Eliminacje Euro 2020. Austria - Słowenia. Protest austriackich kibiców. Pierwsza połowa meczu ze Słowenią bez dopingu

Słabe wyniki kadry, wysokie ceny biletów, piłkarze, którym nie zależy na budowaniu relacji z kibicami. To główne powody bojkotu, jaki ogłosił największy fanklub austriackiej kadry. W I połowie meczu ze Słowenią nie będzie prowadzony doping.

Michał Fabian
kibice reprezentacji Austrii Getty Images / Thomas Pichler/SEPA.Media / Na zdjęciu: kibice reprezentacji Austrii
Reprezentacja Austrii fatalnie rozpoczęła eliminacje Euro 2020. Na inaugurację przegrała u siebie z Polską 0:1, a następnie uległa na wyjeździe Izraelowi 2:4. Po dwóch kolejkach zajmuje przedostatnie miejsce w grupie G, wyprzedzając jedynie Łotwę.

Przed trzecim meczem - ze Słowenią w Klagenfurcie (piątek, godz. 20.45) - drużyna prowadzona przez Franco Fodę nie ma już marginesu błędu. Trzy punkty to warunek niezbędny, by pozostać w walce o awans na ME. Problem w tym, że od kadry odwrócili się kibice.

"Hurricanes Österreich" to największy fanklub reprezentacji Austrii. Wydał on oświadczenie, w którym informuje, że kibice nie będą dopingować kadry w I połowie meczu ze Słowenią.

Powodów jest kilka. Podstawowy to słabe wyniki osiągane przez reprezentację. Kibice wyliczają: ostatnie miejsce w grupie na Euro 2016, nieudane eliminacje MŚ 2018 oraz faza grupowa Ligi Narodów (Austria była losowana z najwyższego koszyka w Dywizji B, ale w grupie ustąpiła niżej notowanej Bośni i Hercegowinie). A do tego fatalny start w eliminacjach Euro 2020.

Kolejne powody bojkotu to wysokie ceny biletów, a także postawa samych piłkarzy. "Nie są w stanie zbudować relacji z kibicami" - czytamy. "Brakuje dumy z samej możliwości reprezentowania Austrii" - dodają kibice. Nie podoba im się także to, że kadra często występuje poza swoim "domem", którym jest Ernst Happel Stadion w Wiedniu.

Kibice zapowiedzieli ponadto, że w pierwszej połowie wywieszą banery z "dobrze dobranymi hasłami". Wraz z początkiem drugiej odsłony rozpoczną prowadzenie dopingu.

"Potrzebujemy koniecznie zwycięstwa ze Słowenią. Damy z siebie wszystko, by poprowadzić zespół do ważnej wygranej" - tak kończy się oświadczenie austriackiego fanklubu.