LE: Olympique Marsylia za burtą. Szalona kanonada w Moskwie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Marco Rosi / Na zdjęciu: Lucas Ocampos (z lewej) i Ciro Immobile (z prawej)

Olympique Marsylia odpadł z Ligi Europy wskutek porażki 1:2 z Lazio. Aż siedem goli zobaczyli kibice w meczu Spartaka Moskwa. Ważne zwycięstwo odniosło Dynamo Kijów z Tomaszem Kędziorą w składzie.

W tym artykule dowiesz się o:

Olympique Marsylia był w finale poprzedniej edycji Ligi Europy. Tym razem po trzech kolejkach fazy grupowej miał zaledwie punkt na koncie i w meczu z Lazio na Stadio Olimpico stanął przed ostatnią szansą rozpoczęcia pościgu za klubami będącymi na miejscach premiowanych awansem.

Olympique ruszył do ataku, ale nie potrafił pokonać Thomasa Strakoshy. Spotkanie było mniej widowiskowe niż to rozegrane dwa tygodnie temu we Francji. Więcej było przed przerwą żółtych kartek niż groźnych strzałów. Lazio wyszło na prowadzenie w czasie doliczonym do pierwszej połowy. Akcja bramkowa wyglądała dość absurdalnie. Immobile zawiesił "świecę" w polu karnym gości, a Parolo wbiegł bezkarnie w środek szesnastki i główkował od słupka do bramki. Przez dwie, trzy sekundy nie znalazł się chętny do wybicia piłki zawodnik z Marsylii.

Po przerwie coraz lepiej grający w stołecznym klubie Joaquin Correa powiększył przewagę Lazio na 2:0. Pięć minut później Florian Thauvin wskrzesił nadzieję w obozie gości, ale na więcej niż trafienie kontaktowe nie było stać Olympique Marsylia. Porażka 1:2 eliminuje finalistę poprzedniej edycji już po czterech występach w fazie grupowej.

Pięć goli padło w pierwszej połowie pojedynku Spartaka Moskwa z Rangers FC. Dwa z nich były samobójcze. Pechowe zagrania do własnej bramki przydarzyły się Romanowi Eremenko oraz Connorowi Goldsonowi. Prowadziła ekipa z Glasgow 3:2. Na tym jednak nie skończyły się zwroty akcji. Spartak odwrócił wynik widowiskowego spotkania na 4:3 w drugiej połowie. Kibice nie mogli narzekać na brak wrażeń.

Tomasz Kędziora znalazł się w podstawowym składzie Dynama Kijów. Wicemistrz Ukrainy podejmował Stade Rennais i już w 13. minucie wyszedł na prowadzenie. Benjamin Verbić trafił do bramki byłego klubu Kamila Grosickiego po podaniu Wiktora Cygankowa. Od tego momentu głównym zadaniem Kędziory i jego kompanów było hamowanie ataków Francuzów. Zrobili to z powodzeniem, a po golach Witalija Mykolenki i Mykoły Saparenki na 3:0 ekipa z Kijowa miała ważne punkty w kieszeni. Stade Rennais odpowiedziało tylko bramką na 1:3.

Jakub Piotrowski strzelił gola w pierwszym pojedynku KRC Genk z Besiktasem Stambuł. Tym razem młodzieżowego reprezentanta Polski nie było w kadrze. W 16. minucie Genk dostał dość zaskakujący cios od przeciwnika znad Bosforu. Ricardo Quaresma miał dużo miejsca po szybkim ataku i nie pozwolił sobie na pomyłkę w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Genk odpowiedział w 88. minucie, a remis 1:1 pozwolił ekipie Piotrowskiego pozostać liderem w grupie.

Piłkarze Sevilla FC postrzelali w pierwszym spotkaniu z Akhisarem Belediyespor. Wygrana 6:0 była najbardziej efektowną klubu z Andaluzji w sezonie, jednocześnie zespół z Turcji poniósł najwyższą porażkę. W rewanżu przedstawiciel Primera Division nie był równie surowy dla debiutanta. W 12. minucie Nolito dał mu prowadzenie po płaskim dośrodkowaniu. Druga bramka padła po uderzeniu Luisa Muriela w 38. minucie. Po przerwie Akhisar Belediyespor potrafił wyrównać, ale nie wyszarpnął punktu rozprężonemu przeciwnikowi. Ekipa z Sewilli wygrała 3:2 dzięki bramce Evera Banegi w 87. minucie.

4. kolejka fazy grupowej Ligi Europy:

GRUPA G:

Spartak Moskwa - Rangers FC 4:3 (2:3) 0:1 - Roman Eremenko (sam.) 5' 1:1 - Lorenzo Melgarejo 22' 1:2 - Daniel Joao Candeias 27' 2:2 - Connor Goldson (sam.) 35' 2:3 - Glenn Middleton 41' 3:3 - Luiz Adriano 58' 4:3 - Sofiane Hanni 59'

GRUPA H:

Apollon Limassol - Eintracht Frankfurt 2:3 (0:1) 0:1 - Luka Jović 17' 0:2 - Sebastien Haller 55' 0:3 - Mijat Gacinović 58' 1:3 - Emilio Zelaya 71' 2:3 - Emilio Zelaya (k.) 90'

Lazio - Olympique Marsylia 2:1 (1:0) 1:0 - Marco Parolo 45' 1:1 - Joaquin Correa 55' 2:1 - Florian Thauvin 60'

1 Eintracht Frankfurt 6 6 0 0 17:5 18
2 Lazio Rzym 6 3 0 3 9:11 9
3 Apollon Limassol 6 2 1 3 10:10 7
4 Olympique Marsylia 6 0 1 5 6:16 1

GRUPA I:

Malmoe FF - Sarpsborg 08 FF 1:1 (0:0) 0:1 - Patrick Mortensen 63' 1:1 - Marcus Antonsson 67'

KRC Genk - Besiktas Stambuł 1:1 (0:1) 0:1 - Ricardo Quaresma 16' 1:1 - Sander Berge 88'

1 KRC Genk 6 3 2 1 14:8 11
2 Malmoe FF 6 2 3 1 7:6 9
3 Besiktas Stambuł 6 2 1 3 9:11 7
4 Sarpsborg 08 FF 6 1 2 3 8:13 5

GRUPA J:

FK Krasnodar - Standard Liege 2:1 (0:1) 0:1 - Mahdi Carcela-Gonzalez 19' 1:1 - Magomed Sulejmanow 79' 2:1 - Wanderson 82'

Akhisar Belediyespor - Sevilla FC 2:3 (0:2) 0:1 - Nolito 12' 0:2 - Luis Muriel 38' 1:2 - Elvis Manu 52' 2:2 - Onur Ayik 78' 2:3 - Ever Banega (k.) 87'

1 Sevilla FC 6 4 0 2 18:6 12
2 FK Krasnodar 6 4 0 2 8:8 12
3 Standard Liege 6 3 1 2 7:9 10
4 Akhisar Belediyespor 6 0 1 5 4:14 1

GRUPA K:

Dynamo Kijów - Stade Rennais 3:1 (1:0) 1:0 - Benjamin Verbić 13' 2:0 - Witalij Mykolenko 68' 3:0 - Mykoła Saparenko 72' 3:1 - Theoson Jordan Siebatcheu 89'

1 Dynamo Kijów 6 3 2 1 10:7 11
2 Stade Rennais 6 3 0 3 7:8 9
3 FK Astana 6 2 2 2 7:7 8
4 FK Jablonec 6 1 2 3 6:8 5