Liga Mistrzów 2019. Juventus - Ajax. Ronald de Boer: Sam jestem bardzo zaskoczony!

- Nie oczekiwałem tego, jestem zaskoczony. Dajemy Europie rozrywkę, ale poziom Barcelony jeszcze jest za wysoki - mówi nam po meczu Juventus - Ajax legendarny holenderski piłkarz, Ronald de Boer. Ajax wygrał 2:1 i jest w półfinale Ligi Mistrzów.

Jacek Stańczyk
Ronald de Boer Getty Images / Erwin Otten/Soccrates / Na zdjęciu: Ronald de Boer
Jacek Stańczyk, WP SportoweFakty: Europa po raz kolejny jest zszokowana. A pan?

Ronald de Boer, legenda Ajaksu Amsterdam: Nie oczekiwałem tego. Jeśli masz najlepszą formę danego dnia, a Ajax ją miał, to możesz grać super piłkę. Juventus był mocny, szczególnie w pierwszej połowie, ale nasi piłkarze to przeżyli. I pokazali po przerwie naprawdę dobrą piłkę. Przecież po pół godzinie drugiej połowy mogło być już 4:1.

To był najlepszy Ajax?

Pokazał dwie twarze. Mieliśmy Ajax tracący gola i odwracający losy meczu. Jestem bardzo zaskoczony. Myślałem, że to się już nie powtórzy i że ten zespół nie zajdzie aż tak daleko.

Zapytam inaczej. Czy Ajax gra teraz najlepszą piłkę w Europie?

Spokojnie, jest Barcelona, jest Liverpool. Jeśli spojrzysz na ten najwyższy poziom, Hiszpanie i Anglicy już tam są. Oglądanie ich jest czystą przyjemnością.

Jednak gdy eliminujesz Real, a potem Juventus, musisz myśleć o wygraniu LM. Myślicie o tym?

Nie. Patrzymy po prostu na kolejne mecze. Barcelona zagrała z Manchesterem United znakomicie i wydaje mi się, że ten poziom jest jeszcze za wysoki i to dla Ajaksu za dużo. Będziemy dumni, jeśli ci piłkarze jeszcze raz sprawią kolejnemu rywalowi tyle problemów. A dziś każdy w Europie wie, że jeśli nie będziesz maksymalnie skupiony, będziesz miał z Ajaksem kłopoty. Żeby z tą drużyną wygrać, musisz być na szczycie swojej formy.

Zespół Erika ten Haga wydaje się nie do zatrzymania.

Ale też może mieć zły dzień. I przegrać nagle 0:3, przecież to możliwe. Jednak dziś Ajax wybiera i pokazuje dojrzałość, dobry balans, a przy tym rozrywkę. Pokazuje to, z czego słyniemy: naszą akademię, rywalizację ze światem, który ma ogromne pieniądze.

Włoskie media doceniły Wojciecha Szczęsnego. Polak najlepszy w Juventusie - CZYTAJ.

I jesteście jak powiew świeżego powietrza w coraz nudniejszym europejskim futbolu.

Sam widzisz. Ajax nie jest drużyną, która umie bronić. Zawsze gra na dużej intensywności, zawsze chce mieć piłkę, grać kombinacyjnie. Dobrze się go ogląda. I to jest filozofia, którą zawsze mieliśmy. W naszym DNA jest zapisane, żeby się nie poddawać, trwać w tym, w co wierzysz.

Czy to jest największa przewaga tej drużyny, tego klubu?

Futbol jest rozrywką, dla kibiców, o to w piłce chodzi. A my zaskoczyliśmy wszystkich, daliśmy ludziom to show. Za to nas cenią.

---

Ronald de Boer: legenda Ajaksu Amsterdam, zagrał w tym klubie 303 mecze, strzelił 61 goli. W 1995 roku wygrał z Ajaksem Puchar Mistrzów. Grał też w Barcelonie. W reprezentacji Holandii wystąpił w 67 meczach, jest uczestnikiem mistrzostw świata w 1994 roku (USA) i 1998 roku (Francja). Teraz pracuje w drużynach młodzieżowych Ajaksu.