Liga Europy: pierwsze zwycięstwo Dudelange. Tomasz Kędziora wystąpił w wygranym meczu (wyniki)

Football 1991 Dudelange wygrał 4:3 szalony mecz z APOEL-em Nikozja. Od zwycięstwa rozpoczęło fazę grupową Dynamo Kijów z Tomaszem Kędziorą w składzie. Skutecznie zagrały hiszpańskie zespoły, a nie popisało się Lazio.

Tomasz Kędziora (z lewej) PAP/EPA / SERGEY DOLZHENKO / Na zdjęciu: Tomasz Kędziora (z lewej)
Pierwszego gola w fazie grupowej Ligi Europy strzelił Kevin Bua dla FC Basel. Przymierzył do bramki prowadzącego w lidze rosyjskiej FK Krasnodar. Trzeba było czekać na to przez dziewięć minut. Bua wbiegł bezkarnie w pole karne i dziobnął piłkę w sytuacji sam na sam do siatki. Później ten sam zawodnik strzelił na 2:0 i była to zapowiedź efektownego zwycięstwa zespołu z Bazylei. Dzieła zniszczenia przeciwnika dopełnił po przerwie, doprowadzając do wyniku 5:0.

Football 1991 Dudelange rywalizował w poprzednim sezonie w fazie grupowej z Realem Betis, Olympiakosem i Milanem. W tym towarzystwie wywalczył punkt. W tej edycji celem minimum było wygranie meczu i od razu pierwsza szansa została wykorzystana. Drużyna z Luksemburga poleciała po zwycięstwo na Cypr. Czekał tam APOEL Nikozja. W pierwszej połowie Danel Sinani zakończył miękką podcinką szybki atak, a na 2:0 dla Dudelange strzelił po przerwie Antoine Bernier. Przyjezdni byli w dobrej sytuacji, ale skomplikowali ją sobie. Między 54. a 58. minutą stracili trzy gole jeden po drugim. W szalonej drugiej połowie nie był to ostatni zwrot akcji. Dudelange obudziło się i zaatakowało raz jeszcze. Efektem szturmu było odwrócenie wyniku na 4:3.

Tomasz Kędziora był w podstawowym składzie Dynama Kijów na mecz z Malmoe FF. W stolicy Ukrainy nie było wielu celnych strzałów. Po godzinie w tej statystyce było 2:2, a bramkarze nie kapitulowali. Decydującą akcję przeprowadziła drużyna Polaka, która za sprawą Witalija Bujalskiego odniosła zwycięstwo 1:0. Wyczekiwane od 3 sierpnia.

Dobrze wystartowały kluby z Primera Division. Getafe CF prowadziło 1:0 z Trabzonsporem od 18. minuty i utrzymało pozytywny wynik. Dłużej na gola pracowała Sevilla FC w Baku. Do bramki Karabachu Agdam przymierzył Javier Hernandez z rzutu wolnego w 62. minucie. Po sforsowaniu defensywy przeciwnika drużyna z Andaluzji doprowadziła do wyniku 3:0.

Lazio przystąpiło do starcia z CFR Cluj bez Ciro Immobile. Pod nieobecność Włocha w ataku zagrali Felipe Caicedo i Joaquin Correa. Na skrzydle debiutował Jony. Grał zamiast Senada Lulicia, a opaska kapitana trafiła do Sergeja Milinkovicia-Savicia. Drużyna z Rzymu prowadziła dzięki strzałowi Bastosa, który wepchnął piłkę do siatki kolanem. Jeszcze przed przerwą wyrównał Ciprian Deac z rzutu karnego. Daniel Stefański mocno zdenerwował gwizdkiem Lucasa Leivę, ale decyzja pozostała niezmieniona. W 75. minucie zwycięskiego gola na 2:1 dla zespołu Dana Petrescu strzelił Billel Omrani. Lazio przegrało drugi mecz z rzędu mimo prowadzenia.

Ciekawie było od początku w meczu PSV Eindhoven ze Sportingiem Lizbona. Holenderska drużyna prowadziła 2:0 po 25 minutach. Donyell Malen przymierzył po solowej akcji, a Sebastian Coates strzeli gola samobójczego. Urugwajczyk rzucał piłką, krzyczał i bojowo wymachiwał rękami, ale już po fakcie. Sporting nie odrobił strat i przegrał 2:3 w Eindhoven.

1. kolejka fazy grupowej:

Grupa A:

APOEL Nikozja - Football 1991 Dudelange 3:4 (0:1)
3:4 - Danel Sinani 82'

Karabach Agdam - Sevilla FC 0:3 (0:0) 0:1 - Javier Hernandez 62' 0:2 - Munir El Haddadi 78' 0:3 - Oliver Torres 85'

Grupa D:

LASK Linz - Rosenborg Trondheim 1:0 (1:0)
1:0 - James Holland 45'

PSV Eindhoven - Sporting Lizbona 3:2 (2:1) 1:0 - Donyell Malen 20' 2:0 - Sebastian Coates (sam.) 25' 2:1 - Bruno Fernandes (k.) 38' 3:1 - Timo Baugartl 48' 3:2 - Pedro Mendes 82'

2:1 - Billel Omrani 75'

Stade Rennais - Celtic Glasgow 1:1 (1:0) 1:0 - M'Baye Niang (k.) 38' 1:1 - Ryan Christie (k.) 59'

Liga Europy, gr. E 2019/2020

1 Celtic Glasgow 6 4 1 1 10:6 13
2 CFR Cluj 6 4 0 2 6:4 12
3 Lazio Rzym 6 2 0 4 6:9 6
4 Stade Rennais 6 1 1 4 5:8 4

Grupa F:

Eintracht Frankfurt - Arsenal FC 0:3 (0:1)
0:1 - Joe Willock (k.) 38'
0:2 - Bukayo Saka 85'
0:3 - Pierre-Emerick Aubameyang 88'

Standard Liege - Vitoria Guimaraes 2:0 (0:0) 1:0 - Florent Hanin (sam.) 66' 2:0 - Paul-Jose M'Poku 90'