LE: klub Damiana Kądziora już awansował. Przerwany mecz Karabachu Agdam

Po wygranej 3:1 ze Spartakiem Trnava piłkarze Dinama Zagrzeb są pewni wejścia do fazy pucharowej Ligi Europy. Mecz Karabachu Agdam został przerwany na kilka minut. Z rozgrywkami pożegnali się Jacek Góralski i Jakub Świerczok.

Boris Godal (z prawej) oraz Mario Gavranovic PAP/EPA / ANTONIO BAT / Na zdjęciu: Boris Godal (z prawej) oraz Mario Gavranovic
Damian Kądzior i Patryk Małecki byli rezerwowymi w taliach Nenada Bjelicy oraz Radoslava Latala. Klub byłego pomocnika Górnika Zabrze od początku ruszył do ataku. W 22. minucie Amer Gojak wpakował piłkę z bliska do bramki i dał Dinamu Zagrzeb prowadzenie 1:0. Po golu samobójczym piłkarza Spartaka Trnava mistrz Chorwacji miał dwubramkową przewagę i miejsce w fazie pucharowej praktycznie w kieszeni. Dinamo zwyciężyło ostatecznie 3:1 i drużynie Bjelicy pozostało martwić się tylko o pierwsze miejsce w grupie. Małecki grał od 70. minuty.

Jakub Rzeźniczak rozpoczął mecz z Worsklą Połtawa w podstawowym składzie Karabachu Agdam. Mistrz Azerbejdżanu przypomniał sobie, że na Ukrainie odniósł pierwsze w swojej historii zwycięstwo w fazie grupowej europejskich pucharów. W 13. minucie Araz Abdullayev przełamał niemoc Karabachu i dał mu prowadzenie 1:0 z rzutu karnego. Rzeźniczak i spółka skoncentrowali się na odpieraniu ataków Worskli, co robili z powodzeniem. Dzięki wygranej zachowali szansę na awans, choć sytuacja Karabachu pozostaje skomplikowana. Mecz został przerwany na kilka minut z powodu odpalenia pirotechniki.

Igor Lewczuk nie wystąpił w starciu Girondins Bordeaux z Zenitem Sankt Petersburg. Po trzech porażkach klub z Francji musiał postawić wszystko na jedną kartę i zaatakować lidera ligi rosyjskiej. W 35. minucie Francois Kamano dał mu prowadzenie strzałem z rzutu karnego. Girondins starali się wykorzystać słabość Zenitu w pucharowych meczach na wyjeździe. W tym sezonie jeszcze nie pokonał zagranicznego przeciwnika poza Sankt Petersburgiem. W Bordeaux zdołał przynajmniej wyrównać i stanęło na wyniku 1:1.

Jacek Góralski i Jakub Świerczok rozpoczęli na ławce rezerwowych mecz Ludogorca Razgrad z AEK-iem Larnaka. Na Cyprze drużyny szybko zmieniły wynik na 1:1. W rewanżu w Bułgarii raziły nieskutecznością przez 90 minut. Spotkanie było wyrównane, a jedyna statystyka, w której zdecydowanie górował Ludogorec, były faule. Claudiu Keseru nie potrafił potwierdzić swojej formy strzeleckiej i pokonać bramkarza przyjezdnych. Po remisie 0:0 oba kluby straciły szansę na wydostanie się z grupy. Świerczok był zmiennikiem w 75. minucie.

Do pogromów doszło w Trondheim oraz w Pireusie. Red Bull Salzburg zdemolował 5:2 Rosenborga, natomiast Olympiakos nie miał litości dla Football 1991 Dudelange. Drużyna, która dostała się do fazy grupowej Ligi Europy kosztem Legii Warszawa, została rozbita 1:5.

Olympiakos zrównał się liczbą punktów z AC Milan, który ponownie nie poradził sobie z Realem Betis. Rossoneri wygrali trzy poprzednie spotkania w lidze włoskiej, ale w Sewilli musieli zadowolić się remisem 1:1 dzięki bramce Suso. Pojedynek Milanu w Pireusie zapowiada się być może najciekawiej spośród wszystkich jesiennych w Lidze Europy.

GRUPA B:

Rosenborg Trondheim - Red Bull Salzburg 2:5 (0:4)
2:5 - Mike Jensen 61'

Celtic Glasgow - RB Lipsk 2:1 (1:0) 1:0 - Kieran Tierney 11' 1:1 - Jean-Kevin Augustin 79' 2:1 - Odsonne Edouard 79'

Liga Europy, gr. B 2018/2019

1 Red Bull Salzburg 6 6 0 0 17:6 18
2 Celtic Glasgow 6 3 0 3 6:8 9
3 RB Lipsk 6 2 1 3 9:8 7
4 Rosenborg Trondheim 6 0 1 5 4:14 1

GRUPA C:

Girondins Bordeaux - Zenit Sankt Petersburg 1:1 (1:0)

GRUPA D:

Dinamo Zagrzeb - Spartak Trnava 3:1 (2:0) 1:0 - Amer Gojak 22' 2:0 - Andrej Kadlec (sam.) 36' 2:1 - Wachtang Chanturiszwili 63' 3:1 - Mirslav Orsić 80'

Liga Europy, gr. D 2018/2019

1 Dinamo Zagrzeb 6 4 2 0 11:3 14
2 Fenerbahce Stambuł 6 2 2 2 7:7 8
3 Spartak Trnava 6 2 1 3 4:7 7
4 RSC Anderlecht 6 0 3 3 2:7 3

GRUPA E:

Worskla Połtawa - Karabach Agdam 0:1 (0:1)

1:1 - Suso 62'

Olympiakos Pireus - Football 1991 Dudelange 5:1 (4:0) 1:0 - Pape Abaou Cisse 6' 2:0 - Konstantinos Fortounis 15' 3:0 - Lazaros Christodoulopoulos 26' 4:0 - Konstantinos Fortounis 36' 4:1 - Daniel Sinani 69' 5:1 - Ahmed Hassan 71'

Liga Europy, gr. F 2018/2019

1 Real Betis 6 3 3 0 7:2 12
2 Olympiakos Pireus 6 3 1 2 11:6 10
AC Milan 6 3 1 2 12:9 10
4 Football 1991 Dudelange 6 0 1 5 3:16 1

Oglądaj mecz Real Betis - Sevilla FC na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Dinamo Zagrzeb będzie największą rewelacją Ligi Europy?