Wyjątkowa chwila dla Leo Messiego. FC Barcelona przygotowała specjalny film

W piątek minęło 15 lat od debiutu Leo Messiego w Barcelonie. Argentyńczyk zapisał się złotymi zgłoskami w historii Dumy Katalonii.

Jakub Artych
Lionel Messi Getty Images / Alex Caparros / Na zdjęciu: Lionel Messi
16 listopada 2003 roku. Wtedy Lionel Messi zadebiutował w pierwszej drużynie FC Barcelona. W towarzyskim meczu z FC Porto ówczesny trener Frank Rijkaard dał szansę wielu zmiennikom oraz piłkarzom z La Masii. W tym gronie był właśnie młody Argentyńczyk.

Występujący w tym meczu z numerem 14 na plecach Messi zastąpił na placu gry Fernando Navarro w 75. minucie. Drużyna Jose Mourinho pokonała ekipę Rijkaarda 2:0. - Grał tylko przez kwadrans, ale w tym czasie zaprezentował się bardzo pozytywnie i miał nawet dwie szanse na zdobycie bramki - wspominał trener z Holandii.

Debiut ligowy Messiego przypadł natomiast jedenaście miesięcy później. 16 października 2004 r. 17-letni wówczas Leo wszedł na boisko w 82. minucie spotkania derbowego z Espanyolem Barcelona (wynik 1:0) w 7. kolejce La Liga.

Warto podkreślić, iż napastnik miał wówczas ukończone 17 lat trzy miesiące i 22 dni. Został wówczas drugim najmłodszym zawodnikiem pierwszej drużyny w historii katalońskiego klubu (rekordzistą jest Paulino Alcantara, który zadebiutował w wieku 15 lat - w lutym 1912 r).

Przez 15 lat Messi stał się żywą legendą Dumy Katalonii. W trykocie Barcelony rozegrał 648 spotkań, strzelił 563 gole i zanotował 240 asyst. Jest również najbardziej utytułowanym graczem w historii klubu (33 trofea).

Jego lista tytułów jest imponująca. Z klubem wygrywał m.in. cztery razy Ligę Mistrzów oraz osiem razy Primera Division. Pod względem indywidualnym zdobył pięć Złotych Piłek. Obecnie zarabia około 40 mln euro netto za sezon.

Kibicuj Lewemu i FC Barcelonie na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)
Czy Leo Messi jest najlepszym piłkarzem na świecie?