PKO Ekstraklasa. Lechia - Jagiellonia: remis nie cieszy nikogo. Białostoczanie przerwali serię porażek z gdańszczanami

Lechia Gdańsk na zakończenie 4. kolejki PKO Ekstraklasy zremisowała na własnym stadionie z Jagiellonią Białystok 1:1. Gospodarze prowadzili po bramce Artura Sobiecha, ale przyjezdni poprawili grę i po zmianie stron doprowadzili do remisu.

Sebastian Zwiewka
Juan Camara (z lewej) i Karol Fila (z prawej) PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Juan Camara (z lewej) i Karol Fila (z prawej)
Oba zespoły mają do zrealizowania bardzo ambitne cele w tym sezonie PKO Ekstraklasy. Wielu ekspertów zalicza Lechię do grona faworytów do mistrzostwa Polski, a z kolei białostoczanie chcą zakończyć zmagania na miejscu gwarantującym występ w europejskich pucharach.

Podopieczni Piotra Stokowca i Ireneusza Mamrota stracili jednak kilka "oczek" już na początku i nie mogą sobie za bardzo pozwolić na kolejne potknięcia. Na tak wczesnym etapie rozgrywek szalenie istotne jest regularne wygrywanie i zbieranie ligowych punktów. Ekipa z Podlasia przyjechała nad morze żądna rewanżu. Wszyscy w Białymstoku pamiętają cztery zeszłoroczne porażki z gdańszczanami. Największy ból sprawiła im przegrana w finale Totolotek Pucharu Polski (0:1). Piłkarze Jagiellonii chcieli zakończyć złą passę w starciach z biało-zielonymi.

Pierwsze minuty nie były najciekawsze, ponieważ zawodnicy rozgrywali piłkę tylko i wyłącznie w centralnej części boiska. Ładne akcje mogliśmy policzyć na palcach jednej ręki. Najgroźniejszy w szeregach gości był Jesus Imaz, który oddał dwa uderzenia, ale nie zmusił do wysiłku Dusana Kuciaka. Pierwszy strzał Hiszpana przeleciał obok słupka bramki słowackiego golkipera, a drugi został zablokowany przez jednego z miejscowych defensorów. Gdańszczanie szybko przejęli inicjatywę i ich przewaga była coraz bardziej widoczna. Lechiści wykorzystali swój moment w 25. minucie. Filip Mladenović popisał się świetnym dośrodkowaniem i piłka po "wrzutce" Serba spadła prosto na głowę Artura Sobiecha. Napastnikowi gospodarzy nie pozostało nic innego jak tylko wykonanie wyroku.

Trzy minuty później na stadionie w Gdańsku zapanowała euforia. Sobiech znowu trafił do siatki, ale arbiter dopatrzył się spalonego i nie uznał gola. Piłkarze Lechii próbowali pójść za ciosem, ale w uderzeniach Karola Fili oraz wcześniej chwalonego Mladenovicia zabrakło precyzji. Przyjezdni też mieli swoje okazje, ale nie potrafili wyrównać do przerwy. Tomas Prikryl zdobył pięknego gola w 42. minucie, lecz jego radość nie trwała długo. Mariusz Złotek skorzystał z wideoweryfikacji i ostatecznie anulował bramkę. Jeden z zawodników Jagiellonii znajdował się na pozycji spalonej i przeszkadzał w akcji. Końcówka nagrodziła kibicom nieco nudniejszy początek spotkania. Emocji nie brakowało, ale wszyscy liczyli, że druga połowa przyniesie jeszcze więcej wrażeń.

Trener Mamrot w przerwie przemówił do swoich piłkarzy. Efekty były natychmiastowe. "Jaga" przycisnęła i stworzyła sobie kilka obiecujących szans. Próby Tarasa Romanczuka i rezerwowego Bartosza Bidy nie dały jednak wyrównania ekipie gości. Największe zagrożenie dla biało-zielonych było po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Zoran Arsenić miał za mało centymetrów i nie zdołał wbić futbolówki do siatki Kuciaka z najbliższej odległości. Słowak byłby bez szans. Oblężenie trwało w najlepsze. Chwilę później szczęścia znowu szukał Imaz, ale piłkę zdążył wybić Michał Nalepa. Białostoczanie dopięli swego w 74. minucie. Ognjen Mudrinski dopadł do piłki w polu karnym i pewnym strzałem pokonał bramkarza miejscowych. Kuciak był bezradny i musiał skapitulować.

Wynik w końcówce nie uległ zmianie i oba zespoły podzieliły się punktami. Remis nie cieszy nikogo, ale jest bardziej pozytywnym rezultatem dla przyjezdnych. Jagiellonia zdołała zakończyć passę porażek w starciach z Lechią. Goście przyjechali jednak nad morze po triumf, gdyż szukali gola na wagę trzech "oczek". Gospodarze wciąż są niepokonani, ale zanotowali trzeci remis i może to martwić Piotra Stokowca.

Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:0)
1:0 - Artur Sobiech 25'
1:1 - Ognjen Mudrinski 74'

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Karol Fila (83' Daniel Łukasik), Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenović - Flavio Paixao, Jarosław Kubicki, Tomasz Makowski, Patryk Lipski (88' Rafał Wolski), Sławomir Peszko (58' Maciej Gajos) - Artur Sobiech.

Jagiellonia Białystok: Damian Węglarz - Jakub Wójcicki, Ivan Runje, Zoran Arsenić, Bodvar Bodvarsson - Tomas Prikryl, Martin Pospisil, Taras Romanczuk, Jesus Imaz (89' Mikołaj Nawrocki), Juan Camara (46' Bartosz Bida) - Patryk Klimala (60' Ognjen Mudrinski).

Sędzia: Mariusz Złotek (Gorzyce).

Widzów: 13 348.