Liga Europy: wyniki i pary IV rundy eliminacji. Mocny finisz FCSB Bukareszt, dziurawa obrona Broendby IF

FCSB Bukareszt awansował do IV rundy eliminacji Ligi Europy dzięki bramce w doliczonym czasie. Nie ma już w rozgrywkach drużyn Ariela Borysiuka, Jarosława Jacha i Kamila Wilczka. Broendby IF straciło aż siedem goli w dwumeczu z SC Braga.

Kamil Wilczek (z lewej) i Dusan Kuciak (z prawej) Newspix / Grzegorz Radtke / Na zdjęciu: Kamil Wilczek (z lewej) i Dusan Kuciak (z prawej)
W pierwszym meczu Mlady Boleslav z FCSB Bukareszt nie padł gol. Wyniku nie udało się zmienić ani podstawowym zawodnikom, ani dublerom, wśród których był Łukasz Gikiewicz. W drugim spotkaniu ponownie trzeba było długo czekać na przełom, ale tym razem piłka znalazła się w siatce. FCSB strzelił gola w minutach doliczonych do podstawowego czasu, gdy dużo wskazywało na to, że sędzia zarządzi dogrywkę. Rywalizację rozstrzygnął uderzeniem na 1:0 Ionut Pantiru. Rumun wykorzystał złe wybicie przeciwnika, przejął piłkę i na zakończenie krótkiego rajdu huknął pod poprzeczkę. Gikiewicz obserwował to zdarzenie spoza boiska, ponieważ w rewanżu nie zagrał. Kolejnym przeciwnikiem FCSB będzie Vitoria Guimaraes.

SC Braga strzeliła dwa gole w czasie doliczonym do pierwszego meczu z Broendby IF. Drużyna Ricardo Sa Pinto wygrała dzięki nim 4:2 i była blisko awansu przed rewanżem u siebie. Portugalska ekipa potwierdziła w nim swoją wyższość. Kolejne dwie bramki wbiła skandalicznie źle broniącym przeciwnikom w pierwszej połowie i rywalizacja była rozstrzygnięta. W przerwie trener Broendby ściągnął z boiska Kamila Wilczka, a osierocona przez Polaka drużyna przegrała 1:3. Po wyeliminowaniu Lechii Gdańsk potknęła się już na kolejnej przeszkodzie.

Tydzień temu Ariel Borysiuk zadebiutował w europejskich pucharach w barwach Sheriffa Tyraspol. Pomocnik nie pomógł zapobiec porażce 1:2 z AIK-iem Solna. W rewanżu ponownie wystąpił od pierwszego gwizdka. Tak samo jak we wcześniejszych rundach Sheriff zaprezentował się lepiej na wyjeździe niż u siebie, mimo to nie odrobił strat. Remis 1:1 premiował awansem AIK, więc w fazie grupowej nie wystąpi ani Borysiuk, ale Jarosław Jach, który w Szwecji był zmiennikiem.

Poza wspomnianym FCSB Bukareszt w decydującej rundzie eliminacji powalczą cztery kluby z minimum jednym Polakiem w kadrze. Legia Warszawa zagra z Rangers FC, Ludogorec Razgrad z NK Maribor, PAOK Saloniki ze Slovanem Bratysława, a Riga FC z FC Kopenhaga.

KAA Gent strzelił dwa gole w czasie doliczonym do meczu z AEK-iem Larnaka. Autorem obu trafień był Jonathan David, a tyle samo asyst zanotował Vadis Odjidja-Ofoe. Gent wygrał 3:0 u siebie po remisie 1:1 sprzed tygodnia. Inna belgijska ekipa Royal Antwerp FC strzeliła gola na 1:2 w dziesięciu w 113. minucie, co pozwoliło awansować kosztem Viktorii Pilzno. W czwartek odpadły za jednym zamachem trzy drużyny z Czech. Poza wspomnianymi Mladą i Viktorią - Sparta Praga. Sędzia zarządził dogrywkę w Salonikach, choć Aris przystąpił do rewanżu po porażce 0:3 na terenie Molde FK. Po spektakularnym pościgu przyszło w Grecji duże rozczarowanie. To norweski klub strzelił gola na 1:3 i awansował.

Do IV rundy eliminacji Ligi Europy dostali się przedstawiciele najsilniejszych lig na kontynencie. Problemu z awansem nie mieli zawodnicy Wolverhampton Wanderers, Espanyolu Barcelona, Torino FC i Eintrachtu Frankfurt. W następnej rundzie drużyna z Premier League powalczy z Toro i będzie to bezdyskusyjny hit. Dobrze zapowiadają się również konfrontacje Eintrachtu z francuskim RC Strasbourg Alsace.