Liga Mistrzów 2019. Manchester United - FC Barcelona: Teatr Marzeń zdobyty. Barcelona z zaliczką przed rewanżem

I jest. FC Barcelona po raz pierwszy wygrała z Manchesterem United na Old Trafford (1:0). Czerwone Diabły mogą żałować. Nie wykorzystały kilku dobrych okazji.

Maciej Siemiątkowski
piłkarze FC Barcelona PAP/EPA / PETER POWELL / Na zdjęciu: piłkarze FC Barcelona
- Nie wiem, czy kiedykolwiek wykonałem wślizg przeciwko niemu. Wydaje ci się, że go masz, a nagle on znika. To coś niesamowitego - opowiadał Michael Carrick, asystent Ole Gunnara Solskjaera. Kogo tak chwalił były piłkarz? Leo Messiego.

Carrick miał pomóc norweskiemu trenerowi rozpracować grę mistrza Hiszpanii przed środowym starciem półfinału Ligi Mistrzów. - Jaki plan można mieć, kiedy mierzy się z jednym z najlepszych piłkarzy na świecie? - pytał o Messiego na konferencji Solskjaer. Argentyńczyk, który mierzy około 170 cm wzrostu, w oczach Czerwonych Diabłów wyrósł na sporego potwora. Ich obawy się potwierdziły nim minął pierwszy kwadrans.

Luis Suarez chce podpisać nową umowę

Była 12. minuta spotkania. Messi uciekł rywalom i dośrodkował z lewej strony na głowę Luisa Suareza. Urugwajczyk nie miał łatwego zadania, bo uderzał z ostrego kąta. Ale dał radę. Strzelił celnie, przechytrzył Davida de Geę i sekundujących mu obrońców i trafił do siatki. Napastnik Barcelony odetchnął z ulgą. Na kolejną bramkę w Lidze Mistrzów czekał od roku. Jeszcze gorzej prezentuje się jego statystyka w meczach wyjazdowych, w nich nie trafił od 3,5 roku. Radość nie trwała długo. W protokole meczowym odnotowano, że bramkę zdobył nie on, a obrońca gospodarzy, Luke Shaw. Było to trafienie samobójcze.

Chwilę wcześniej Gianluca Rocchi skorzystał z systemu VAR, bo miał wątpliwości, czy gol nie został strzelony ze spalonego. Włoski sędzia zwrócił na siebie uwagę na samym początku rywalizacji. W pierwszych minutach meczu nie dał żółtej kartki Sergio Busquetsowi, który nie żałował Scotta McTominaya przed polem karnym. Po chwili ucierpiał Philippe Coutinho i wtedy Rocchi pokazał "odpuściłem wam po faulu, teraz koniec". I słowa dotrzymał. Od tamtej pory Włoch przestał przymykać oczy podbudowanych piłkarzy i uspokoił ich nastroje.

Anglicy liczyli, że uda im się spełnić ten sam scenariusz z drugiego meczu 1/4 finału przeciwko Paris Saint-Germain. Wtedy Paryżanie, podobnie jak w środę Barcelona, przejęli inicjatywę, absolutnie zdominowali rywalizację na początku, ale nie dali rady na szybkie kontry. - Tamten mecz nas zbudował - wspominali zawodnicy Czerwonych Diabłów. Tego samego nie powiedzą o pierwszym półfinale z Blaugraną.

A to dlatego, że trzeźwo interweniował pod swoją bramką Marc-Andre ter Stegen. Niemiec popisał się niezłym wyjściem już w ósmej minucie, kiedy obrońcom urwał się ambitny Marcus Rashford. Angielski napastnik czekał na ten mecz. Wieczorem posłał kilka pocisków ziemia-powietrze, ale nie ustawił odpowiednio celownika. Piłkę meczową zmarnował w 52. minucie, kiedy nie wykorzystał dobitki z woleja w polu karnym.

Jeszcze bardziej naładowany był Chris Smalling. Obrońca ostrzył sobie zęby na rywalizację z Messim. - Dawajcie mi go - niecierpliwił się przed meczem. W drugiej połowie zawodnik go dorwał. 29-latek brutalnie sfaulował Argentyńczyka (więcej przeczytasz TUTAJ). Z nosa polała się krew, ale piłkarz Barcelony zdołał dokończyć mecz. Mistrzowie Hiszpanii mimo kilku zrywów rywali zachowali jednobramkowe prowadzenie.