Ekstraliga kobiet: AZS UJ i Medyk rozegrali świetny mecz. "Strzelanina" w Łęcznej

W meczu dwóch najlepszych obecnie drużyn Ekstraligi kobiet Medyk Konin pokonał w Krakowie miejscowy AZS UJ 2:1. Obie bramki zdobył po rzutach karnych. Wielkie emocje przeżywano w Łęcznej, gdzie Górnik ograł Olimpię Szczecin 6:4.

Adam Popek
Adam Popek
Natalia Sitarz, piłkarka AZS UJ Kraków Materiały prasowe / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Natalia Sitarz, piłkarka AZS UJ Kraków
Spotkanie AZS-u UJ Kraków z Medykiem Konin było jednocześnie konfrontacją dwóch niepokonanych dotąd zespołów. Poziom gry absolutnie nie rozczarował. Dużo taktyki, ciekawych sposobów konstruowania akcji i wreszcie szukania szans na przechytrzenie rywala.

Krakowianki nie odstawały od bardziej utytułowanego konkurenta, ale miały pecha. Dwa podyktowane rzuty karne za zagranie ręką oraz faul popełniony już po zagraniu piłki przez piłkarkę z Konina przesądziły o losach starcia. Skutecznie wykorzystała je Natalia Chudzik. Dla gospodyń gola kontaktowego już w 90. minucie zdobyła Natalia Sitarz, lecz brakło już czasu na wyrównanie.

Ekipa ze stolicy Małopolski nie ma się jednak czego wstydzić. Przy takiej postawie czeka ją jeszcze wiele dobrych chwil podczas trwającego sezonu. A sam mecz śmiało może uchodzić za wizytówkę Ekstraligi kobiet.

AZS UJ Kraków - Medyk Konin 1:2 (0:1)
0:1 - Natalia Chudzik (k.) 6'
0:2 - Natalia Chudzik (k.) 57'
1:2 - Natalia Sitarz 90'

Górnik Łęczna i Olimpia Szczecin stworzyły bardzo efektowne piłkarskie widowisko. Mistrz Polski dość szybko objął prowadzenie za sprawą Alicji Dyguś oraz niezawodnej Eweliny Kamczyk, przy czym już w 27. minucie tablica świetlna wskazywała remis 2:2. Odpowiedziały Marianna Litwiniec i Roksana Ratajczyk.

To podziałało mobilizująco na miejscowe, a szczególnie wspominaną Kamczyk, która dołożyła dwa kolejne trafienia. Oprócz niej na listę strzelczyń wpisały się Dominika Grabowska i Nikola Karczewska.

Olimpia postraszyła na finiszu, gdy piłkę w siatce rywalek umieściły Patrycja Kalmus i Kornelia Grosicka, siostra Kamila Grosickiego. Niemniej, komplet punktów został u krajowego czempiona.

Górnik Łęczna - Olimpia Szczecin 6:4 (4:2)
6:4 - Kornelia Grosicka 90'

GKS Katowice może mówić o sporym szczęściu. W boju z AZS PWSZ Wałbrzych długo miał miejsce stan równowagi. Prowadzenie GKS-owi dała w 29. minucie Klaudia Miłek. Wyrównała w 36. minucie Marcjanna Zawadzka.

Odtąd, obie strony nie wykorzystywały swoich okazji i wydawało się, że mecz zakończy się remisem. W 90. minucie gola na wagę triumfu gości uzyskała wspominana Miłek dając sobie oraz zespołowi ogromną radość.

AZS PWSZ Wałbrzych - GKS Katowice 1:2 (1:1)
0:1 - Klaudia Miłek 29'
1:1 - Marcjanna Zawadzka 36'
1:2 - Klaudia Miłek 90'

Beniaminek, Rolnik Biedrzychowice starał się postawić Mitechowi Żywiec upatrując okazji na zdobycie pierwszych punktów w Ekstralidze, ale znów musiał obejść się smakiem. Przeciwnik wykorzystał większe doświadczenie.

Ewelina Prokop i Alicja Bijak zapewniły swojej drużynie komfortowy rezultat 2:0 jeszcze przed przerwą. W szeregach Rolnika nadzieje odżyły w 52. minucie. Wówczas rzut karny skutecznie egzekwowała Aleksandra Misiak.

Tyle, że Mitech już w 59. minucie cieszył się z następnej bramki, która w praktyce przypieczętowała sukces. Jej autorką okazała się Petra Zdechovanova.

Rolnik Biedrzychowice - Mitech Żywiec 1:3 (0:2)
0:1 - Ewelina Prokop 33'
0:2 - Alicja Bijak 42'
1:2 - Aleksandra Misiak (k.) 52'
1:3 - Petra Zdechovanova 59'

Czarni Sosnowiec nie dali szans KKP Bydgoszcz. Faworyt wykonał zadanie zgodnie z planem. W roli głównej wystąpiła Martyna Wiankowska. Skompletowała hat-tricka gwarantując sobie i koleżankom duży spokój podczas rywalizacji.

Prawdą jest, że bydgoszczanki do przerwy dzielnie się broniły. Przegrywały 0:2, co nie było wielkim wymiarem kary, lecz po zmianie stron efektywność ich poczynań zmalała. Sosnowiczanki wiedziały jak to wykorzystać i właśnie w drugiej części zaaplikowały cztery gole.

KKP Bydgoszcz - Czarni Sosnowiec 0:6 (0:2)
0:1 - Martyna Wiankowska 14'
0:2 - Martyna Wiankowska 27'
0:3 - Weronika Zawistowska 46'
0:4 - Daria Długołęcka 80'
0:5 - Dżesika Jaszek 84'
0:6 - Martyna Wiankowska 85'

UKS SMS Łódź nie dał się zaskoczyć we Wrocławiu tamtejszemu AZS-owi. Na czoło wyszedł w 8. minucie, kiedy do bramki trafiła Paulina Filipczak. W 25. minucie wyrównała Martyna Buś.

Przed przerwą dla łodzianek strzeliła jeszcze Caitlin Jarvie. Jak się okazało, UKS SMS poszedł za ciosem. To się opłaciło, bo w 81. minucie Adrianna Achcińska wykończyła akcję zespołu, przypieczętowującą komplet punktów.

AZS Wrocław - UKS SMS Łódź 1:3 (1:2) 0:1 - Paulina Filipczak 8' 1:1 - Martyna Buś 25' 1:2 - Caitlin Jarvie 40' 1:3 - Adrianna Achcińska 81'