Liga Europy: pierwsze zwycięstwo Dudelange. Tomasz Kędziora wystąpił w wygranym meczu (wyniki)

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / SERGEY DOLZHENKO / Na zdjęciu: Tomasz Kędziora (z lewej)
PAP/EPA / SERGEY DOLZHENKO / Na zdjęciu: Tomasz Kędziora (z lewej)

Football 1991 Dudelange wygrał 4:3 szalony mecz z APOEL-em Nikozja. Od zwycięstwa rozpoczęło fazę grupową Dynamo Kijów z Tomaszem Kędziorą w składzie. Skutecznie zagrały hiszpańskie zespoły, a nie popisało się Lazio.

Pierwszego gola w fazie grupowej Ligi Europy strzelił Kevin Bua dla FC Basel. Przymierzył do bramki prowadzącego w lidze rosyjskiej FK Krasnodar. Trzeba było czekać na to przez dziewięć minut. Bua wbiegł bezkarnie w pole karne i dziobnął piłkę w sytuacji sam na sam do siatki. Później ten sam zawodnik strzelił na 2:0 i była to zapowiedź efektownego zwycięstwa zespołu z Bazylei. Dzieła zniszczenia przeciwnika dopełnił po przerwie, doprowadzając do wyniku 5:0.

Football 1991 Dudelange rywalizował w poprzednim sezonie w fazie grupowej z Realem Betis, Olympiakosem i Milanem. W tym towarzystwie wywalczył punkt. W tej edycji celem minimum było wygranie meczu i od razu pierwsza szansa została wykorzystana. Drużyna z Luksemburga poleciała po zwycięstwo na Cypr. Czekał tam APOEL Nikozja. W pierwszej połowie Danel Sinani zakończył miękką podcinką szybki atak, a na 2:0 dla Dudelange strzelił po przerwie Antoine Bernier. Przyjezdni byli w dobrej sytuacji, ale skomplikowali ją sobie. Między 54. a 58. minutą stracili trzy gole jeden po drugim. W szalonej drugiej połowie nie był to ostatni zwrot akcji. Dudelange obudziło się i zaatakowało raz jeszcze. Efektem szturmu było odwrócenie wyniku na 4:3.

Tomasz Kędziora był w podstawowym składzie Dynama Kijów na mecz z Malmoe FF. W stolicy Ukrainy nie było wielu celnych strzałów. Po godzinie w tej statystyce było 2:2, a bramkarze nie kapitulowali. Decydującą akcję przeprowadziła drużyna Polaka, która za sprawą Witalija Bujalskiego odniosła zwycięstwo 1:0. Wyczekiwane od 3 sierpnia.

Dobrze wystartowały kluby z Primera Division. Getafe CF prowadziło 1:0 z Trabzonsporem od 18. minuty i utrzymało pozytywny wynik. Dłużej na gola pracowała Sevilla FC w Baku. Do bramki Karabachu Agdam przymierzył Javier Hernandez z rzutu wolnego w 62. minucie. Po sforsowaniu defensywy przeciwnika drużyna z Andaluzji doprowadziła do wyniku 3:0.

Lazio przystąpiło do starcia z CFR Cluj bez Ciro Immobile. Pod nieobecność Włocha w ataku zagrali Felipe Caicedo i Joaquin Correa. Na skrzydle debiutował Jony. Grał zamiast Senada Lulicia, a opaska kapitana trafiła do Sergeja Milinkovicia-Savicia. Drużyna z Rzymu prowadziła dzięki strzałowi Bastosa, który wepchnął piłkę do siatki kolanem. Jeszcze przed przerwą wyrównał Ciprian Deac z rzutu karnego. Daniel Stefański mocno zdenerwował gwizdkiem Lucasa Leivę, ale decyzja pozostała niezmieniona. W 75. minucie zwycięskiego gola na 2:1 dla zespołu Dana Petrescu strzelił Billel Omrani. Lazio przegrało drugi mecz z rzędu mimo prowadzenia.

Ciekawie było od początku w meczu PSV Eindhoven ze Sportingiem Lizbona. Holenderska drużyna prowadziła 2:0 po 25 minutach. Donyell Malen przymierzył po solowej akcji, a Sebastian Coates strzeli gola samobójczego. Urugwajczyk rzucał piłką, krzyczał i bojowo wymachiwał rękami, ale już po fakcie. Sporting nie odrobił strat i przegrał 2:3 w Eindhoven.

1. kolejka fazy grupowej: Grupa A:

APOEL Nikozja - Football 1991 Dudelange 3:4 (0:1) 0:1 - Danel Sinani 36' 0:2 - Antoine Bernier 51' 1:2 - Andrija Pavlović 54' 2:2 - Tomas De Vincenti (k.) 56' 3:2 - Andrija Pavlović 58' 3:3 - Dominik Stolz 72' 3:4 - Danel Sinani 82'

Karabach Agdam - Sevilla FC 0:3 (0:0) 0:1 - Javier Hernandez 62' 0:2 - Munir El Haddadi 78' 0:3 - Oliver Torres 85'

Grupa C:

FC Basel - FK Krasnodar 5:0 (2:0) 1:0 - Kevin Bua 9' 2:0 - Kevin Bua 40' 3:0 - Luca Zuffi 52' 4:0 - Tonny Vilhena (sam.) 55' 5:0 - Noah Okafor 79'

LASK Linz - Rosenborg Trondheim 1:0 (1:0) 1:0 - James Holland 45'

PSV Eindhoven - Sporting Lizbona 3:2 (2:1) 1:0 - Donyell Malen 20' 2:0 - Sebastian Coates (sam.) 25' 2:1 - Bruno Fernandes (k.) 38' 3:1 - Timo Baugartl 48' 3:2 - Pedro Mendes 82'