Fortuna I liga: Raków Częstochowa coraz mocniejszy, Bruk-Bet w opałach

Coraz pewniejszym liderem Fortuna I ligi jest Raków Częstochowa. W 6. kolejce pokonał 2:0 GKS Katowice. Kolejna porażka komplikuje sytuację Bruk-Betu Termaliki Nieciecza.

piłkarze Rakowa Częstochowa Newspix / Łukasz Laskowski / Na zdjęciu: piłkarze Rakowa Częstochowa
W poprzednim sezonie GKS Katowice wygrał oba mecze z Rakowem Częstochowa. Tym razem przyjechał pod Jasną Górę podbudowany ostatnim zwycięstwem i wzmocniony dwoma transferami last minute. Raków nie przestraszył się ani historii spotkań, ani nazwisk nowych przeciwników. Podopieczni Marka Papszuna wyglądają z kolejki na kolejkę coraz lepiej. Od trzech meczów nawet nie stracili gola, a w środę wbili katowiczanom dwa. Wynik otworzył Dariusz Formella po kombinacyjnym ataku, a ustalił na 2:0 Patryk Kun. Skrzydłowy jest w wysokiej formie po powrocie do podstawowego składu Rakowa. W weekend asystował przy golu, a w środku tygodnia sam trafił do siatki. Lider z Częstochowy ma 13 punktów po sześciu kolejkach.

Piłkarze Wigier Suwałki i Bruk-Betu Termaliki Nieciecza legitymowali się przed swoim meczem jednym zwycięstwem w pięciu kolejkach. Taki bilans podnosił temperaturę przede wszystkim w Niecieczy. Bruk-Bet nie ma czasu na zadomawianie się w strefie spadkowej, jeżeli planuje ekspresowy powrót do Lotto Ekstraklasy. Eskapada Słoni do Suwałk skończyła się jednak kolejnym fiaskiem. Swoje pasmo niepowodzeń przerwały Wigry, których najważniejszym zawodnikiem był Martin Adamec. Młody Słowak strzelił dwa gole w wygranym 3:2 pojedynku.

W poprzedniej kolejce zawodnicy ŁKS-u Łódź i Stali Mielec przegrali dość istotne spotkanie. Trener łodzian Kazimierz Moskal musiał uznać wyższość Garbarni w swoim rodzinnym Krakowie. Z kolei Stali nie udał się powrót po długiej nieobecności na własny stadion, gdzie przegrała z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Lepiej idzie jej w sierpniu na wyjazdach. Środowa wygrana 2:0 w Łodzi to druga z rzędu poza Mielcem. Drogę do bramki beniaminka znaleźli Łukasz Wroński oraz Grzegorz Tomasiewicz.

W środę na czterech stadionach kibice zobaczyli po pięć goli. Rezultatem 4:1 zakończyły się mecze Chojniczanki Chojnice z Odrą Opole, a także Podbeskidzia Bielsko-Biała z Wartą Poznań. Chojniczanka miała trzy gole przewagi już po kwadransie i w ten sposób zabezpieczyła się przed kolejnym nieudanym finiszem. Mariuszowi Rumakowi nie udała się wyprawa na Pomorze, z którego to regionu pochodzi. Jego Odra mocno zahamowała po pomyślnym początku sezonu.

Najskuteczniejszy spośród 18 klubów był GKS Tychy. Drużyna Ryszarda Tarasiewicza rozbiła 5:0 Garbarnię Kraków. Kibice w śląskim mieście są zabierani przez Trójkolorowych na przejażdżkę kolejką górską. W weekend obejrzeli porażkę 0:3 ze Stomilem Olsztyn, a w środę demolkę beniaminka. W pierwszej połowie zdobył gola Jakub Piątek, a po przerwie jego zmiennik i jednocześnie brat Kacper Piątek.

Bytovia Bytów czuje się znakomicie na południu Polski. Podbiła Niecieczę, poradziła sobie w Krakowie, a do kompletu zwyciężyła 3:1 z Puszczą Niepołomice. Dwie bramki strzelił w tym meczu Juliusz Letniowski. Z dalekiej wyprawy wracają tym razem bez punktów gracze Stomilu Olsztyn, którzy zostali pokonani 0:1 przez Sandecję Nowy Sącz. Jak zdobyć gola pokazał napastnikom środkowy obrońca Dawid Szufryn.

6. kolejka Fortuna I ligi:

Raków Częstochowa - GKS Katowice 2:0 (1:0)
1:0 - Dariusz Formella 39'
2:0 - Patryk Kun 81'

Wigry Suwałki - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:2 (1:1)

0:2 - Grzegorz Tomasiewicz 46'

Chojniczanka Chojnice - Odra Opole 4:1 (3:0)
1:0 - Damian Piotrowski 2'
2:0 - Seweryn Michalski 8'
3:0 - Karol Gardzielewicz 15'
3:1 - Sebastian Bonecki 48'
4:1 - Hubert Wołąkiewicz (k.) 54'

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Warta Poznań 4:1 (1:0)

5:0 - Szymon Kobusiński (sam.) 83'

Puszcza Niepołomice - Bytovia Bytów 1:3 (0:2)
0:1 - Juliusz Letniowski 23'
0:2 - Łukasz Wróbel (k.) 28'
0:3 - Juliusz Letniowski 68'
1:3 - Krzysztof Drzazga 86'

Sandecja Nowy Sącz - Stomil Olsztyn 1:0 (0:0)
1:0 - Dawid Szufryn 72'

GKS 1962 Jastrzębie - Chrobry Głogów 0:0

Czy Raków Częstochowa będzie na miejscu premiowanym awansem po rundzie jesiennej?