Eliminacje Euro 2020. Polska - Austria: pechowy 9 września

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Rafal Rusek / PressFocus  / Na zdjęciu: reprezentacja Polski
Newspix / Rafal Rusek / PressFocus / Na zdjęciu: reprezentacja Polski

9 września nie jest najszczęśliwszą datą dla reprezentacji Polski. Mecz eliminacji Euro 2020 z Austrią będzie czwartym rozegranym tego dnia - żadnego z poprzednich Biało-Czerwoni nie wygrali.

W tym artykule dowiesz się o:

Pierwszy raz 9 września Polacy wybiegli na boisko w 1934 roku, by na Stadionie Wojska Polskiego zmierzyć się z reprezentacją III Rzeszy. Był to drugi mecz Biało-Czerwonych z tym przeciwnikiem, ale pierwszy rozegrany w Polsce.

Zespół Józefa Kałuży przegrywał od 15. minuty po golu Ernsta Lehnera, ale 13 minut później wyrównał Ernest Wilimowski, a tuż po przerwie prowadzenie Polakom dał Karol Pazurek. Długo zanosiło się na zwycięstwo gospodarzy, ale między 77. a 83. minutą Niemcy zdobyli aż cztery bramki i wrócili do siebie z okazałym zwycięstwem.

58 lat później Polacy zagrali towarzysko w Mielcu z Izraelem. Znów prowadziliśmy, ale po raz kolejny nie udało nam się utrzymać przewagi do końcowego gwizdka. W 24. minucie na 1:0 potężnym strzałem trafił Roman Szewczyk, ale już 12 minut później w sytuacji sam na sam z Jarosławem Bako wyrównał Ronny Rosenthal. Co ciekawe, przeciwko Izraelowi zagrał wtedy Jerzy Brzęczek. Był to trzeci reprezentacyjny występ aktualnego selekcjonera.

Czytaj również -> Polska - Austria: o utraconą pewność siebie

Pierwsze dwa rozegrane 9 września spotkania miały charakter towarzyski, ale trzeci był już o punkty. W 2009 roku w Mariborze drużyna Leo Beenhakkera grała ze Słowenią o przedłużenie szans na awans do MŚ 2010. Nasi piłkarze ulegli gospodarzom 0:3, a Holender został zwolniony.

Zawodnicy zagrali w Mariborze bardzo słabo, ale nie lepiej zachował się ówczesny prezes PZPN Grzegorz Lato, który informację o zdymisjonowaniu Beenhakkera najpierw przekazał dziennikarzom, a dopiero potem głównemu zainteresowanemu.