Sparingowo: wygrana Lecha Poznań, remis Wisły Kraków w Turcji. W Chorwacji błysnął Gruzin z Zagłębia Sosnowiec

Lech Poznań pokonał 1:0 DAC Dunajską Stredę, a Wisła Kraków zremisowała 1:1 z Etarem Wielkie Tyrnowo w sparingach w tureckim Belek. W chorwackim Medulin Zagłębie Sosnowiec wygrało 4:2 z FK Znojmo, a hat-tricka ustrzelił Giorgi Gabedava.

Kuba Cimoszko
TASSOS AVLONITIS (z lewej) i CHRISTIAN GYTKJAER Newspix / PIOTR KUCZA/FOTOPYK / Na zdjęciu: TASSOS AVLONITIS (z lewej) i CHRISTIAN GYTKJAER
6 klubów Lotto Ekstraklasy sprawdziło swoją formę w meczach kontrolnych rozgrywanych w niedzielę, 27 stycznia. Polskie kluby można było oglądać na boiskach w Turcji, Chorwacji i na Cyprze. Aż dwa sparingi rozegrało w Belek Zagłębie Lubin.

Miedziowi najpierw ograli duńskie Horsens, a później ulegli czeskiej Sigmie Ołomuniec. Pierwsze spotkanie miało dość ostry przebieg: sędzia pokazał kilka żółtych i dwie czerwone kartki (rywalom - przyp. red.). Gola strzelił Patryk Tuszyński. W drugim pojedynku było zaś więcej emocji sportowych. Wynik w 21. minucie otworzył były gracz klubu z Dolnego Śląska, Martin Nespor. Później nasi południowi sąsiedzi zmarnowali rzut karny (Kacper Bieszczad obronił strzał Vaclava Pilara), a rezultat w końcówce wyrównał Łukasz Poręba. Ostatecznie wygrali jednak przeciwnicy, trafiając do siatki na minutę przed ostatnim gwizdkiem sędziego.

W tureckiej miejscowości grali również piłkarze Lecha Poznań i Wisły Kraków. Podopieczni Adama Nawałki pokonali wicelidera słowackiej ekstraklasy, DAC Dunajska Streda 1:0 po bramce głową Pawła Tomczyka w 72. minucie. Z kolei zawodnicy z Małopolski zremisowali 1:1 z bułgarskim Etarem Nowe Tyrnowo. Prowadzenie zespołowi Macieja Stolarczyka dał po kwadransie gry Marko Kolar, który strzałem z bliska wykończył zagranie Krzysztofa Drzazgi. Wyrównał w końcówce spotkania Georgi Syrmow, celnie uderzając sprzed pola karnego. Przy okazji warto dodać, że w drugiej połowie zadebiutował Sławomir Peszko.

W Turcji - tyle, że w Side - grała także Jagiellonia. Białostoczanie pokonali czeski Slovan Liberec 3:1. Więcej TUTAJ

Nasze drużyny sprawdzały jednak formę nie tylko nad Bosforem. Zagłębie Sosnowiec w meczu o 3. miejsce turnieju towarzyskiego w chorwackim Medulin ograło 4:2 czeskie FK Znojmo. Błysnął Giorgi Gabedava, który w pierwszej części skompletował hat-tricka. Wynik ustalił zaś w 82. minucie młody Olaf Nowak. Z kolei przebywająca na Cyprze Wisła Płock zremisowała 1:1 w Larnace z chińskim Henan Jianye. Swoją debiutancką bramkę w ekipie Nafciarzy zdobył pozyskany niedawno Ariel Borysiuk.