II liga: Ruch Chorzów w III lidze. Kibice... opuścili trybuny

Po remisie 1:1 z Błękitnymi Stargard Ruch Chorzów stracił szanse na utrzymanie się w II lidze. Przed i w trakcie meczu większość gospodarzy kibiców opuściła trybuny.

Michał Piegza
Mateusz Bartolewski Newspix / Norbert Barczyk / Na zdjęciu: Mateusz Bartolewski
Trzeci rok z rzędu w maju doszło do symbolicznego pogrzebu Ruchu. Chorzowianie zaliczyli trzeci spadek. Po raz pierwszy w historii Niebiescy zagrają na szczeblu regionalnym.

Przed meczem z Błękitnymi chorzowianie byli świadomi, że mają iluzoryczne szanse na utrzymanie. Musieliby wszystko wygrać, a większość rywali wszystko przegrać.

Początek spotkania należał do gości, później do głosu doszedł Ruchu. Jednak wśród Niebieskich szwankowała skuteczność. Chwilę przed przerwą gospodarze powinni zdobyć gola. W polu karnym sfaulowany został Lucjan Zieliński, jednak strzał z rzutu karnego Tomasza Foszmańczyka obronił Mariusz Rzepecki.

Po zmianie stron  potyczka wyrównała się. W 54. minucie goście objęli prowadzenie. Ruch wykonywał rzut rożny. Piłkę złapał bramkarz i dalekim wykopem rozpoczął kontrę. Piłka trafiła do Mateusza Kwiatkowskiego, a były zawodnik chorzowian (latem był testowany przy Cichej, ale sztab szkoleniowy nie widział dla niego miejsca w kadrze) w sytuacji sam na sam pokonał Dawida Smuga. Niebiescy odpowiedzieli siedem minut później. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego głową nie do obrony uderzył Łukasz Wiech.

Do końca potyczki atakowali gospodarze, goście nastawili się na kontry. Więcej bramek jednak nie padło i spadek Niebieskich z II ligi stał się faktem.

Niebiescy w meczu nie mogli liczyć na doping swoich fanów, którzy na potyczkę przyszli ubrani na czarno. Większość w ramach protestu opuściła trybuny, a pozostali nie wspierali śpiewem piłkarzy. Po spotkaniu swoje usłyszeli działacze, z których część na mecz nawet nie przybyła. Schodzący z murawy piłkarze Błękitnych najpierw podziękowali swoim dwunastu fanom, a następnie przybili "piątki" z młodymi kibicami Ruchu, którzy dopingują zespół z sektora rodzinnego. Zespół ze Stargardu już może się cieszyć z utrzymania, które jeszcze kilka tygodni temu było bardzo zagrożone.

Ruch Chorzów - Błękitni Stargard 1:1 (0:0)
0:1 - M. Kwiatkowski 54'
1:1 - Wiech 61'

W 45. minucie Tomasz Foszmańczyk (Ruch) nie wykorzystał rzutu karnego (Rzepecki obronił).

Ruch Chorzów: Dawid Smug - Mateusz Lechowicz, Łukasz Wiech, Robert Obst, Mateusz Bartolewski - Lucjan Zieliński, Tomasz Foszmańczyk, Michał Mokrzycki, Wojciech Kędziora, Tomasz Podgórski (73' Mateusz Duchowski) - Piotr Giel (62' Paweł Mandrysz).

Błękitni Stargard: Mariusz Rzepecki - Jakub Szrek, Patryk Baranowski, Wojciech Błyszko (46' Jakub Ostrowski), Grzegorz Rogala - Mateusz Kwiatkowski, Junpei Shimmura, Filip Karmański (46' Piotr Kurbiel), Michał Cywiński, Adrian Kwiatkowski -  Przemysław Brzeziański (75' Błażej Starzycki).

Żółte kartki: Bartolewski, Foszmańczyk, Mokrzycki (Ruch) oraz Shimmura, Cywiński, Baranowski (Błękitni).

Sędzia: Maciej Pelka (Piła).

Widzów: 4396.