IFAB zarekomendował zmiany w przepisach

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Ryan Pierse / Mecz piłki nożnej
Getty Images / Ryan Pierse / Mecz piłki nożnej
zdjęcie autora artykułu

Członkowie Międzynarodowej Rady Piłkarskiej (IFAB) zarekomendowali zmiany w przepisach, które mogą wejść w życie od sezonu 2019/2020.

Na początku listopada pojawiła się informacja, że Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) planuje wprowadzić bardzo istotne zmiany w przepisach. Niemiecki magazyn "kicker" ujawnił, że przygotowało liczącą 50 pozycji listę propozycji.

Najbardziej rzucającymi się w oczy zmianami było zakazanie dobitek przy rzutach karnych, podyktowanie rzutu karnego za złapanie piłki w ręce przez bramkarza przy podaniu od zawodnika własnej drużyny czy też zmiana systemu wykonywania "11" - z "ABAB" na "ABBA".

To ostatnie rozwiązanie było już sprawdzane w juniorskich turniejach rozgrywanych pod opieką FIFA.

W czwartek doszło do oficjalnego zebrania w IFAB w Glasgow, w trakcie którego obradowano nad możliwymi zmianami. Jak poinformowała oficjalna strona internetowa FIFA, członkowie zarekomendowali kilka propozycji.

I tak od sezonu 2019/2020 w przepisach mogą pojawić się takie zmiany jak:

- Żółtymi i czerwonymi kartkami będą mogli być karani członkowie sztabów trenerskich  - Zejście piłkarza może być dokonywane w najbliższym miejscu przy linii bocznej  - Piłka nie musi opuszczać pola karnego przy wprowadzaniu jej od bramki przez bramkarza

Z kolei odrzucono propozycję wykonywania rzutów karnych w nowym systemie "ABBA".

Jednym z najbardziej dyskutowanych tematów była kwestia zagrania ręką w polu karnym i odgwizdywania ich przez sędziów. Osiągnięto porozumienie co do konieczności bardziej precyzyjnego sformułowania przepisów. W tej chwili największe znaczenie ma interpretacja arbitra.

Kolejne obrady Międzynarodowej Rady Piłkarskiej odbędą się w marcu przyszłego roku.

ZOBACZ WIDEO Kamil Grosicki: Wisi nad nami jakaś klątwa

Źródło artykułu: