Podsumowanie 26. kolejki Ligue 1

W dziesięciu spotkaniach 26. kolejki kibice obejrzeli łącznie 21 bramek. Olympique Lyon pewnie pokonał FC Metz i powiększył przewagę nad Bordeaux do trzech punktów. Cenne trzy punkty dopisały do swojego dorobku m.in. AS Nancy i Rennes, ważne zwycięstwo odnieśli także piłkarze Auxerre.

Piotr Robaczyński

Nie było niespodzianki w konfrontacji lidera z najsłabszym zespołem Ligue 1 - Olympique Lyon wygrał z FC Metz 2:0. Obie bramki dla drużyny Les Gones zdobył Brazylijczyk Fred, a podopieczni Alaina Perrina spokojnie kontrolowali przebieg meczu i odnieśli zasłużone zwycięstwo. Lyon wykorzystał potknięcie Bordeaux, które zaledwie zremisowało z Lille i powiększył przewagę nad wiceliderem do trzech punktów. Żyrondyści wypracowali sobie kilka dogodnych sytuacji pod bramką rywala, ale po raz pierwszy w tym sezonie na własnym boisku nie potrafili strzelić ani jednego gola.

Cenne trzy punkty wywalczyli piłkarze AS Nancy, którzy zrehabilitowali się przed własną publicznością za wysoką porażkę z St Etienne pokonując dobrze spisujący się ostatnio zespół RC Lens. Na Stade Marcel Picot kibice obejrzeli emocjonujący zacięty mecz, a gospodarze rozstrzygnęli go na swoją korzyść dzięki dobrej postawie w drugiej części spotkania. Do przerwy przeważali goście, objęli oni prowadzenie w 41. minucie po golu Kadera Mangane, ale podopieczni Pablo Correi konsekwentnie dążyli do zmiany niekorzystnego rezultatu i ostatecznie udało im się nie tylko doprowadzić do wyrównania (w 71. minucie piłkę do siatki skierował Pascal Berenguer), ale także zdobyć kolejnego, decydującego o losach spotkania gola (bramkarza Lens pokonał w 76. minucie Youssouf Hadji). AS Nancy utrzymało 3. miejsce w tabeli Ligue 1 i wciąż traci do lidera tylko 8 punktów. RC Lens natomiast ponownie znalazło się blisko strefy spadkowej, drużyna ta zajmuje obecnie 17. lokatę.

Dopiero trzeci mecz na wyjeździe wygrali w tym sezonie piłkarze AJ Auxerre, w sobotę wygrali z faworyzowanym OGC Nice. Podopieczni Jeana Fernandeza przegrywali wprawdzie od 46. minuty 0:1 po bramce Bakari'ego Kone, jednak później w ciągu zaledwie trzech minut dwukrotnie pokonali golkipera gospodarzy Hugo Llorisa (na listę strzelców wpisali się Daniel Niculae oraz Kamel Chafni) i ostatecznie wywieźli z Nicei cenne trzy punkty. Ireneusz Jeleń cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych. Po 26. kolejce zespół AJA awansował na 12. lokatę i ma już siedem punktów przewagi nad strefą spadkową. OGC Nice zanotowało spadek na 6. pozycję.

W pojedynku dwóch drużyn z górnej części tabeli górą okazali się zawodnicy Le Mans, którzy ograli na wyjeździe Valenciennes. Zgromadzeni na Stade Nungesser fani bramki oglądali jedynie w pierwszej połowie, goście objęli prowadzenie tuż po pierwszym gwizdku sędziego, w 3. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego piłkę do siatki rywala głową skierował Marko Basa. W 17. minucie Anthony Le Tallec wykorzystał dobre podanie Jeana Calve i gospodarze przegrywali już 0:2. Przed przerwą kontaktowego gola zdobył Steve Savidan, a oba zespoły doznały straty, po tym jak czerwoną kartką ukarani zostali obrońca Valenciennes Williams Martinez i Le Tallec. W drugiej części spotkania stroną przeważającą byli gospodarze, jednak nie udało im już wywalczyć chociażby jednego punktu. Po 26. kolejce Le Mans awansowało na 4. pozycję w tabeli, Valenciennes plasuje się obecnie na 9. miejscu.

Drugie ligowe zwycięstwo w tym roku odnieśli piłkarze Rennes, pokonując u siebie FC Lorient. W minionych tygodniach spisywali się oni bardzo słabo, znaleźli się blisko strefy spadkowej i dzięki temu sukcesowi poprawili swoją sytuację w tabeli. Na miejsacach zagrożonych degradacją wciąż, oprócz FC Metz, znajdują się Toulouse FC i FC Sochaux. Zespoły te mogą być zadowolone ze swoich rezultatów w meczach 26. kolejki (Tuluza wywalczyła cenny remis w konfrontacji z Marsylią, a piłkarze Sochaux pokonali beniaminka ze Strasbourga), jednak wciąż muszą szukać okazji do powiększenia dorobku punktowego i odrobienia strat do rywali.

Remisem zakończył się mecz Paris Saint Germain - AS Monaco. Z podziału punktów nie może być zadowolony żaden z zespołów, gospodarze mają już tylko trzy punkty przewagi nad strefą spadkową, a goście nie wykorzystali okazji do awansu na wysoką, 6. pozycję w Ligue 1.