Udany początek eliminacji - relacja z meczu Polska - Liechtenstein

W wtorkowy wieczór podopieczni Andrzeja Zamilskiego zainaugurowali rywalizację w eliminacjach do młodzieżowych mistrzostw Europy. Polacy uczynili pierwszy krok, aby w 2011 roku zagrać w Danii i pokonali Liechtenstein 2:0.

Paweł Patyra

Zwycięstwo w tym meczu było właściwie obowiązkiem biało-czerwonych. Tym bardziej, że to najsłabszy przeciwnik w grupie 4 - Polacy zmierzą się jeszcze z Hiszpanią, Holandią i Finlandią.

Podopieczni trenera Zamilskiego od początku starali się narzucić rywalom swój styl gry. Najczęściej atakowali lewą stroną boiska z wykorzystaniem Macieja Rybusa. Mieli jednak kłopoty z sforsowaniem defensywy Liechtensteinu.

Tuż przed upływem pół godziny gry z rzutu rożnego dośrodkowywał Rybus, a Patryk Małecki niecelnie główkował. Goście ambitnie bronili się, ale musieli skapitulować w 35. minucie. Po dośrodkowaniu Mateusza Cetnarskiego precyzyjnie uderzył Maciej Korzym i Nicolas Hemmerle nie miał szans na skuteczną interwencję.

Po strzeleniu bramki gospodarze nadal atakowali. W końcówce pierwszej połowy stworzyli kilka sytuacji podbramkowych, lecz nie zdołali podwyższyć wyniku. Dokonali tego jednak po zmianie stron.

Najpierw, w 51. minucie świetnie uderzył Ariel Borysiuk i trafił w spojenie. Piłkę opanował jeszcze Małecki, ale strzelił prosto w bramkarza. 5 minut później było już 2:0. Bardzo aktywny Rybus udokumentował swoją dobrą postawę i po indywidualnej akcji zdobył gola.

Przy niekorzystnym wyniku dla swojej drużyny trener Rene Pauritsch postanowił dać szansę młodym piłkarzom i desygnował do gry dwóch 18-latków: Roniego Hanselmanna oraz Simona Pirkera.

Z kolei selekcjoner reprezentacji Polski na ostatnie 15 minut meczu uczynił ukłon w stronę pruszkowskiej publiczności i w miejsce Rybusa wprowadził Tomasza Chałasa, gracza miejscowego Znicza.

Niespełna 21-letni napastnik nie zdołał już wpłynąć na rezultat i Polska pokonała Liechtenstein 2:0, miłym akcentem rozpoczynając eliminacje do młodzieżowych mistrzostw Europy.

Po meczu powiedzieli:

Rene Pauritsch (trener reprezentacji Liechtensteinu):
Od początku kontrolę nad meczem miała reprezentacja Polski. Chciałbym jednak podziękować moim piłkarzom, bo na pewno nie przestraszyli się znacznie wyżej notowanego rywala i niektóre akcje były godne uwagi.

Andrzej Zamilski (trener reprezentacji Polski): Spodziewaliśmy się łatwego meczu, a wygraliśmy z trudem. Nasza reprezentacja, podobnie jak Liechtensteinu, dopiero powstaje, dlatego jeszcze nie jesteśmy zgranymi zespołami. Ze Szwecją zaprezentowaliśmy się znacznie lepiej, ale zostawiliśmy w Malmoe trochę zdrowia. Na szczęście do najważniejszych meczów mamy jeszcze trzy miesiące.

Polska - Liechtenstein 2:0 (1:0)
1:0 - Korzym 35'
2:0 - Rybus 56'