Eliminacje Euro 2020. Kasper Schmeichel zatrzymał Szwajcarię, Bośnia wróciła do gry, spełniony obowiązek Rumunii

Dania przetrwała szturm Szwajcarii (1:0) i w końcówce sama wyprowadziła zwycięski cios, dzięki któremu została liderem gr. D eliminacji Euro 2020. Bohaterem meczu był Kasper Schmeichel, który swoimi interwencjami doprowadzał Helwetów do rozpaczy.
Maciej Kmita
Kasper Schmeichel PAP/EPA / GEORGIOS KEFALAS / Na zdjęciu: Kasper Schmeichel

Grający przed własną publicznością Duńczycy niespodziewanie dali się zdominować Szwajcarom, ale podczas gdy duńscy piłkarze z pola mieli słabszy wieczór, w świetnej dyspozycji był Kasper Schmeichel. Szwajcarzy nie bombardowali bramki golkipera Leicester City, ale gdy już strzelali celnie, to tak, że nikt nie miałby do Schmeichela pretensji o kapitulację. Tymczasem 32-latek nie dał się pokonać ani razu.

W 14. minucie w świetnym stylu sparował na poprzeczkę techniczny strzał Granita Xhaki sprzed pola karnego. Po uderzeniu Szwajcara piłka leciała w samo "okienko", ale Schmeichel wyciągnął się jak struna i opuszkami palców trącił piłkę. 20 minut później duński bramkarz błyskawicznie zszedł do parteru po woleju Admira Mehmediego. Wreszcie tuż po zmianie stron 32-latek w wiadomy tylko sobie sposób zbił na poprzeczkę piłkę po soczystym strzale Ricardo Rodrigueza.

Czytaj również -> Rekordy "Lewego" rzucają na kolana

Golkiper utrzymał kolegów w grze o zwycięstwo, a ci zrewanżowali się swojemu bramkarzowi. W 84. minucie grający dotąd poniżej możliwości Christian Eriksen rozpruł defensywę gości fantastycznym podaniem do Yussufa Poulsena, który z zimną krwią wykorzystał sytuację sam na sam z Yannem Sommerem.

Schmeichel był też bohaterem ostatniej akcji. W czwartej minucie doliczonego czasu gry w świetnym stylu uchronił zespół przed stratą gola po niefortunnej interwencji głową Thomasa Delaneya.

Dzięki temu zwycięstwu Dania powiększyła do czterech punktów przewagę nad Szwajcarami i została liderem gr. D. Zespół Agego Hareide'a ma tyle samo punktów (12) co Irlandia, ale wyprzedza ją dzięki lepszemu stosunkowi bramek.

Duńczykom udało się odeprzeć szturm Szwajcarów, natomiast w gr. J podobna sztuka nie udała się Finom. Suomi przylecieli do Sarajewa jako wicelider tabeli z czterema punktami przewagi nad Bośniakami, ale byli tylko tłem dla gospodarzy, którzy zwyciężyli 4:1 po golach Izeta Hajrovicia, Armina Hodzicia i dublecie Miralem Pjanić.

Dzięki tej wygranej Bośniacy wrócili do gry o awans do Euro 2020. Na trzy kolejki przed końcem eliminacji do miejsca dającego przepustkę do turnieju finałowego mają trzy punkty straty.

Czytaj również -> Jerzy Brzęczek, czyli szklanka jest w połowie pełna

Obowiązek spełnili Rumuni, którzy pokonali na wyjeździe Wyspy Owcze. Goście bili głową w mur przez pięć kwadransów, ale gdy w 74. minucie George Puscas dał im prowadzenie, po chwili kolejne gole strzelili Alexandru Mitrita i Claudiu Keseru.

Dania - Szwajcaria 1:0 (0:0)
1:0 - Poulsen 84'