Sparingowo: miłe złego początki Pogoni Szczecin. Michał Żyro wrócił do gry

Pogoń Szczecin prowadziła w meczach z Dinamem Moskwa i FC Hermannstadt, ale ani razu nie zwyciężyła. Z przedstawicielem Premier Ligi przegrała 1:3, a z Rumunami zremisowała 1:1. Do gry wrócił po kontuzji Michał Żyro.

piłkarze Pogoni Szczecin WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: piłkarze Pogoni Szczecin
Szczecinianie zagrali przeciwko Dinamu Moskwa w bliskim najmocniejszemu składzie. Zabrakło w nim przede wszystkim kapitana Kamila Drygasa, zamiast którego był Zvonimir Kozulj. Małym zaskoczeniem jest, jak wysoko w hierarchii trenera Kosty Runjaicia pozostaje Spas Delew. Reprezentant Bułgarii miał zimą opuścić Pogoń Szczecin, ale jest druga połowa stycznia, a Delew normalnie trenuje i występuje.

Na dodatek strzela gole. W 32. minucie Delew główkował na 1:0 dla Pogoni po szybkim ataku, którego przedostatnim elementem była wrzutka Davida Steca. Szczecinianie nie ustępowali 12. klubowi w tabeli Premier Ligi, choć nie można było też powiedzieć, że przeważali. Spotkanie było wyrównane i także Dinamo Moskwa miało szanse na pokonanie Łukasza Załuski.

Przedstawiciel Premier Ligi poprawił skuteczność w drugiej połowie. Minęło zaledwie 16 minut po przerwie i Dinamo odwróciło wynik 0:1 na 2:1. Efektowna była indywidualna akcja Stanisława Łacewicza, po której przeciwnik Pogoni wyszedł na prowadzenie. W środku pola stołecznego zespołu wystąpił Abdul Aziz Tetteh, były pomocnik Lecha Poznań, a na skrzydle znany z gry dla Jagiellonii, Fiodor Cernych. W 84. minucie Jewgienij Markow skompletował dublet i ustalił wynik na 3:1 dla klubu z Rosji.

Pogoń Szczecin - Dinamo Moskwa 1:3 (1:0)
1:0 - Spas Delew 32'
1:1 - Jewgienij Markow 56'
1:2 - Stanisław Łacewicz 61'
1:3 - Jewgienij Markow (k.) 84'

Pogoń: Łukasz Załuska (76' Jędrzej Grobelny) - David Stec, Sebastian Walukiewicz (62' Ronaldo Rudović), Mariusz Malec (76' Hubert Sadowski), Hubert Matynia - Tomas Podstawski (82' Kacper Kozłowski), Zvonimir Kozulj (46' Kacper Smoliński) - Michał Żyro, Radosław Majewski, Spas Delew - Adam Buksa

***

W przedpołudniowym meczu z rumuńskim FC Hermannstadt drużyna Kosty Runjaicia zremisowała 1:1. Gola dla Pogoni strzelił Kamil Drygas. Nieoficjalny debiut po podpisaniu kontraktu zaliczyli Jakub Bartkowski i Jin Izumisawa, a Michał Żyro wystąpił na tle przeciwnika po raz pierwszy od meczu z Arką Gdynia rozegranego 2 listopada. Jego przerwa była spowodowana kontuzją. Testowany Ronaldo Rudović nie zebrał pozytywnych recenzji.

- Przez długi czas kontrolowaliśmy to co robi przeciwnik, byliśmy dobrze zorganizowani i posiadaliśmy piłkę. W pierwszej połowie, gdy mieliśmy więcej sił, to poziom, który prezentowaliśmy i płynność gry, były wyższe. W drugiej części rywale cofnęli się, więc mieliśmy mniej przestrzeni i stąd mniej sytuacji podbramkowych - mówi Michał Żyro.

W poniedziałek Pogoń zagra trzeci sparing z Banikiem Ostrawa.

Pogoń Szczecin - FC Hermannstadt 1:1 (1:1)
1:0 - Kamil Drygas 11'
1:1 - Mihai Dumitriu 34'

Pogoń: Jakub Bursztyn (46' Łukasz Budziłek) - Jakub Bartkowski, Jarosław Fojut (77' Kacper Kozłowski), Ronaldo Rudović (67' Hubert Sadowski), Ricardo Nunes - Jin Izumisawa (50' Michał Żyro), Maciej Żurawski, Kamil Drygas, Iker Guarrotxena, Sebastian Kowalczyk (82' Kacper Smoliński) - Adrian Benedyczak (70' Hubert Turski)

Czy Michał Żyro będzie podstawowym piłkarzem Pogoni Szczecin w rundzie wiosennej?