KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Władze Częstochowy walczą o pieniądze na stadion Rakowa. Prezydent złożył kolejny wniosek do ministerstwa

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk złożył wniosek o zabezpieczenie w planie finansowym miasta środków na realizację przebudowy stadionu Rakowa Częstochowa. Montaż inwestycji zakłada dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
wizualizacja nowego stadionu Rakowa Częstochowa Materiały prasowe / Raków Częstochowa / Na zdjęciu: wizualizacja nowego stadionu Rakowa Częstochowa
Władze miasta, wraz z klubem, czekają na obiecywane wcześniej 20,5 mln zł. Kolejny wniosek miasta o taką wysokość dotacji poparł prezes PZPN Zbigniew Boniek. Decyzja ministerstwa to na razie jedynie 10 mln zł, czyli 27 proc. szacunkowych kosztów przedsięwzięcia.

- Przygotowując ten projekt od początku wnioskowaliśmy o określone środki, bo padały konkretne deklaracje dotyczące wsparcia, sięgające nawet 70 proc. planowanych kosztów zadania. My robimy co do nas należy i oczekujemy tego od polityków, którzy składali publiczne obietnice. Chcę traktować je poważnie, dlatego proponuję Radzie Miasta zabezpieczenie w budżecie miasta i prognozie finansowej środków na wkład w realizację "Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie". Wierzę jednocześnie, że dofinansowanie z ministerstwa wyniesie docelowo 20,5 mln zł. Z tą intencją wymagana w projekcie pula środków została przeze mnie zapisana w Wieloletniej Prognozie Finansowej Częstochowy - mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

Starania miasta dotyczące realizacji projektu z oczekiwanym wsparciem ministerialnym popiera prezes PZPN Zbigniew Boniek, który podpisał się - obok prezydenta miasta - pod wspólnym listem do ministra sportu i turystyki Witolda Bańki.

Zobacz także: Lotto Ekstraklasa. Maciej Stolarczyk może spać spokojnie. "Wsparcie od zarządu dodaje energii"

ZOBACZ WIDEO Serie A: Katastrofalny kwadrans Bologna FC. Skorupski wpuścił cztery bramki [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

"Jesteśmy zdeterminowani, aby zrealizować przebudowę i rozbudowę stadionu Rakowa, potrzebną zarówno obecnej drużynie piłkarskiej, która zdobyła serca wielu mieszkanek i mieszkańców miasta i regionu, jak i perspektywicznie służącą rozwojowi piłki nożnej w naszym mieście. Projekt jest ważny także dla Polskiego Związku Piłki Nożnej, który zainteresowany jest zarówno podnoszeniem poziomu sportowego, jak i standardu infrastruktury piłkarskiej w kolejnych ośrodkach w naszym kraju. RKS Raków Częstochowa jest obecnie Klubem, który poczynił w ostatnim okresie w skali kraju największe postępy i z całą pewnością na istotne ministerialne wsparcie zasługuje" - czytamy w liście.

Przypomnijmy, że koszt przebudowy obiektu jest szacowany na 36,7 mln zł, choć realna kwota będzie znana dopiero po przetargu wykonawczym. Władze miasta wnioskują o dofinansowanie inwestycji w kwocie blisko 20,5 mln zł, a jednocześnie wykonują kolejne, niezbędne kroki przybliżające do realizacji ważnej dla całego środowiska piłkarskiego inwestycji.

Zobacz także: Primera Division. FC Barcelona - Atletico Madryt. Zdobyć twierdzę i zepsuć nerwy

Prezydent miasta złożył projekt zmian w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej, skierowany na sesję Rady Miasta (wyznaczoną na 11 kwietnia). Zaplanował w nim, że na zadanie: "Prace przygotowawcze i wkład własny do rozbudowy infrastruktury sportowej w Częstochowie, w tym budowa Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie" zapisane zostaną nakłady w łącznej kwocie 37,7 mln zł (z limitami wydatków: 13,7 mln zł na 2019 r., 20,2 mln na 2020 r. oraz 3,8 mln zł na 2021 r.).

Zgodnie z wyjaśnieniami do projektu, źródłem pokrycia większości tegorocznych miejskich wydatków na inwestycję ma być kredyt bankowy. Prognozowane i oczekiwane wsparcie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach montażu finansowego ma wynieść 20 mln 488 tys. zł. Jest to kwota zgodna z pierwotnym wnioskiem projektowym, publicznymi deklaracjami składanymi przez polityków partii rządzącej oraz medialnymi zapowiedziami możliwości zwiększenia dotacji przez przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Trzeba dodać, że miasto podpisało umowę na dokumentację projektowo-kosztorysową, związaną z realizacją inwestycji "Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie". Zgodnie z wynikami przetargu, wykonawcą będą poznańskie firmy Demiurg Project SA i Demiurg sp. z. o.o., za kwotę blisko 331 tys. zł. Wcześniej, 3 kwietnia, udało się spełnić warunek niezbędny do zawarcia tej umowy - miasto odkupiło od RKS Raków za 150 tys. zł prawa autorskie do projektu budowlanego, wykonanego na zlecenie klubu.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dokumentacja powinna być gotowa w dwa miesiące. Kolejnym krokiem byłby przetarg na realizację prac budowlanych, a po jego rozstrzygnięciu - możliwe byłoby rozpoczęcie prac budowlanych na MSP Raków.

Czy Raków Częstochowa powinien być dopuszczony do gry w Lotto Ekstraklasie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
 • Ralf_S Zgłoś komentarz
  20 mln 488 tys. zeta to "Emerytura+" dla 23 280 (oczywiście liczę netto, bo reszta i tak wróci do kasy rządowej). Czyli potencjalnie tyle głosów więcej. Słabo to widzę, aby decydenci
  Czytaj całość
  wyłożyli taką kasę na stadion w Czewie. Co innego 9,5 mln. na kolejny już remont częstochowskiej Katedry, albo 12,5 mln. na budowę wielopoziomowego garażu (wjazd od ul. Targowej) i prywatnego przedszkola w kościele św. Zygmunta...
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×