Ponad połowa populacji świata oglądała mundial. FIFA chwali się rekordem

FIFA pochwaliła się rekordowymi wynikami oglądalności mistrzostw świata w Rosji. Okazuje się, że więcej niż połowa światowej populacji choć przez chwilę oglądała ostatni mundial.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
strefa kibica w Moskwie podczas finału MŚ 2018 PAP/EPA / ZURAB KURTSIKIDZE / Na zdjęciu: strefa kibica w Moskwie podczas finału MŚ 2018
FIFA poinformowała, że aż 3 miliardy 572 milionów ludzi oglądało ostatni mundial, który był rozgrywany od 14 czerwca do 15 lipca. To ponad połowa populacji globu w wieku od 4 lat wzwyż. Największą popularnością cieszył się finał mistrzostw świata. Spotkanie Francji z Chorwacją (4:2) obejrzało miliard 120 milionów ludzi.

Ogólna oglądalność mundialu wzrosła o 2,2 proc. w porównaniu do turnieju rozgrywanego 4 lata temu w Brazylii. Dodatkowe 309 mln ludzi oglądało mecze w strefach kibica, barach i restauracjach.

Drugim najchętniej oglądanym meczem był półfinał pomiędzy Anglią i Chorwacją, a trzecim drugi półfinał imprezy pomiędzy Francją i Belgią. - Te liczby jasno potwierdzają, że Rosja 2018 to był najlepszy mundial w historii - powiedział przedstawiciel FIFA, Philippe Le Floc'h.

Najwięcej osób oglądało mundial na kontynencie azjatyckim (miliard 600 mln), a z państw górowały Chiny (655 mln), które nie awansowały do turnieju finałowego. W 2022 r. mistrzostwa świata odbędą się w Katarze.