i Jakub Piotrowski, a w bramce stanął Łukasz Budziłek. Taka ekipa radziła sobie z zatrzymywaniem Rumunów. W 50. minucie przewagę Portowców na 2:0 powiększył Marcin Listkowski. Młodzian przymierzył zza pola karnego po akcji indywidualnej. Listkowski nie dokończył meczu z powodu dwóch żółtych kartek, a Pogoń roztrwoniła całą przewagę. Sprawy w swoje ręce musiał wziąć jeszcze raz Zwoliński i ustalił wynik na 3:2 w 86. minucie.

Pogoń stacjonuje w tureckim Belek od czwartku i spędzi na zgrupowaniu także następny tydzień. W okresie przygotowań ma bilans trzy zwycięstwa i jeden remis. Kolejny sparing zagra we wtorek z austriackim SCR Altach.

Pogoń Szczecin - Flamurtari Vlore 2:1 (0:0) 0:1 - Nildo (k.) 83' 1:1 - Kamil Drygas 85' 2:1 - Lasza Dwali 88'

Pogoń: Łukasz Załuska - Cornel Rapa, Jarosław Fojut, Lasza Dwali, Ricardo Nunes - Kamil Drygas, Tomasz Hołota - Spas Delew, Dawid Kort (76' Maciej Żurawski), Adam Frączczak (35' Lubomir Tupta, 80' Adrian Benedyczak) - Adam Buksa

Pogoń Szczecin - FC Voluntari 3:2 (1:0) 1:0 - Łukasz Zwoliński 23' 2:0 - Marcin Listkowski 50' 2:1 - ? 57' 2:2 - ? 76' 3:2 - Łukasz Zwoliński 86'

Pogoń: Łukasz Budziłek (74' Jakub Bursztyn) - David Niepsuj, Sebastian Rudol, Sebastian Walukiewicz, Hubert Matynia - Jakub Piotrowski, Rafał Murawski (67' Jakub Paprzycki) - Dawid Błanik (83' Rafał Maćkowski), Marcin Listkowski, Sebastian Kowalczyk (87' Maciej Żurawski) - Łukasz Zwoliński (87' Adrian Benedyczak)

Czerwona kartka: Marcin Listkowski (Pogoń) /79' - za drugą żółtą/

Czy Pogoń Szczecin będzie niepokonana w okresie przygotowań?