UEFA pragnie, by w rozgrywkach pod jej egidą brało udział jak najwięcej klubów z jak największej liczby krajów. Umożliwi to UEL2. Nowy twór będzie skierowany do państw słabszych piłkarsko, a dzięki niemu w trzech rozgrywkach klubowych (Liga Mistrzów, Liga Europy, UEL2) zagrają zespoły z co najmniej 34 krajów (na 55 zrzeszonych w UEFA, obecnie w zmaganiach rywalizują ekipy z 26 państw).
Rozgrywki UEL2 wystartują od sezonu 2021/2022. W hierarchii będą znajdowały się na trzecim poziomie - niżej od Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Jeśli chodzi o spotkania, te będą rozgrywane w czwartkowe wieczory.
- Dzięki wprowadzeniu nowych rozgrywek klubowych, zmagania będą jeszcze bardziej dostępne dla klubów, niż wcześniej. Więcej meczów, więcej zespołów, więcej krajów w fazie grupowej - komentuje prezydent UEFA Aleksander Ceferin.
Ustalono, że w każdej z ośmiu grup zagrają po cztery zespoły, z czego do kolejnej rundy awansują bezpośrednio zwycięzcy grup. Po fazie grupowej odbędzie się runda eliminacyjna dla klubów z drugich miejsc w UEL2 oraz ekip, które w Lidze Europy uplasowały się na trzeciej pozycji. Z niej do 1/16 finału awansuje kolejne osiem zespołów.
Oprócz wprowadzenia UEL2, Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził także skondensowanie Ligi Europy. W fazie grupowej, zamiast 48, wystartują 32 drużyny. Do dalszej rundy bezpośrednio przebrną zwycięzcy grup, a o pozostałe miejsca zagrają ekipy z drugiego miejsca w Lidze Europy i drużyny z trzeciej lokaty w Lidze Mistrzów.
ZOBACZ WIDEO Roberto Carlos w Warszawie w nowej roli. Sędziował zawody we freestyle'u
Bo znowu jest to ulozone trochę pod zachód. Zeby dalej wyciagac hajs
Na początku cala koncepcja mogla sie podobac
Bo byla mowa o szansie dla tych słabszych klub Czytaj całość