LE: mocny start klubu Damiana Kądziora. Ambicja Bayeru Leverkusen

Dinamo Zagrzeb wygrało 4:1 z Fenerbahce Stambuł w 1. kolejce fazy grupowej Ligi Europy. Bayer Leverkusen odwrócił wynik 0:2 na 3:2 w meczu z Ludogorcem Razgrad.

Yassine Benzia (w środku) oraz Mario Gavranovic (z prawej) PAP/EPA / ANTONIO BAT / Na zdjęciu: Yassine Benzia (w środku) oraz Mario Gavranovic (z prawej)
Dinamo Zagrzeb zagrało bardzo przebojowo w pierwszej połowie meczu z Fenerbahce Stambuł. Ivan Sunjić dał drużynie Nenada Bjelicy prowadzenie strzałem po ziemi w 16. minucie. Przewagę na 2:0 podwoił Izet Hajrović uderzeniem z bardzo podobnego miejsca pola karnego. Po przerwie drużyna znad Bosforu zwiększyła temperaturę spotkania golem kontaktowym, ale Chorwaci nie dopuścili do pożaru. Odpowiedzieli kolejnymi trafieniami Hajrovicia oraz Daniego Olmo. Wygrana 4:1 to mocny start Dinama w fazie grupowej. Damian Kądzior wszedł na boisko w 76. minucie.

Również Jacek Góralski rozpoczął na ławce rezerwowych mecz Ludogorca Razgrad z Bayerem Leverkusen. Dla Jakuba Świerczoka nie znalazło się miejsce w kadrze mistrza Bułgarii. Ludogorec wspominał dobrze zeszłoroczne mecze w Lidze Europy z TSG 1899 Hoffenheim, którego kosztem awansował do fazy pucharowej. Pojedynek z Aptekarzami również rozpoczął się dla niego rewelacyjnie. Już w 8. minucie Claudiu Keseru przełamał dłonie Lukasa Hradeckiego strzałem z rzutu wolnego. Trafienie na 2:0 Marcelinho zostało poprzedzone ładną wymianą podań na połowie Bayeru. To były miłe złego początki dla Ludogorca. Drużyna z Niemiec znalazła się w krytycznym położeniu, ale potrafiła pozytywnie zareagować. Odwróciła wynik 0:2 na 3:2 i dzięki efektownemu pościgowi przełamała się po serii nieudanych występów w Bundeslidze.

Po pokonaniu 6000 kilometrów z Baku do Lizbony piłkarze Karabachu Agdam starali się zapunktować na stadionie Sportingu. W podstawowym składzie mistrza Azerbejdżanu był Jakub Rzeźniczak. Polak i spółka skapitulowali w 54. minucie, kiedy to gola na 1:0 zdobył Raphinha po podaniu Naniego. Sporting poszedł za ciosem i zwyciężył 2:0. Inny były Legionista Igor Lewczuk zobaczył z ławki rezerwowych przegrane 0:1 starcie Girondins Bordeaux ze Slavią Praga.

Red Bull Salzburg przystąpił do meczu w Niemczech z mocnym postawieniem pokazania, że nie jest tym mniej zdolnym bratem RB Lipsk. Mistrz Austrii prowadził po pierwszej połowie 2:0. Doprowadził do tego wyniku strzałem jak z dubeltówki. Nie minęły dwie minuty po golu Munasa Dabbura, a przyjezdni cieszyli się już z kolejnego trafienia Amadou Haidary. Do zespołu z Bundesligi należała druga część, mimo to musiał pogodzić się z porażką 2:3 w bliźniaczym pojedynku.

Trener Gennaro Gattuso sprawdził w meczu z Football 1991 Dudelange grupkę dublerów. Pokazać się z dobrej strony mieli Diego Laxalt, Tiemoue Bakayoko, Fabio Borini czy Samuel Castillejo. Towarzyszył im w podstawowym składzie Gonzalo Higuain, ale nie miał łatwego zadania między obrońcami z Luksemburga. Argentyńczyk dostawał niewiele podań od grających zbyt wolno pomocników. Na rozbrojenie defensywy debiutanta Higuain potrzebował 59 minut. Wtedy to zdobył bramkę na 1:0 po podaniu Castillejo. Milan wykonał plan minimum i pokonał Dudelange.

Inny pogromca Legii Warszawa, tym razem w eliminacjach Ligi Mistrzów, Spartak Trnava wygrał 1:0 z RSC Anderlechtem. Gola dla klubu ze Słowacji zdobył w 79. minucie Matej Oravec po podaniu Erika Grendela, pomocnika znanego z Lotto Ekstraklasy. W 64. minucie wszedł na boisko z ławki rezerwowych Patryk Małecki.

Rosenborg Trondheim zmierzył się z Celtikiem Glasgow po raz trzeci w tym sezonie. W eliminacjach Ligi Mistrzów zremisował bezbramkowo na własnym stadionie i został pokonany 1:3 w Szkocji. W czwartek w Glasgow drużyna z Norwegii nie przełamała impasu. Została pokonana 0:1 wskutek gola Leigha Griffithsa. Celtic może mówić o małym patencie na Rosenborg.

1. kolejka fazy grupowej Ligi Europy:

GRUPA A:

AEK Larnaka - FC Zurych 0:1 (0:0)
0:1 - Benjamin Kololli (k.) 61'

Ludogorec Razgrad - Bayer Leverkusen 2:3 (2:1) 1:0 - Claudiu Keseru 8' 2:0 - Marcelinho 32' 2:1 - Kai Havertz 39' 2:2 - Isaac Kiese Thelin 64' 2:3 - Kai Havertz 70'

GRUPA C:

FC Kopenhaga - Zenit Sankt Petersburg 1:1 (0:1)

GRUPA D:

Spartak Trnava - RSC Anderlecht 1:0 (0:0)
1:0 - Matej Oravec 79'

Dinamo Zagrzeb - Fenerbahce Stambuł 4:1 (2:0) 1:0 - Ivan Sunjić 16' 2:0 - Izet Hajrović 27' 2:1 - Roman Neustaedter 47' 3:1 - Izet Hajrović 57' 4:0 - Dani Olmo 60'

Liga Europy, gr. D 2018/2019

1 Dinamo Zagrzeb 6 4 2 0 11:3 14
2 Fenerbahce Stambuł 6 2 2 2 7:7 8
3 Spartak Trnava 6 2 1 3 4:7 7
4 RSC Anderlecht 6 0 3 3 2:7 3

GRUPA E:

Sporting Lizbona - Karabach Agdam 2:0 (0:0)
1:0 - Raphinha 54'
2:0 - Jovane Cabral 88'

Arsenal FC - Worskla Połtawa 4:2 (1:0) 1:0 - Pierre-Emerick Aubameyang 32' 2:0 - Danny Welbeck 48' 3:0 - Pierre-Emerick Aubameyang 56' 4:0 - Mesut Oezil 74' 4:1 - Wołodymyr Czesniakow 77' 4:2 - Wjaczesław Sarpar 90'

Liga Europy, gr. E 2018/2019

1 Arsenal FC 6 5 1 0 12:2 16
2 Sporting Lizbona 6 4 1 1 13:3 13
3 Worskla Połtawa 6 1 0 5 4:13 3
Karabach Agdam 6 1 0 5 2:13 3

GRUPA F:

Football 1991 Dudelange - AC Milan 0:1 (0:0)

4 Football 1991 Dudelange 6 0 1 5 3:16 1

Oglądaj mecz Real Betis - Sevilla FC na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Dinamo Zagrzeb awansuje do fazy pucharowej Ligi Europy?