Liga Europy: Chelsea już pewna awansu. Pechowe BATE

Chelsea w Lidze Europy wygrała po raz czwarty i jest już pewna awansu do fazy pucharowej. W meczu wyjazdowym z BATE Borysów jedynego gola zdobył Olivier Giroud. Gospodarze trzykrotnie trafiali w obramowanie bramki.

Michał Piegza
Jorginho i Maksim Skavysh PAP/EPA / TATYANA ZENKOVICH / Na zdjęciu: Jorginho i Maksim Skavysh
Chelsea wciąż nie do zatrzymania w grupie L. W pierwszym meczu z BATE Anglicy szybko załatwili sprawę, po kilku minutach prowadząc 2:0, zwyciężając ostatecznie 3:1.

W spotkaniu na Białorusi Chelsea długo męczyła się z rywalem, który po trzech meczach miał w dorobku trzy punkty i zachowywał spore szanse na wyjście do fazy pucharowej. BATE meczu nie chciało przegrać i sporo uwagi poświęcało obronie. To jednak Białorusini powinni prowadzić do przerwy. W 12. minucie z dystansu uderzył Dmitri Baga, piłka odbiła się od słupka.

Goście mieli więcej z gry, ale w premierowej odsłonie nie zagrozili poważniej Denisowi Szrebitskiemu. Po przerwie Chelsea w końcu zadała cios. W 52. minucie z lewej strony dośrodkował Emerson Palmieri, a głową piłkę do siatki, z dość trudnej pozycji, skierował Olivier Giroud.

Strata gola nie podłamała Białorusinów. BATE powinno w 58. minucie doprowadzić do remisu. Sprzed pola karnego uderzył Stanislaw Dragun, tor lotu piłki zmienił Nikołaj Signewicz i ta odbiła się od poprzeczki. Kilkadziesiąt sekund później w świetnej sytuacji przestrzelił Alexei Rios. W odpowiedzi uderzenie głową Giroud na róg wybił Szrebitski.

Później wszystko wróciło do normy. Chelsea kontrolowała przebieg meczu, BATE szans szukał w kontrach. Wydawało się, że goście bez problemów dowiozą skromne prowadzenie. W 93. minucie przyjezdni mieli sporo szczęścia, kiedy sprzed pola karnego w słupek trafił Jevgeni Berezkin.

Ostatecznie Chelsea wygrała po raz czwarty, tym samym pieczętując awans do fazy pucharowej.

BATE Borysów  - Chelsea FC 0:1 (0:0)
0:1 - Giroud 52'

BATE: Denis Szrebitski - Alexei Rios, Zakhar Wołkow, Jegor Filipienko, Aleksandar Filipović - Dmitri Baga, Stanislaw Dragun, Aleksandr Hleb (81' Jevgeni Berezkin) - Maksim Skawysz (76' Heroine Moukam), Nikołaj Signewicz (73' Jasse Tuominen), Igor Stasewicz.

Chelsea: Kepa Arrizabalaga - Davide Zappacosta, Andreas Christensen, Gary Cahill, Emerson Palmieri - Ross Barkley, Jorginho, Ruben Loftus-Cheek (64' Mateo Kovacić) - Pedro Rodriguez (85' Callum Hudson-Odoi), Olivier Giroud, Eden Hazard (62' Willian).

Sędzia: Nikola Dabanović (Czarnogóra).