Serie A: trudna przeprawa Napoli. Przełamanie Mertensa, 86 minut Zielińskiego

SSC Napoli wygrało 1:0 z Atalantą Bergamo i będzie liderem po 21. kolejce Serie A. W trudnym dla zespołu meczu przełamał się Dries Mertens i strzelił pierwszego gola w lidze od 29 października.

Piotr Zieliński (z lewej) oraz Bryan Cristante (z prawej) PAP/EPA / PAOLO MAGNI / Na zdjęciu: Piotr Zieliński (z lewej) oraz Bryan Cristante (z prawej)
Poza Juventusem nie było we Włoszech bardziej niewygodnego przeciwnika dla SSC Napoli niż Atalanta Bergamo. Drużyna Gian Piero Gasperiniego wygrała trzy z czterech poprzednich meczów z Azzurrimi, na początku miesiąca wyrzuciła ich z Pucharu Włoch, a na dodatek była jedyna, która przez ostatnie dwanaście miesięcy dwukrotnie podbiła Neapol.

We wspomnianym meczu pucharowym ekipa Maurizio Sarriego grała w rezerwowym składzie. W lidze trener nie kombinuje, a jedyna zmiana personalna była wymuszona urazem Marka Hamsika. Zamiast Słowaka w jedenastce był Piotr Zieliński. Polak nie wyróżnił się niczym konkretnym, ale nie przeszedł totalnie obok meczu. Grał aktywnie i starał się być w centrum wydarzeń.

Zgodnie z przewidywaniami Napoli miało problem z panowaniem na boisku. Atalanta grała w swoim stylu konsekwentnie i nie pozwalała na stwarzanie sytuacji podbramkowych. W początkowym kwadransie to ona oddała dwa niecelne uderzenia, a Azzurri wyłącznie odbijali się jak piłeczka kauczukowa od defensywy przeciwnika. Lider Serie A miał problem ze złapaniem rytmu po dwóch tygodniach bez meczu o punkty.

W 22. minucie Lorenzo Insigne oddał niebezpieczne uderzenie zza pola karnego. Piłka odbiła się od nogi defensora i ominęła bramkę Atalanty. Podopieczni Sarriego trochę przyspieszyli po próbie reprezentanta Włoch, ale o ofensywnym tornadzie nie można było mówić. To było typowe spotkanie o godzinie 12.30 we Włoszech. 45 minut nie przyniosło celnego uderzenia, bramkarze mieli więc tego dnia kilka rozgrzewek.

Druga połowa nie mogła być gorsza. Atalanta zwietrzyła swoją szansę na coś więcej niż remis i to ona przeprowadziła pierwsze ataki po przerwie. Odpowiedział na nie Piotr Zieliński uderzeniem na wiwat po zgraniu Jose Callejona. Sam Hiszpan miał szansę na zmianę wyniku w 54. minucie, jednak główkował w rękawice Etrita Berishy, a sekundę później Dries Mertens nie dobił piłki do siatki pod naciskiem defensora Atalanty.

Gra Napoli zaczęła przypominać grę lidera. Przekonało się, że chaotycznymi działaniami nie zagrozi Atalancie i zaczęło trochę rozsądniej atakować pozycyjnie. W 65. minucie Azzurri wyszli na prowadzenie w arcytrudnym dla siebie spotkaniu. Bez słów porozumieli się Jose Callejon z Driesem Mertensem. Po podaniu z głębi pola na wolną przestrzeń Belg miał przed oczami wyłącznie Etrita Berishę, którego ominął potężnym strzałem pod poprzeczkę. Mertens trafił do bramki przeciwnika w Serie A po raz pierwszy od 29 października.

Dzięki zwycięstwu 1:0 Napoli będzie liderem po 21. kolejce Serie A. Drużyna Sarriego ponownie męczyła się z Atalantą, ale tym razem potrafiła złamać niewygodnego przeciwnika.

Atalanta Bergamo - SSC Napoli 0:1 (0:0)
0:1 - Dries Mertens 65'

Atalanta: Etrit Berisha - Rafael Toloi (79' Riccardo Orsolini), Mattia Caldara, Andrea Masiello - Hans Hateboer, Bryan Cristante, Remo Freuler, Leonardo Spinazzola (61' Robin Gosens) - Josip Ilicić (75' Nicolas Haas), Andreas Cornelius, Alejandro Gomez.

Napoli: Pepe Reina - Elseid Hysaj, Raul Albiol, Kalidou Koulibaly, Mario Rui - Allan, Jorginho, Piotr Zieliński (86' Marko Rog) - Jose Callejon (90' Christian Maggio), Dries Mertens, Lorenzo Insigne (74' Marek Hamsik).

Żółte kartki: Rui, Callejon (Napoli).

Sędzia: Daniele Orsato.