Esperance Tunis wygrało afrykańską Ligę Mistrzów

Esperance Tunis pokonało 3:0 Al Ahly w rewanżowym meczu finału CAF Champions League. Tunezyjczycy odrobili w ten sposób straty z pierwszego spotkania (1:3) i sięgnęli po tytuł, dzięki czemu zgarnęli 2,5 mln. dolarów i zagrają w klubowych MŚ.

Kuba Cimoszko
drużyna Esperance Tunis Getty Images / Lintao Zhang / Na zdjęciu: drużyna Esperance Tunis
To miał być wieczór Al Ahly. Egipcjanie, po kontrowersyjnych decyzjach sędziego oraz dwóch rzutach karnych wygrali u siebie 3:1 i mieli w stolicy Tunezji świętować rekordowy 9. triumf w rozgrywkach CAF Champions League. Ale dopingowani przez ponad 60 tysięcy kibiców gospodarze zdołali odrobić straty!

Goście przyjechali się bronić. Esperance długo nie mogło jednak skruszyć muru, który piłkarze z Kairu postawili przed swoją bramką. Mieli sporą przewagę optyczną, lecz brakowało im sytuacji. Kiedy jednak wydawało się, że do przerwy będzie 0:0, trafił Saad Bguir. Wtedy stało się pewne, że w drugiej połowie kibiców czeka wiele emocji.

I rzeczywiście, od samego jej początku było bardzo gorąco. Po 8 minutach bohaterem znów był 24-letni pomocnik, który zdobył pewnie najważniejszego gola w swoim życiu. Na tablicy wyników pojawiło się 2:0, straty zostały odrobione. Teraz to goście musieli atakować.

Trenerzy obu zespołów zdecydowali się na zmiany. Al Ahly przeszło na atak, a Esperance wzmacniało defensywę. Plac gry musiał opuścić Bguir, który doznał kontuzji kolana. Ale nie przeszkodziło to gospodarzom zadać jeszcze jednego ciosu. W 86. minucie wyprowadzili kontrę, piłkę w siatce umieścił Anice Badri. To był koniec!

Był to trzeci sukces Esperance w afrykańskiej Lidze Mistrzów (wcześniej w 1994 i 2011 roku - przyp. red.). Dzięki zwycięstwu, piłkarze z Tunisu zainkasowali 2,5 miliona dolarów i zagrają w klubowych mistrzostwach świata, gdzie mogą zmierzyć się m. in. z Realem Madryt.

Esperance Tunis - Al Ahly Kair 3:0 (1:0)
1:0 - Bguir 45+2'
2:0 - Bguir 53'
3:0 - Badri 86'

Esperance: Ben Cherifia - Derbali, Yaakoubi, Chemmam, Ben Mohamed - Chaaleli, Coulibaly - Badri, Bguir (62' Rabil), Belaili (80' Meskini) - Khenissi (69' Mejri)

Al Ahly: El Sheenawy - Hany (62' Walid), Saad Samir, Coulibaly, Ashraf - Ashour, Soleya (75' Hamoudi) - Mido Gaber (62' S. Mohsen), Walid Soliman, Mohareb - M. Mohsen

Żółte kartki: Coulibaly, Ben Cherifia, Mejri - Walid Soliman

Sędzia: Bamlak Tessema Weyesa (Etiopia)