Kamil Wilczek wicemistrzem Danii. Broendby IF stracił tytuł na ostatniej prostej

Broendby IF z Kamilem Wilczkiem został wicemistrzem Danii. Dla zespołu reprezentanta Polski to jak porażka, bo przez cały sezon był liderem Alka Superligaen, ale na ostatniej prostej dał się wyprzedzić FC Midtjylland.

Maciej Kmita
Kamil Wilczek Instagram / Na zdjęciu: Kamil Wilczek
Jeszcze trzy kolejki przed końcem sezonu wydawało się, że Broendby w końcu sięgnie po mistrzowski tytuł, na odzyskanie którego czeka już od 2005 roku. Drużyna Kamila Wilczka była liderem duńskiej ekstraklasy, miała trzy punkty przewagi nad drugim w tabeli Midtjylland i śrubowała serię ligowych spotkań bez porażki (27).

14 maja, w meczu na szczycie Alka Superligaen Broendby uległo jednak Midtjylland 0:1, dzięki czemu rywal z Herning zrównał się z nim punktami. Drużyna Polaka nadal pozostawała liderem, ponieważ miała korzystniejszy od Midtjylland bilans bramkowy, a w Danii to ta statystyka decyduje o kolejności w tabeli, jeśli dwie drużyny mają taki sam dorobek punktowy.

Mimo porażki wszystko nadal było w rękach Broendby, ale w przedostatniej kolejce sezonu żółto-niebiescy zaledwie zremisowali z AC Horsens 2:2, choć jeszcze do 89. minuty prowadzili 2:0, a gola odbierającego im zwycięstwo dali sobie wbić w szóstej minucie doliczonego czasu gry. W równolegle rozgrywanym meczu Midtjylland pokonał FC Kopenhaga (2:0) i zepchnął Broendby z pierwszej pozycji.

Zespół Wilczka zachował szansę na tytuł, ale by cieszyć się ze zdobycia mistrzostwa, musiał w poniedziałek wygra z Aalborg BK i liczyć na to, że Horsens nie da się pokonać Midtjylland. Tymczasem Broendby zaledwie zremisowało 1:1, a Midtjylland wygrał 1:0 i drużynie Polaka pozostało przyjąć srebrne medale.

Wilczek tym razem gola nie strzelił, ale z 21 golami na koncie był najskuteczniejszym graczem swojego zespołu. Na uwagę zasługuje fakt, że po zimowej przerwie Polak zdobył aż 17 bramek, w tym aż dziewięć w dziewięciu występach w fazie finałowej. 30-latek został wybrany przez trenerów drużyn Alka Superligaen najlepszym graczem rundy wiosennej.

Dzięki świetnej skuteczności w drugiej części sezonu odzyskał miejsce w reprezentacji Polski i znalazł się w szerokiej kadrze Biało-Czerwonych na MŚ 2018. We wtorek ma zameldować się w Juracie na zgrupowaniu regeneracyjnym przed mundialem.

Czy Kamil Wilczek znajdzie się w kadrze Polski na MŚ 2018?