Szykują się zmiany w piłkarskich przepisach. Karne bez dobitki, koniec z zapasami w murze i bat na trenerów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Michael Regan/ / Na zdjęciu: Jordan Henderson i Kylian Mbappe
Getty Images / Michael Regan/ / Na zdjęciu: Jordan Henderson i Kylian Mbappe
zdjęcie autora artykułu

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) zamierza zaproponować zmiany w przepisach gry w piłkę nożną. Mają one dotknąć m.in. sposób wykonywania rzutów karnych i wolnych oraz dokonywania zmian. IFAB chce też znaleźć bat na niepokornych trenerów.

Plan IFAB ujawnił "Kicker". Według informacji niemieckiego dziennikarza Rada, która zajmuje się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną, przygotowała liczącą 50 pozycji listę, którą w przyszłym tygodniu przedstawi FIFA.

Kilka propozycji IFAB może mieć istotny wpływ na przebieg gry. Oto one:

1. Zawodnicy drużyny wykonującej rzut wolny nie będą mogli stanąć w murze między zawodnikami drużyny broniącej. Ma to nie dopuścić do przepychanek między piłkarzami i przyspieszyć wznowienie gry.

2. Gdy bramkarz w swoim polu karnym dotknie ręką piłki podanej mu przez kolegę z drużyny, zamiast rzutu wolnego pośredniego ma być podyktowany rzut karny.

3. Dobitki przy rzutach karnych wykonywanych w trakcie meczu mają zostać zakazane.

4. W konkursie rzutów karnych "11" mają być wykonywane w systemie ABBA, a nie ABAB jak dotychczas. To rozwiązanie było już sprawdzane w juniorskich turniejach rozgrywanych pod opieką FIFA.

5. Piłkarz, który po faulu potrzebuje pomocy sztabu medycznego, ma mieć prawo powrotu do gry jeszcze w trakcie przerwy spowodowanej faulem na nim. Dzięki temu będzie mógł sam wykonać rzut karny/wolny.

6. Przy wznowieniach gry z obrębu pola karnego piłka nie będzie musiała opuścić "16", by mógł ją dotknąć inny zawodnik.

7. Piłkarze schodzący z boiska nie będą podbiegali do strefy zmian - mają opuszczać plac gry najkrótszą drogą. Ma to upłynnić grę i wykluczyć "grę na czas".

8. Trenerzy i pozostali przedstawiciele klubu wpisani do protokołu i siedzący na ławce rezerwowych też mają być - tak jak piłkarze - karani kartkami, a po zebraniu określonej liczby upomnień, mają pauzować.

IFAB planuje też kolejną zmianę w interpretacji zagrania ręką. Za "nienaturalne ułożenie ręki" ma być uznane każda sytuacja, w której ręka znajdzie się powyżej linii barku. [olist]ZOBACZ WIDEO Koniec serii przegranych meczów. FSV Mainz wreszcie wygrywa [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

[/olist]

Źródło artykułu: