Liga Europy: Dinamo Zagrzeb gra dalej. Historyczny sukces klubu Damiana Kądziora

Po raz pierwszy w historii Dinamo Zagrzeb zagra w najlepszej "16" Ligi Europy. Mistrza Chorwacji wprowadził tam Nenad Bjelica. Jego drużyna wygrała 3:0 rewanż z Viktorią Pilzno.

piłkarze Dinamo Zagrzeb PAP/EPA / ANTONIO BAT / Na zdjęciu: piłkarze Dinamo Zagrzeb
Bez kontuzjowanego Damiana Kądziora, ale z dużym animuszem Dinamo Zagrzeb rozpoczęło pojedynek z Viktorią Pilzno. Pierwsza akcja bramkowa podopiecznych Nenada Bjelicy była efektowna. W polu karnym Czechów zabawili się jak na treningu. Bruno Petković utrzymał się w posiadaniu piłki i odegrał ją piętą w centrum szesnastki. Została ona jeszcze przepuszczona między nogami Izeta Hajrovicia zanim strzał do bramki oddał Mirslav Orsić.

W 34. minucie Dinamo podwoiło przewagę. Ponownie udział przy golu miał Izet Hajrović, a strzał na 2:0 po jego podaniu oddał Emir Dilaver, który do Zagrzebia trafił po sezonie spędzonym w Lechu Poznań. Dinamo zdobyło zaliczkę, której trzeba było przypilnować do końca regulaminowego czasu. Podopieczni Bjelicy bronili z powodzeniem, a po bramce Petkovicia na 3:0 w 73. minucie ich kibice mogli zacząć cieszyć się z historycznego awansu.

Zenit Sankt Petersburg odrobił straty poniesione w przegranym 0:1 meczu z Fenerbahce Stambuł. W tej edycji Ligi Europy wygrał wszystkie spotkania u siebie. Strzelił w nich 18 goli, a stracił cztery. Przeciwnika znad Bosforu zranił już w 4. minucie Magomied Ozdojew strzałem z czystej pozycji. Po drugim trafieniu Sardara Azmouna drużyna z Rosji poczuła się zbyt pewnie, a trafienie kontaktowe Mehmeta Topala na 1:2 sprawiło, że to ponownie Fenerbahce było wirtualnie w następnej rundzie. Ta sytuacja zmieniła się dopiero w 76. minucie, kiedy najważniejszy piłkarz rewanżu - Azmoun przymierzył na 3:1 dla Zenitu.

Red Bull Salzburg dał pokaz siły na własnym stadionie. Tydzień temu półfinalista poprzedniej edycji Ligi Europy przegrał 1:2 z Club Brugge. W rewanżu prowadził 3:0 już po 45 minutach i miał awans w kieszeni. Patson Daka popisał się pierwszym w sezonie dubletem. Na dodatek mistrz Austrii zmarnował rzut karny, co dla jego egzekutora Munasa Dabbura mogło oznaczać utratę prowadzenia w klasyfikacji strzelców Ligi Europy. Na szczęście dla siebie w czasie doliczonym zrehabilitował się i ustalił wynik na 4:0.

Sporting Lizbona oddał w Villarreal jeden celny strzał przed przerwą i wystarczył on, żeby objąć prowadzenie 1:0. Bruno Fernandes znalazł się w odpowiednim miejscu, a wrota do bramki otworzył mu ostatni obrońca przedstawiciela Primera Division. Ten beznadziejnie przyjmował futbolówkę i pomógł Portugalczykowi wybiec sam na sam z bramkarzem. Wynik po 45 minutach oznaczał dogrywkę. Nie dopuścił do niej Pablo Fornals strzelając dziesięciu przeciwnikom gola na 1:1. Drużyna z Hiszpanii przeszła dalej nie bez stresu.

Eintracht Frankfurt awansował do fazy pucharowej z kompletem sześciu zwycięstw w grupie. Także z rywalizacji z pucharowym weteranem Szachtarem Donieck wyszedł obronną ręką. Przeciwnika z Ukrainy powalił strzałem z dubeltówki. Między pierwszym golem Luki Jovicia a tym Sebastiena Hallera na 2:0 minęły tylko cztery minuty. Eintracht wygrał ostatecznie 4:1, a atrakcyjnie zapowiadający się dwumecz nie zawiódł. Padło w nim dziewięć bramek (2:2 w pierwszym spotkaniu).

1/16 finału Ligi Europy:

Dinamo Zagrzeb - Viktoria Pilzno 3:0 (2:0)
1:0 - Mirslav Orsić 15'
2:0 - Emir Dilaver 34'
3:0 - Bruno Petković 73'

Pierwszy mecz: 1:2. Awans: Dinamo

Zenit Sankt Petersburg - Fenerbahce Stambuł 3:1 (2:1)
1:0 - Magomied Ozdojew 4'
2:0 - Sardar Azmoun 37'
2:1 - Mehmat Topal 43'
3:1 - Sardar Azmoun 76'

Pierwszy mecz: 0:1. Awans: Zenit

Red Bull Salzburg - Club Brugge 4:0 (3:0)
1:0 - Xaver Schlager 17'
2:0 - Patson Daka 29'
3:0 - Patson Daka 43'
4:0 - Munas Dabbur 90'

Pierwszy mecz: 1:2. Awans: Red Bull

Villarreal CF - Sporting Lizbona 1:1 (0:1)
0:1 - Bruno Fernandes 45'
1:1 - Pablo Fornals 80'

Pierwszy mecz: 1:0. Awans: Villarreal

Eintracht Frankfurt - Szachtar Donieck 4:1 (2:0)

Pierwszy mecz: 3:1. Awans: Napoli

Oglądaj mecz FC Barcelona - Valencia CF na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Dinamo Zagrzeb awansuje do ćwierćfinału Ligi Europy?