KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Sebino Plaku wygrał ze Śląskiem Wrocław. Klub musi zapłacić Albańczykowi ponad milion złotych

Piłkarski Sąd Polubowny wydał prawomocny wyrok w sprawie Sebino Plaku vs Śląsk Wrocław. Klub musi wypłacić zawodnikowi ponad milion złotych odszkodowania. Ma na to 30 dni. - Jesteśmy jednak otwarci na rozsądną propozycję - mówi nam adwokat piłkarza.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Sebino Plaku WP SportoweFakty / Damian Filipowski / Na zdjęciu: Sebino Plaku
Spór między Sebino Plaku a Śląskiem trwał cztery lata. Na początku sezonu 2014/2015 klub uniemożliwił Albańczykowi treningi z pierwszym zespołem, co w piłkarskim słowniku nazywa się "zesłaniem do Klubu Kokosa" (od nazwiska Daniel Kokosiński, którego spotkało to w Polonii Warszawa). Nie dość, że klub utrudniał Plaku uprawianie zawodu, to szykanował piłkarza też w inny sposób, by zmusić go do zgodzenia się na obniżkę zagwarantowanego kontraktem wynagrodzenia (50 tys. zł/miesiąc) o połowę.

Plaku nie ugiął się pod presją. W lutym 2015 roku Izba ds. Rozwiązywania Sportów Sportowych PZPN rozwiązała na wniosek piłkarza jego kontrakt ze Śląskiem, ale bez orzekania o winie, co nie pozwalało Albańczykowi na domaganie się odszkodowania. Dopiero w sierpniu 2016 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie, do którego zwrócił się piłkarz, orzekł winę klubu. W styczniu 2017 roku IRSS nałożyła natomiast na Śląsk 150 tys. zł kary za naruszenie stabilności kontraktowej Plaku.

Wreszcie, po trwającej cztery lata batalii prawnej, w styczniu 2018 roku Piłkarski Sąd Polubowny orzekł, że klub musi zapłacić swojemu byłemu piłkarzowi ponad milion złotych odszkodowania - tyle, ile wypłaciłby mu w ramach mającego obowiązywać do czerwca 2016 roku kontraktu. Śląsk odwołał się od werdyktu, ale decyzja została podtrzymana i w poniedziałek wyrok się uprawomocnił.

- Wyrok jest prawomocny w ramach Polskiego Związku Piłki Nożnej i Śląsk musi go zrealizować w ciągu trzydziestu dni. Jeśli tego nie zrobi w tym czasie, popełni wykroczenie dyscyplinarne zagrożone sankcjami do zawieszenia licencji włącznie - mówi nam reprezentujący piłkarza Marcin Kwiecień.

Czy Śląskowi przysługuje jeszcze droga odwoławcza? - W ramach ścieżki związkowej nie, ale klubowi służy skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego do sądu powszechnego. To jest jednak skomplikowana droga i może być zastosowana w ściśle określonych przypadkach, które moim zdaniem w tej sprawie nie zachodzą - twierdzi Kwiecień.

Sprawa Plaku vs Śląsk jest przełomem w polskim futbolu. Kluby, które chciały zmusić piłkarzy do rozwiązania obowiązujących kontraktów, straciły skuteczne narzędzie do obrzydzania zawodnikom pobytu w klubie.

- To duża zasługa Sebino, że odkąd toczyła się jego sprawa, w polskiej lidze nie było ani jednego przypadku "Klubu Kokosa". Wcześniej przypadki zmuszania w ten sposób zawodników do rozwiązania kontraktu były akceptowane w środowisku. Teraz do związkowych przepisów trafiły specjalne regulacje i indywidualne treningi bez uzasadnienia lub sportowego są zabronione i stanowią podstawy do rozwiązania kontraktu z winy klubu - tłumaczy Kwiecień.

Śląsk ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Co do zasady klub powinien to zrobić jednorazowo, ale Kwiecień i Plaku są gotowi pójść na ustępstwa.

- Śląsk musi wypłacić odszkodowanie jednorazowo. Jesteśmy jednak otwarci na inne rozwiązanie. Jeśli padnie propozycja zapłaty tego w dwóch ratach, w miarę rozsądnym terminie, to czemu nie? Nie jest naszą wolą szkodzenie Śląskowi, ale to musi być rozsądna propozycja. Wyrok jest prawomocny, mamy określone środki przymuszenia klubu i trzeba to wziąć pod uwagę - mówi reprezentujący piłkarza prawnik.

Sebino Plaku był zawodnikiem Śląska od lipca 2013 roku, a do Wrocławia ściągnął go Stanislav Levy, z którym Albańczyk pracował wcześniej w Skenderbeu Korcza. Plaku rozegrał dla WKS-u 37 spotkań, w których strzelił trzy gole, a przy pięciu asystował. Po odejściu ze Śląska wrócił do ojczyzny i występował w Partizanie Tirana, Skenderbeu, KF Korabi i KS Kamza, a dziś broni barw FK Kukesi.

ZOBACZ WIDEO Serie A: piękny gol Piątka. Polak centymetry od dubletu [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Czy polskie kluby traktują piłkarzy z odpowiednim szacunkiem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (3)
 • zbych22 Zgłoś komentarz
  Jeżeli kupuje się zawodnika za granicą mającego 28 lat,i zsyła do klubu Kokosa, do takiego klubu jak Śląsk tzn. że menadżer,trener i prezes byli dogadani.
  • ggdd Zgłoś komentarz
   A może niech płacą na spółkę ci, którzy go kupowali, którzy ustalali kontrakt i go podpisywali? Kto to tam wtedy w Śląsku prezesował, dyrektorował, skautował i trenował?
   • Klemek Zgłoś komentarz
    Bardzo dobrze, to nie 1 raz gdy próbuje się szykanowac piłkarza. Na drugi raz będą ostrożni przy podpisywaniu kontraktu.
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×