LE: pogrom w Sewilli. Klub Tomasza Kędziory stracił punkty w 95. minucie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / RAUL CARO  / Na zdjęciu: radość piłkarzy Sevilla FC
PAP/EPA / RAUL CARO / Na zdjęciu: radość piłkarzy Sevilla FC

Sevilla FC wygrała aż 5:1 ze Standardem Liege w 1. kolejce fazy grupowej Ligi Europy. Dynamo Kijów z Tomaszem Kędziorą w składzie straciło gola na 2:2 w 95. minucie meczu z FK Astana.

Ładne gole z rzutów wolnych to danie tygodnia w Hiszpanii. Stojącą piłkę skierowali do bramki Lionel Messi z FC Barcelona, a także Isco z Realu Madryt. W czwartek Ever Banega elegancko wykonał stały fragment w meczu ze Standardem Liege i dał Sevilla FC prowadzenie 1:0. Ekipa z Andaluzji poszła za ciosem, zwyciężyła 5:1 i poprawiła sobie nastroje po dwóch porażkach w Primera Division z rzędu. Po dwie bramki zdobyli wspomniany Banega oraz Wissam Ben Yedder.

Po trzeciej nieudanej próbie dostania się do Ligi Mistrzów obrońca Tomasz Kędziora znów stanął na starcie fazy grupowej Ligi Europy. Mecz z FK Astana rozpoczął w podstawowym składzie Dynama Kijów. Wicemistrz Ukrainy wyszedł na prowadzenie w 11. minucie dzięki uderzeniu Wiktora Cygankowa. Mistrz Kazachstanu nie dał się złamać, postawił opór, potrafił zdobyć w Kijowie dwa gole i w 95. minucie doprowadził do kompromisowego wyniku 2:2.

Jakub Piotrowski spędził na ławce rezerwowych mecz KRC Genk z Malmoe FF. W eliminacjach belgijski klub strzelił dziewięć goli w dwóch spotkaniach z innym zespołem ze Skandynawii, Broendby IF. Rozmontowanie defensywy ze Szwecji nie było równie proste. Po pierwszej połowie drużyna Piotrowskiego prowadziła 1:0. W akcji bramkowej kilkakrotnie ładniejsza od strzału Leandro Trossarda była asysta Joakima Maehle. Po trafieniu Mbwany Samatty na 2:0 było pewne, że komplet punktów zostanie w Belgii.

Rangers FC wrócił do fazy grupowej europejskich pucharów po ośmiu latach nieobecności. Zespół z Glasgow musiał przebić się przez cztery rundy eliminacji. W meczu z Villarreal CF zaliczył falstart. Nie minęła minuta i Carlos Bacca dał prowadzenie 1:0 przedstawicielowi Primera Division. Szkoci próbowali odpowiedzieć, ale w pierwszej połowie nawet nie oddali celnego uderzenia. Dopiero po przerwie ich ataki nabrały rumieńców. Remis 2:2 po długim pościgu jest lepszym wynikiem z ich punktu widzenia.

Rywalizacja o awans w grupie H zapowiada się pasjonująco. Finaliście poprzedniej edycji Olympique Marsylia towarzyszą w niej Lazio i Eintracht Frankfurt. Ekipa z Francji przeprowadziła świetny atak już w 3. minucie meczu z przedstawicielem Bundesligi. Zakończył go Lucas Ocampos strzałem z bliska do bramki. To nie był nokautujący cios. Lucas Torro wyrównał na 1:1 po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, a w 89. minucie Luka Jović zapewnił wygraną 2:1 Eintrachtowi. Przy pustych trybunach w Marsylii doszło do małej niespodzianki.

Lazio nie imponuje formą strzelecką w Serie A. W meczach z beniaminkami Frosinone Calcio i Empoli FC zdobyło dwa gole, co jak na najbardziej bramkostrzelny włoski klub w poprzednim sezonie niewiele. W potyczce z Apollonem Limassol zagrał od początku Felipe Caicedo zamiast Ciro Immobile i popisał się genialną asystą piętą przy golu Luisa Alberto w 14. minucie. Reprezentant Włoch pojawił się na murawie po przerwie i swoim trafieniem z rzutu karnego pomógł Biancocelestim wygrać 2:1.

Ismaila Sarr strzelił kosmicznego gola z woleja w meczu Stade Rennais z FK Jablonec. Były klub Kamila Grosickiego rywalizuje w Lidze Europy po siedmiu latach przerwy. Jego spotkanie z Czechami zakończyło się wynikiem 2:1. Tomas Koubek najwyraźniej zlekceważył możliwości rodaka Michala Travnika i ustawił przed jego strzałem z rzutu wolnego tylko dwuosobowy mur. Przeciwnik nie miał problemu z jego ominięciem i wyrównaniem. Decydująca bramka padła w doliczonym czasie z rzutu karnego, którego egzekutorem był Hatem Ben Arfa.

1. kolejka fazy grupowej Ligi Europy:

GRUPA G:

Villarreal CF - Rangers FC 2:2 (1:0) 1:0 - Carlos Bacca 1' 1:1 - Scott Arfield 67' 2:1 - Gerard Moreno 69' 2:2 - Kyle Lafferty 76'

Rapid Wiedeń - Spartak Moskwa 2:0 (0:0) 1:0 - Artiom Timofiejew (sam.) 50' 2:0 - Thomas Murg 68'

# Drużyna M Z R P Bramki Pkt
1 Villarreal CF 6 2 4 0 12:5 10
2 Rapid Wiedeń 6 3 1 2 6:9 10
3 Glasgow Rangers 6 1 3 2 8:8 6
4 Spartak Moskwa 6 1 2 3 8:12 5

GRUPA H:

Olympique Marsylia - Eintracht Frankfurt 1:2 (1:0) 1:0 - Lucas Ocampos 3' 1:1 - Lucas Torro 52' 1:2 - Luca Jović 89'

Lazio - Apollon Limassol 2:1 (1:0) 1:0 - Luis Alberto 14' 2:0 - Ciro Immobile (k.) 84' 2:1 - Emilio Zelaya 87'

1 Eintracht Frankfurt 6 6 0 0 17:5 18
2 Lazio Rzym 6 3 0 3 9:11 9
3 Apollon Limassol 6 2 1 3 10:10 7
4 Olympique Marsylia 6 0 1 5 6:16 1

GRUPA I:

Besiktas Stambuł - Sarpsborg 08 FF 3:1 (0:0) 1:0 - Ryan Babel 51' 2:0 - Enzo Pablo Roco 69' 3:0 - Jeremain Lens 82' 3:1 - Kristoffer Zachariassen 90'

KRC Genk - Malmoe FF 2:0 (1:0) 1:0 - Leandro Trossard 37' 2:0 - Mbwana Samatta 71'

1 KRC Genk 6 3 2 1 14:8 11
2 Malmoe FF 6 2 3 1 7:6 9
3 Besiktas Stambuł 6 2 1 3 9:11 7
4 Sarpsborg 08 FF 6 1 2 3 8:13 5

GRUPA J:

Sevilla FC - Standard Liege 5:1 (2:1) 1:0 - Ever Banega 8' 1:1 - Moussa Djenepo 38' 2:1 - Franco Vazquez 41' 3:1 - Wissam Ben Yedder 49' 4:1 - Wissam Ben Yedder 70' 5:1 - Ever Banega (k.) 75'

Akhisar Belediyespor - FK Krasnodar 0:1 (0:1) 0:1 - Viktor Claesson 26'

1 Sevilla FC 6 4 0 2 18:6 12
2 FK Krasnodar 6 4 0 2 8:8 12
3 Standard Liege 6 3 1 2 7:9 10
4 Akhisar Belediyespor 6 0 1 5 4:14 1

GRUPA K:

Stade Rennais - FK Jablonec 2:1 (1:0) 1:0 - Ismaila Sarr 31' 1:1 - Michal Travnik 54' 2:1 - Hatem Ben Arfa (k.) 90'

Dynamo Kijów - FK Astana 2:2 (2:1) 1:0 - Wiktor Cygankow 11' 1:1 - Marin Anicić 21' 2:1 - Denis Garmasz 45' 2:2 - Roman Murtazajew 90'

1 Dynamo Kijów 6 3 2 1 10:7 11
2 Stade Rennais 6 3 0 3 7:8 9
3 FK Astana 6 2 2 2 7:7 8
4 FK Jablonec 6 1 2 3 6:8 5

GRUPA L:

PAOK Saloniki - Chelsea FC 0:1 (0:1) 0:1 - Willian 7'

MOL Vidi FC - BATE Borysów 0:2 (0:1) 0:1 - Jasse Tuominen 27' 0:2 - Egor Filipenko 86'

1 Chelsea FC 6 5 1 0 12:3 16
2 BATE Borysów 6 3 0 3 9:9 9
3 MOL Vidi FC 6 2 1 3 5:7 7
4 PAOK Saloniki 6 1 0 5 5:12 3

Czy Sevilla FC zdobędzie komplet punktów w fazie grupowej Ligi Europy?