KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Wisła Kraków zapowiada walkę z antysemityzmem na stadionie. "Dość chowania się po kątach"

Podczas 197. derbów Krakowa na stadionie przy Reymonta 22 znów doszło do noszących znamiona antysemickie zachowań kibiców Wisły. Nie jest to nowość, ale tym razem klub postanowił zareagować. - Dość chowania się po kątach - mówi Jarosław Królewski.
Maciej Kmita
Maciej Kmita
kibice Wisły Kraków WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: kibice Wisły Kraków

"Śpiewają miasta, śpiewają wioski: największą k*** jest klub żydowski" - zaśpiewali kibice Wisły na początku niedzielnego meczu. Potem zajęli się dopingiem swojej drużyny i do spółki z kibicami Cracovii stworzyli w pierwszej połowie atmosferę godną najstarszych derbów w Polsce.

W drugiej połowie jednak umiejscowiony na trybunie północnej młyn zaczął intonować inne skandaliczne przyśpiewki. Kiedy po przerwie kibice Cracovii odpalili race, fani Wisły skandowali: "Żydzi, Żydzi palą się, palą się". Później przy Reymonta 22 niosło się też "j*** Żydów, s***, Wisełka" i "Zawsze nad wami, p*** Żydami".

W złym czasie w złym miejscu znalazł się Jarosław Królewski. Wiceprzewodniczący rady nadzorczej Wisły w przerwie przesiadł się na trybunę północną i drugą połowę oglądał z młyna. Po sieci krąży film, na którym widać go pośród skandujących antysemickie hasła fanów Białej Gwiazdy.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Lewandowski musi odejść z Bayernu. "Widać frustrację. Otoczenie go męczy"

Królewski oczywiście milczał i nie śpiewał razem z nimi, a teraz jako pierwszy z Reymonta 22 publicznie zabrał głos w sprawie. We wtorek wieczorem odniósł się do zachowania kibiców Wisły na Twitterze.

"Wisła Kraków nie jest, nie była i nie będzie antysemickim klubem. Przeznaczymy, mimo naszej trudnej sytuacji 50 tys. zł dla muzeum Polin na projekty edukacyjne w obrębie imprez sportowych w Polsce, wesprzemy działania swoją aktywną postawą. Dość chowania się po kątach. Unikania ciężkich tematów" - napisał.

W nocy natomiast klub wydał oświadczenie. Oto jego treść:

"Wisła Kraków zawsze stanowczo sprzeciwiała i sprzeciwia się wszelkim przejawom antysemityzmu i ksenofobii, opowiadając się za zwalczaniem nietolerancji na tle rasowym i narodowościowym. Wszystkie osoby związane z klubem pragną aktywnie szerzyć prawdę i wiedzę historyczną, kładąc nacisk na edukację poruszającą tragiczne dla obu narodów: polskiego i żydowskiego, zwłaszcza na południowych terenach kraju, tematy i wydarzenia.

(...)

Dzięki wysiłkom klubu oraz jego otoczenia derby Krakowa, które odbyły się 17 marca 2019 roku na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, okazały się jednym z najbezpieczniejszych i najspokojniejszych meczów piłkarskich z udziałem dwóch najstarszych drużyn w Polsce w ostatnich latach. Potwierdzają to opinie organów kontrolujących bezpieczeństwo na stadionach, a także przedstawiciele mediów.

Wisła Kraków SA zamierza aktywnie edukować swoich kibiców w celu ostatecznego wyeliminowania wszelkich niepożądanych zachowań widocznych na trybunach. W tym celu planowane jest m. in. przekazanie środków finansowych na akcję informacyjną organizowaną we współpracy z instytucjami do tego powołanymi" - czytamy.

Czytaj również -> Błaszczykowski odwiedził Wojewódzkiego
Czytaj również -> Wisła ma nowych bohaterów

Wisła stwierdziła w komunikacie również, że "niedopuszczalne, naganne i nieprzemyślane zachowanie części kibiców było odpowiedzią, niebędącą częścią zorganizowanego dopingu, na prowokację ze strony fanów Cracovii, którzy mimo braku zgody ze strony organizatorów niedzielnego meczu wnieśli i wyeksponowali flagę odnoszącą się do grupy chuligańskiej Jude Gang".

Trudno jednak zgodzić się ze stwierdzeniem, że reakcja fanów Wisły nie była "częścią zorganizowanego dopingu", skoro przyśpiewkę "śpiewają miasta, śpiewają wioski..." zaintonował prowadzący doping gniazdowy, a rytm do skandowania "Żydzi, Żydzi palą się" wybijał na bębnie siedzący w gnieździe kibic. 

Kibice Wisły od ponad stu lat nazywają fanów Cracovii "Żydami" i określenie to ma wydźwięk pejoratywny. Wywodzi się z tego, że Cracovia od początku swego istnienia była klubem otwartym na różne środowiska i przed II Wojną Światową występowali w jej barwach także sportowcy pochodzenia żydowskiego, podczas gdy Wisła w okresie międzywojennym wpisała do statutu, że jej członkami mogą być tylko Polacy.

Co ciekawe, fani Wisy nie zaprzestali pogardliwego nazywania kibiców Cracovii "Żydami" nawet wtedy, gdy w latach 2011-2012 z Białą Gwiazdą na piersi występowali Maor Melikson i Dudu Biton.

Czy Wisła Kraków powinna zostać ukarana za zachowanie kibiców podczas 197. derbów Krakowa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (16)
 • yes Zgłoś komentarz
  jakiś poradnik haseł?
  • stachu76 Zgłoś komentarz
   Pan Jarosław Królewski , podejrzewam że wspólnie z pozostałymi członkami zarządu klubu , podjęli się zadania bardzo trudnego do wykonania , zmienić w kibicach Wisły to co mają
   Czytaj całość
   wpojone od swojego pierwszego meczu na stadionie i co jest częścią ich kibicowskiej kultury . Misja na pierwszy rzut oka skazana na porażkę ale trzeba przyznać że odwagi Jemu nie brakuje . Edukacja , nauka historii , na dobry początek ciekawy pomysł , być może kilka osób zrozumie że podchodzenie do sprawy w ten sposób nie ma przyszłości . Na pewno jest to też zabieg związany z dbaniem o wizerunek klubu . Wypada życzyć powodzenia i poczekać jakie efekty przyjdą z czasem a tego potrzeba bardzo dużo.
   • Marcin Derbowski Zgłoś komentarz
    Co wy macie z tymi zydami?. Zydzi nas nienawidza i probuja zniszczyc. Maja swój kraj i robia holokaust prawdziwym wlaacicielom terenow. Nas nienawidza wyprowadzaja sie wiec co to za roznica.
    Czytaj całość
    Wystarczy, ze ktos pierdnie, beknoe powie zyd i juz afera. Zydzi sa daleko od nas gdzies u arabow i niech tak zostanie. My tu oni tam. Oni nienawidza nas i jakos z tym nie walczą. Nie kajaja sie za współpracę z hitlerem za nkwd etc. Nikt nie robi tragedii z nienawisci zydow do Polakow. Ale jak Polak nie lubi zyda to juz afera.
    • gmk38 Zgłoś komentarz
     Wpłacone zostaną na muzeum Polin - Czyli na wsparcie antypolonizmu
     • grolo Zgłoś komentarz
      Jak mają teraz czuć się kibice, którzy wpłacali hajs na ratowanie klubu a pseudokibice z meczu uratowanego zespołu robią antysemicki cyrk?
      • zbych22 Zgłoś komentarz
       Do wiadomości cenzora Administratora-Redakcja „The American Hebrew” oznacza konserwatyzm w judaizmie. Niemniej jednak kolumny tego czasopisma są zawsze otwarte na dyskusję na temat
       Czytaj całość
       poglądów, z którymi w żaden sposób się nie zgadzają, ale które mogą zainteresować czytelników. Prawie wszyscy wybitni pisarze żydowscy i pracownicy społeczni w Stanach Zjednoczonych byli współtwórcami jej stron. „The American Hebrew” zawsze unikał publikacji czysto prywatnych lub społecznych wiadomości, opierając się w ten sposób niemal uniwersalnej tendencji wśród współczesnych amerykańskich gazet
       • zbych22 Zgłoś komentarz
        Szanowny Administratorze co złego albo wręcz obraźliwego jest w poście cytującym opinię profesora Jesse H. Holmsa ,że usuwacie go z uporem wartym wielkiej sprawy? The American Hebrew był
        Czytaj całość
        tygodnikiem żydowskim wydawanym w Nowym Jorku. Chcecie być bardziej poprawni od Żydów?
        • radek_w Zgłoś komentarz
         Taaaaa....
         • zbych22 Zgłoś komentarz
          Tylko w Europie i Rosji żydzi byli wypędzani 47 razy w ciągu ostatniego tysiąclecia. Dlaczego? Bernard Lazare, żydowski pisarz, w książce pt. „L’antisémitisme son histoire et ses
          Czytaj całość
          causes”, wydanej w 1894 r., przedstawił taką opinię tyczącą się żydowskich wypędzeń: „Jeśli taka wrogość i awersja w stosunku do żydów miałaby miejsce tylko w jednym czasie, w jednym kraju, łatwo byłoby wyjaśnić przyczyny. Jednak rasa ta była obiektem nienawiści wszystkich narodów pośród których żyła. Skoro wszyscy wrogowie żydów należeli do zupełnie różnych ras, mieszkali w odległych krajach, podlegali zupełnie różnym prawom, kierowali się różnymi pryncypiami, mieli różną moralność, różne zwyczaje – te wszystkie zasady społeczne, niepozwalające niczego ocenić w ten sam sposób – toteż główna przyczyna antysemityzmu zawsze leżała w samym Izraelu, a nie w tych, którzy przeciwko niemu walczyli.”
          • Jazda21 Zgłoś komentarz
           A kiedy znikną flagi: jude gang, opr@wcy, łowcy psów?
           • Demostenes Zgłoś komentarz
            Ach i pamiętajcie komentujący. Jest zakaz używania słów takich jak: 1. WP 2. Sportowe Fakty 3. Żydzi 4. Izrael 5. Palestyna 6. Hebron
            • Demostenes Zgłoś komentarz
             Mój komentarz usunięty. Brawo cenzuro!
             Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
             ×
             Sport na ×