LE: gol Jakuba Świerczoka. AC Milan wyleciał za burtę

Jakub Świerczok strzelił gola w zremisowanym 1:1 meczu Ludogorca Razgrad z FC Zurych. Wiosną w Lidze Europy nie zagrają AC Milan oraz RB Lipsk.

Jakub Świerczok PAP/EPA / VASSIL DONEV / Na zdjęciu: Jakub Świerczok
Wyeliminowany już Ludogorec Razgrad zagrał w meczu z FC Zurych z Jackiem Góralskim i Jakubem Świerczokiem w podstawowym składzie. W 21. minucie drużyna ze Szwajcarii wyszła na prowadzenie 1:0 dzięki strzałowi Stephana Odeya, który zachował się sprytnie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Wyrównał na 1:1 Świerczok, który wykorzystał złe wybicie defensora, dopadł do piłki i bez przyjęcia skierował ją lokowanym uderzeniem do bramki.

Były napastnik KGHM Zagłębia Lubin strzelił pierwszego gola w europejskich pucharach od lipca, kiedy to popisowo zagrał dwumeczu z Crusaders FC w eliminacjach Ligi Mistrzów. W poprzednim spotkaniu z Bayerem Leverkusen piłkarz Ludogorca asystował przy bramce, więc przywitanie i pożegnanie z pucharami miał w tym roku najlepsze.

AC Milan wrócił do Pireusu po blisko sześciu dekadach i przeżył tam koszmarny wieczór. Przed meczem podopieczni Gennaro Gattuso byli w dobrej sytuacji, ale nie mieli zagwarantowanego awansu. W pierwszej połowie Rossoneri zatrzymywali ataki Olympiakosu. Pepe Reina był często w centrum wydarzeń, nie zachowywał się pewnie, ale nie był zmuszony do trudnych interwencji. Dopiero w 44. minucie Hiszpan wyciągnął się, żeby zatrzymać piłkę po strzale z rzutu wolnego. Było to ostrzeżenie, z którego Milan nie wyciągnął wniosków. W drugiej połowie stracił trzy gole, przegrał mecz 1:3 i wskutek gorszego bilansu bramek odpadł z Ligi Europy. Dalej gra Olympiakos dzięki pięknemu pościgowi.

Tylko zwycięstwo z Rosenborgiem Trondheim dawało piłkarzom RB Lipsk nadzieję na pozostanie w Lidze Europy. Do 86. minuty wszystko układało się po myśli Niemców. Prowadzili oni, a także Red Bull Salzburg z Celtikiem Glasgow. W końcówce regulaminowego czasu klub z Norwegii doprowadził jednak do remisu 1:1 i wyrzucił przedstawiciela Bundesligi z pucharów.

Damian Kądzior obejrzał z ławki rezerwowych spotkanie Dinama Zagrzeb z RSC Anderlechtem. Drużyna Polaka potrzebowała zaledwie czterech meczów, żeby zagwarantować sobie awans. W konfrontacji z Belgami nie musiała już forsować wysokiego tempa i atakować za wszelką cenę. Przez godzinę drużyny oddały po jednym celnych strzale, więc widowisko nie stało na wysokim poziomie. Zakończyło się bezbramkowym remisem.

Jakub Bednarczyk i Adrian Stanilewicz zagrali w końcówce meczu Bayeru Leverkusen z AEK-iem Larnaka. Przedstawiciel Bundesligi potrzebował zaledwie dwóch minut, żeby odpowiedzieć golem Dominika Kohra na trafienie Davida Catali. Rozdrażnieni Aptekarze już przed przerwą wyszli na prowadzenie 2:1, a w drugiej części potwierdzili wyższość jeszcze trzema trafieniami i doprowadzili do efektownego wyniku 5:1.

Igora Lewczuka nie było w kadrze Girondins Bordeaux na mecz z FC Kopenhaga. Francuzi przystępowali do meczu w Danii z nadzieją na cudowne wywalczenie awansu, ale wynik rozgrywanego jednocześnie spotkania Slavia Praga z Zenitem Sankt Petersburg mógł działać na nich demobilizująco. Czesi prowadzili z Rosjanami, więc nawet wiktoria Girondins w Kopenhadze nie dawała im szans na sukces. Na pożegnanie z Ligą Europy drużyna z Bordeaux zagrała jednak ambitnie i zwyciężyła 1:0.

W ostatniej kolejce swój historyczny punkt wywalczyli piłkarze Football 1991 Dudelange za bezbramkowy remis z Realem Betis.

6. kolejka fazy grupowej Ligi Europy:

GRUPA A:

AEK Larnaka - Bayer Leverkusen 1:5 (1:2)
1:0 - David Catala 26'
1:1 - Dominik Kohr 28'
1:2 - Lucas Alario (k.) 41'
1:3 - Dominik Kohr 68'
1:4 - Paulinho 78'
1:5 - Lucas Alario 86'

Ludogorec Razgrad - FC Zurych 1:1 (1:1) 0:1 - Stephan Odey 21' 1:1 - Jakub Świerczok 45'

GRUPA B:

RB Lipsk - Rosenborg Trondheim 1:1 (0:0)
1:0 - Matheus Cunha 47'
1:1 - Tore Reginiussen 86'

Celtic Glasgow - Red Bull Salzburg 1:2 (0:0) 0:1 - Moanes Dabour 67' 0:2 - Fredrik Gulbrandsen 78' 1:2 - Olivier Ntcham 90'

Liga Europy, gr. B 2018/2019

1 Red Bull Salzburg 6 6 0 0 17:6 18
2 Celtic Glasgow 6 3 0 3 6:8 9
3 RB Lipsk 6 2 1 3 9:8 7
4 Rosenborg Trondheim 6 0 1 5 4:14 1

GRUPA C:

FC Kopenhaga - Girondins Bordeaux 0:1 (0:0)
0:1 - Jimmy Briand 73'

Slavia Praga - Zenit Sankt Petersburg 2:0 (2:0) 1:0 - Jaromir Zmrhal 32' 2:0 - Miroslav Stoch 41'

Liga Europy, gr. C 2018/2019

1 Zenit Sankt Petersburg 6 3 2 1 6:5 11
2 Slavia Praga 6 3 1 2 4:3 10
3 Girondins Bordeaux 6 2 1 3 6:6 7
4 FC Kopenhaga 6 1 2 3 3:5 5

GRUPA D:

Spartak Trnava - Fenerbahce Stambuł 1:0 (1:0)

GRUPA E:

Sporting Lizbona - Worskla Połtawa 3:0 (3:0)

Football 1991 Dudelange - Real Betis 0:0

Olympiakos Pireus - AC Milan 3:1 (0:0) 1:0 - Pape Abou Cisse 60' 2:0 - Cristian Zapata (sam.) 70' 2:1 - Cristian Zapata 72' 3:1 - Konstantinos Fortounis (k.) 81'