Ekstraliga Kobiet: udany powrót Górnika Łęczna. Koncert GKS-u Katowice

W swoim pierwszym meczu podczas obecnego sezonu Górnik Łęczna pewnie pokonał Mitech Żywiec 6:0. Aż 10 goli oglądano w Katowicach, gdzie GKS pokonał Olimpię Szczecin 7:3. Mimo braków kadrowych poradził sobie AZS UJ Kraków, zwyciężając AZS Wrocław 3:0.

Adam Popek
Adam Popek
Alicja Dygus Newspix / Łukasz Sobala / Na zdjęciu: Alicja Dygus

Górnik Łęczna brał udział w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów, więc zabrakło go podczas dwóch pierwszych kolejek. Nie wpłynęło to jednak negatywnie na dyspozycję klubu z Lubelszczyzny. Hat-trick skompletowała Ewelina Kamczyk, główny motor napędowy zespołu. Dwie bramki zdobyła Nikola Karczewska, a jedną pozyskana w letniej przerwie Patricia Hmirova.

Warto zaznaczyć, że Górnik już do przerwy prowadził 4:0. Jego przewaga nie podlegała dyskusji, a Mitech musi szukać swoich szans w kolejnych występach.

6:0 - Patricia Hmirova 77'

Lider tabeli, Medyk Konin, bez zarzutu wywiązał się ze swojego zadania ogrywając na wyjeździe beniaminka, KKP Bydgoszcz. Drużyna z Wielkopolski kontrolowała grę. Systematycznie stwarzała sobie okazję do powiększenia dorobku i trzeba przyznać, że mógł przy większym szczęściu pokusić się o wyższe rozmiary sukcesu.

Dwa trafienia zanotowała niezawodna Dominika Kopińska, która przypieczętowała wygraną. Po jednym golu zdobyły Nicole Zając i Anna Gawrońska.

KKP Bydgoszcz - Medyk Konin 0:4 (0:2)
0:1 - Nicole Zając 27'
0:2 - Anna Gawrońska 39'
0:3 - Dominika Kopińska 55'
0:4 - Dominika Kopińska 65'

AZS UJ Kraków do Wrocławia pojechał bez podstawowej obrończyni, pomocniczki i napastniczki. Mimo to, odniósł bezapelacyjny triumf. W roli głównej wystąpiła Justyna Maziarz, która znów wzięła na siebie ciężar gry ofensywnej. Skutecznie potrafiła wykończyć skrupulatnie budowane akcje, zapewniając zespołowi komplet punktów.

Podobnie jak w pierwszej kolejce piłkę w siatce umieściła Natalia Nosalik, sprowadzona przed startem rozgrywek z GKS-u Katowice. AZS Wrocław starał się przeciwstawić swojemu rywalowi, ale tym razem nie zdołał realnie mu zagrozić. Karolina Klabis po raz drugi w sezonie zachowała czyste konto.

AZS Wrocław - AZS UJ Kraków 0:3 (0:1)
0:1 - Justyna Maziarz 24'
0:2 - Natalia Nosalik 50'
0:3 - Justyna Maziarz 66'

Niezwykle efektowne widowisko zgotował swoim fanom GKS Katowice, chociaż początek spotkania tego nie zwiastował. W 6. minucie prowadzenie miejscowym zapewniła Nadja Stanović i ten stan rzeczy utrzymywał się aż do 41. minuty kiedy wyrównała Amelia Bińkowska. Tuż przed przerwą jednak ponownie przymierzyła Stanović.

GKS wyraźnie się rozpędził. Po zmianie stron w krótkim odstępie czasu bramkarkę rywalek pokonywała Klaudia Miłek. Do tego nie myliły się Joanna Olszewska, Marlena Hajduk i Kasandra Parczewska. Dwie ostatnie wykorzystały rzuty karne. Na te poczynania odpowiadała dwukrotnie Kornelia Grosicka, siostra Kamila Grosickiego, tyle że nie wystarczyło to do nawiązania wyrównanej rywalizacji.

GKS Katowice - Olimpia Szczecin 7:3 (2:1)
7:3 - Kornelia Grosicka 89'

UKS SMS Łódź rozprawił się z drugim z beniaminków, Rolnikiem Biedrzychowice. Gospodynie tylko na początku miały powody do radości. Z rzutu karnego trafiła Ilona Kujawska.

W 36. minucie nastąpiło przebudzenie łodzianek. Sygnał do boju dała Adriana Achcińska zaraz po niej do własnej bramki strzeliła Monika Jaksy i to UKS SMS znalazł się na czele. Korzystnego dla siebie wyniku już nie oddał.

W drugiej połowie trafiały jeszcze Achcińska i Olga Zubczyk, obie nie pomyliły się z rzutu karnego, a także w samej końcówce Gabriela Grzybowska i Dominika Gąsieniec.

Rolnik Biedrzychowice - UKS SMS Łódź 1:6 (1:2)
1:6 - Dominika Gąsieniec 90'

Czarni Sosnowiec zwyciężyli na trudnym terenie w Wałbrzychu. Już w 15. minucie prowadzenie drużynie dała Katarzyna Daleszczyk. To dało swego rodzaju komfort, chociaż miejscowy AZS PWSZ dzielnie się trzymał i walczył o swoje.

Dążenia przyniosły efekt w 60. minucie, gdy wyrównała Ewa Cieśla. Wówczas nadzieje oraz szanse na zdobycie choćby punktu przez wałbrzyszanki wzrosły. Rozwiała je w 84. minucie Weronika Zawistowska. Na jej udany strzał nie znaleziono już riposty.

AZS PWSZ Wałbrzych - Czarni Sosnowiec 1:2 (0:1)
0:1 - Katarzyna Daleszczyk 15'
1:1 - Ewa Cieśla 60'
1:2 - Weronika Zawistowska 84'