Pro Junior System: PZPN rozdysponował między kluby 14 mln zł

Koniec sezonu na szczeblu centralnym to także czas wypłaty nagród z Pro Junior System. 18 klubów otrzymało do podziału 14 mln zł.

Szymon Mierzyński
piłkarze Lecha Poznań WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: piłkarze Lecha Poznań
Przez cały sezon ligowcy zbierali punkty za występy młodzieżowców. W Lotto Ekstraklasie nie było wymogu przebywania na boisku takich zawodników, w Fortuna I lidze musiał grać stale jeden, zaś w II lidze - dwóch.

Zgodnie z regulaminem młodzieżowcy to gracze z rocznika 1998 i młodsi. Każda minuta spędzona na boisku to jedno "oczko", przy czym w przypadku wychowanków dorobek jest przemnażany przez dwa. Dodatkowy warunek jest taki, że aby punkty danego piłkarza zostały zaliczone do ogólnej puli jego klubu, musi on w trakcie rozgrywek uzbierać co najmniej 270 minut i rozegrać co najmniej pięć spotkań.

I wreszcie ostatni warunek: do końcowej klasyfikacji zaliczane są tylko te kluby, które utrzymają się w swojej lidze. Dlatego nagród za miniony sezon nie otrzymają Rozwój Katowice, Ruch Chorzów, Siarka Tarnobrzeg oraz ROW 1964 Rybnik, które spadły z II ligi. Doszło tam zresztą do dość kuriozalnej sytuacji, bo pieniądze dostanie dopiero 11. w zestawieniu Radomiak Radom (gratyfikacje za spadkowiczów otrzymują bowiem kolejne drużyny z rankingu PJS).

->Czterech wypożyczonych wraca do Lecha Poznań

W Lotto Ekstraklasie promowano cztery kluby, które podzieliły między siebie 4 mln zł. 1. lokatę zajął Lech Poznań i jemu przypadnie niemal połowa puli - 1,6 mln.

W Fortuna I lidze o niesamowitym szczęściu mogą mówić Wigry Suwałki, które przed ostatnią serią spotkań były w katastrofalnej sytuacji, mimo to po zwycięstwie z Rakowem Częstochowa (2:1) i dzięki wygranej Bytovii Bytów z GKS Katowice (2:1), ostatecznie wywalczyły utrzymanie i dzięki temu pobiorą z kasy futbolowej centrali 1,6 mln za 1. pozycję. Przy ewentualnym spadku ta suma by przepadła.

W II lidze największa część tortu - 1,1 mln zł - przypadła GKS Bełchatów, który zajął 2. miejsce, lecz zainkasuje nagrodę dla zwycięzcy ze względu na spadek Rozwoju.

Pula nagród na całym szczeblu centralnym wyniosła 14 mln zł. W Lotto Ekstraklasie i II lidze były po to po 4 mln, zaś w Fortuna I lidze - 6 mln.

* kwoty podane w mln zł

** W Lotto Ekstraklasie połowa puli nagród pochodzi z Ekstraklasy SA.

Wszystkie mecze 2. ligi piłki nożnej w Pilot WP, pierwszej TV online w Polsce! (link sponsorowany)
2. liga piłki nożnej w jednym miejscu. Transmisje wszystkich meczów obejrzysz na żywo, online, gdziekolwiek będziesz w Pilot WP.

Rywalizację 18 drużyn o najlepsze miejsca w tabeli, a tym samym wszystkie mecze 34 kolejek do zobaczenia online na kanałach 2. liga piłki nożnej za pośrednictwem platformy streamingowej Pilot WP. Dodatkowo, dla wszystkich którzy chcą obejrzeć rozgrywki później, będzie przygotowana biblioteka VOD, z rozegranymi meczami. Wystarczy wykupić pakiet "2. liga piłki nożnej" w Pilot WP, a razem z nim dostęp do kanałów 2. liga piłki nożnej oraz VOD z meczami.

To tutaj toczy się prawdziwa gra! Sportowe emocje gwarantowane!

Czy w kolejnym sezonie pula nagród w Pro Junior System powinna być wyższa?