Liga Narodów. Włochy - Polska. Jerzy Brzęczek przerwał dwie klątwy

Pięciu poprzednich selekcjonerów przegrywało w debiutach, a na bramkę w takim meczu musieliśmy czekać aż 16 lat. Jerzy Brzęczek z Włochami (1:1) przerwał dwie klątwy.

Bartosz Zimkowski
piłkarze reprezentacji Polski PAP / Bartłomiej Zborowski / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Polski
Ostatnie lata to był koszmar dla debiutujących selekcjonerów. W XXI wieku żaden z nich nie wygrał w swoim pierwszym meczu. I chociaż tej sztuki nie dokonał również Jerzy Brzęczek to i tak przerwał serię pięciu porażek z rzędu. Co więcej, jest dopiero trzecim selekcjonerem w tym wieku, który zremisował spotkanie.

Fatalną serię porażek zapoczątkował w 2006 roku Leo Beenhakker. Przegrał z Danią 0:2, a w jego ślad poszli kolejni selekcjonerzy: Stefan Majewski uległ Czechom (0:2), Franciszek Smuda Rumunom (0:1), Waldemar Fornalik Estonii (0:1), a Adam Nawałka nie dał rady Słowacji (0:2).

Co więcej, gol Piotra Zielińskiego jest pierwszym od 16 lat w debiucie nowego selekcjonera. Ostatni raz w takim spotkaniu trafił Maciej Żurawski, a było to w 2003 roku, gdy Zbigniew Boniek poprowadził reprezentację w meczu z Belgią (1:1).