Puchar Anglii dla Chelsea Londyn

Bramki Didiera Drogby oraz Franka Lamparda zapewniły Chelsea Londyn triumf w rozgrywkach Pucharu Anglii. The Blues w finale na Wembley pokonali Everton 2:1, jednak od 26. sekundy przegrywali 0:1. Najszybszą bramkę w historii finałów FA Cup zdobył Louis Saha.

Bartosz Zimkowski

Na murawie było gorąco nie tylko z powodu wielkiego widowiska, ale w słońcu termometry wskazywały 42 stopnie Celsjusza.

Everton kapitalnie rozpoczął ten mecz. Futbolówka trafiła na lewe skrzydło do Stevena Pienaara. Pomocnik The Toffees dograł ją w pole karne do Marouane'a Fellainiego. Belg zgrał futbolówkę głową do Louisa Sahy. Francuz nie namyślał się nawet przez sekundkę. Huknął z woleja i piłka wylądowała w siatce Chelsea.

Ci wyrównali 20 minut później za sprawą Didiera Drogby. Snajper The Blues wykorzystał błąd obrony Evertonu i dobre dośrodkowanie Florenta Maloudy z lewego skrzydła. Idealnie też nabiegł na piłkę i strzałem głową zmusił do kapitulacji Tima Howarda.

Po przerwie gole długo nie padały. Dopiero 18 minut przed końcem Frank Lampard zamarkował strzał z 20. metrów. Przełożył sobie piłkę na lewą nogę, wprawdzie pośliznął się jeszcze, ale miał na tyle czasu, że ponownie do niej dopadł i oddał strzał. Futbolówka przełamała ręce Howarda i znalazł się w siatce Evertonu. 2:1 dla Chelsea dawał duże szanse temu zespołowi na końcowy triumf.

Jednak po chwili powinno być 3:1. Kapitalnie podanie od Lamparda otrzymał Malouda. Będąc sam na sam z Howardem, strzelił nad poprzeczką. Po chwili zrehabilitował się. Fantastycznie uderzył z dystansu. Piłka odbiła się od poprzeczki i przekroczyła linię bramkową po czym wyszła w pole. Tym razem nie popisali się sędziowie, którzy nie uznali prawidłowo zdobytego gola.

Na szczęście dla widowiska, decyzja ta nie zaważyła na końcowym rezultacie i Chelsea wygrała 2:1. W 2007 roku The Blues sięgnęli po triumf w FA Cup, a teraz to powtórzyli. Dla Guusa Hiddinka był to ostatni mecz w roli trenera Chelsea.

Chelsea - Everton 2:1 (1:1)
0:1 - Saha 1'
1:1 - Drogba 21'
2:1 - Lampard 72'

Chelsea: Cech; Bosingwa, Alex, Terry, A Cole - Essien (61' Ballack), Mikel, Lampard - Anelka, Drogba, Malouda.

Everton: Howard - Hibbert (46' Jacobsen), Yobo, Lescott, Baines - Osman (83' Gosling), Neville, Cahill, Fellaini, Pienaar - Saha (77' Vaughan).

Żółte kartki: Mikel, Lampard (Chelsea) oraz Hibbert, Neville, Baines (Everton).

Sędzia: Howard Webb.

Widzów: 89000.

Oglądaj rozgrywki Pucharu Anglii na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)