Nice I liga: derby dla Chojniczanki. Skuteczne Podbeskidzie Bielsko-Biała

W derbach Pomorza piłkarze Chojniczanki rozbili 4:0 Drutex-Bytovię. Postrzelało również Podbeskidzie Bielsko-Biała na stadionie Stali Mielec i Wigry Suwałki w meczu z Ruchem Chorzów.

piłkarze Chojniczanki Chojnice WP SportoweFakty / Karol Słomka / Na zdjęciu: piłkarze Chojniczanki Chojnice
Na Pomorzu doszło do derbów drużyn przygnębionych. Chojniczanka nie awansowała do Lotto Ekstraklasy, choć po raz drugi z rzędu zimowała na szczycie tabeli. Ekipa Krzysztofa Brede nie potrafiła potwierdzić swojej wyższości nad przeciwnikami w rundzie wiosennej. Z kolei Bytovia jest niepewna jutra. Po wycofaniu się sponsora tytularnego z finansowania klubu bytowianie nie wiedzą, w której lidze wystartują w kolejnym sezonie.

Rozczarowana fiaskiem misji "awans" Chojniczanka chciała pożegnać się w dobrym stylu ze swoimi kibicami. W 7. minucie wyszła na prowadzenie dzięki strzałowi Tomasza Mikołajczaka. To była dopiero druga bramka doświadczonego napastnika w tym roku. Na pewno liczył na więcej i postanowił podreperować statystyki. W 25. minucie Mikołajczak uderzył z rzutu karnego na 2:0. Autorem trzeciego gola dla chojniczan był Adam Ryczkowski, a czwartego Wojciech Wilczyński wbił sobie sam. Wyższość gospodarzy w derbach była bezsprzeczna i potwierdzona rezultatem 4:0.

Już tydzień temu awans zagwarantowali sobie piłkarze Miedzi Legnica i Zagłębia Sosnowiec. Drużyna Dominika Nowaka zakończyła sezon na stadionie Puszczy Niepołomice. Beniaminek powitał ją szpalerem, a także okolicznościowym pucharem. Na murawie również było sporo grzeczności, a mecz zakończył się remisem 1:1. Z kolei Zagłębie przegrało na własnym stadionie 0:2 z GKS-em Tychy i w ten sposób podopieczni Ryszarda Tarasiewicza potwierdzili, że w rundzie wiosennej nie mieli sobie równych.

Zbigniew Smółka prawdopodobnie poprowadził piłkarzy Stali Mielec po raz ostatni. Trener ma przenieść się po zakończeniu sezonu z Podkarpacia nad morze i zostać opiekunem Arki Gdynia. W niedzielę mielczanie zmierzyli się na własnym stadionie z Podbeskidziem Bielsko-Biała i Górale przygotowali dla nich szorstkie powitanie. Po 18 minutach bielszczanie prowadzili 2:0 dzięki bramkom Pawła Moskwika oraz Pawła Tomczyka. W 38. minucie Moskwik trafił do siatki po raz drugi, a skuteczność zawodników Podbeskidzia zaskakiwała chyba nawet ich. Wygrali to spotkanie 4:0, a Tomczyk pozazdrościł dubletu Moskwikowi i ustalił wynik.

Więcej niż wspomniani piłkarze Chojniczanki oraz Podbeskidzia, bo sześć goli zdobyły Wigry Suwałki, które na pożegnanie Niebieskich z ligą urządziły im jeszcze jeden pogrom 6:0. Poza Ruchem Chorzów z zaplecza Lotto Ekstraklasy spadli zawodnicy Górnika Łęczna i Olimpii Grudziądz. Pogoń Siedlce wystąpi w barażu.

Królem strzelców został Mateusz Machaj, który zdobył w tym sezonie 16 goli. Siedem bramek padło po uderzeniu z rzutu karnego. Najlepsza passa Machaja przypadła na przełom września i października, kiedy trafił minimum raz do siatki w pięciu meczach z rzędu. Czterech ligowych oraz jednym pucharowym. Zarówno w rundzie jesiennej, jak i w wiosennej popisał się dwoma dubletami.