KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Skandal podczas meczu w Nowej Rudzie. Doszło do bójki, policja użyła gazu

Pałkami i gazem pieprzowym oddział policji potraktował kibica, choć ten nie stawiał wtedy oporu. Wszystko widać na nagraniu ze stadionu w Nowej Rudzie. Funkcjonariusze z Kłodzka zapewniają, że wyjaśnią, czy nie doszło do nadużycia.

Maciej Siemiątkowski
Maciej Siemiątkowski
Interwencja policji na stadionie w Nowej Rudzie YouTube / Interwencja policji na stadionie w Nowej Rudzie
W Nowej Rudzie miejscowy Piast grał w sobotę mecz w IV lidze z Polonią Świdnica. To od zawsze na Dolnym Śląsku spotkania "pod napięciem". Dlatego na starcie tych drużyn policja wysłała 150 funkcjonariuszy, kwalifikując je jako "wydarzenie podwyższonego ryzyka".

W przerwie meczu chuligani Piasta wkroczyli na boisko i szli w kierunku trybuny z kibicami Polonii. Starali się sforsować ogrodzenia sektora gości. Wtedy wkroczyła policja i zapobiegła eskalacji konfliktu.

Do sieci wyciekł filmik, na którym widać, jak policjanci pacyfikują osamotnionego kibica. Funkcjonariusze są wyposażeni w pałki, broń gładkolufową i gaz pieprzowy. Kibic nie stawia oporu, a jednak jest okładany pałkami, w końcu oberwał gazem pieprzowym i został powalony na ziemię. Na nagraniu zamieszczonym na YouTube widać, że w tym momencie nie był w żadnej agresywnej grupie. Policja ostatecznie skuwa go kajdankami i wyprowadza z trybuny.

Nagranie z meczu Piast Nowa Ruda - Polonia. UWAGA: wideo zawiera drastyczne sceny i niecenzuralne słowa

Podinspektor Wioletta Martuszewska z kłodzkiej policji potwierdziła nam, że podczas meczu w Nowej Rudzie doszło do zamieszek. Według niej na boisko wtargnęło
25 osób i wtedy policjanci, żeby nie dopuścić do konfrontacji, "podjędli czynności mające na celu przywrócenie ładu i porządku prawnego". Przyznała, że użyli
środków przymusu bezpośredniego, zatrzymali trzech nietrzeźwych mężczyzn.

Mimo to wielu kibiców zadaje pytanie, czy taka akcja policji była współmierna do wydarzeń? Policja z Kłodzka twierdzi, że całe nagranie z interwencji zostanie przeanalizowane - także pod kątem tego, czy podjęte przez funkcjonariuszy działania były adekwatne do sytuacji. Dopiero wówczas będzie można uznać, czy interwencja w takim wymiarze była uzasadniona.
O opinię poprosiliśmy byłego rzecznika Policji i ABW. - Każda użyta siła wobec zatrzymanego musi być współmierna do czynu i oceny sytuacji - ocenia dla WP Sportowe Fakty Maciej Karczyński. - Ta konkretna nie pokazuje wcześniejszych wydarzeń. Obezwładnienie zatrzymanego jest stanowcze i zdecydowane. Niektórzy powiedzą, że brutalne. Jeśli wpłynie zażalenie, stosowna komórka policji będzie musiała to ocenić.

ZOBACZ WIDEO: "Druga Połowa". Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. "Byłoby miło, gdyby prezes Midak przeprosił za swój wpis"

Karczyński zwraca też uwagę, że pododdział zwarty policji działa inaczej niż pojedynczy patrol. - Ten człowiek powinien wcześniej usłyszeć komunikaty do zaniechania zachowań mogących stwarzać niebezpieczeństwo. Nie wiemy, czy tak się do niego zwracano - stwierdza były rzecznik policji. - Ale z drugiej strony każdy, kto jest w zasięgu działania policji, musi liczyć się z zatrzymaniem, czasem nawet stanowczym. Tak działają policje na całym świecie, a polska policja nie należy do najbrutalniejszych - uważa.

Maciej Siemiątkowski, Łukasz Witczyk

Zobacz także:
Bundesliga. Arsene Wenger faworytem do przejęcia Bayernu Monachium
Pracowici obrońcy. Oto najlepsi piłkarze 14. kolejki w PKO Ekstraklasie

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (24)
 • jazzmanik Zgłoś komentarz
  Gestapo
  • Omen Nomen Zgłoś komentarz
   Ale życie i tak mu uratowali bo przestali go pałować !!!
   • Cheers Zgłoś komentarz
    Ciężko ocenić tą sytuację, bo nie wiadomo jak zachowywał się ten zatrzymany gość wcześniej. Ale nie powinni go tak tłuc skoro w momencie zatrzymania nie był agresywny. Jednak trzeba
    Czytaj całość
    sobie zadać pytanie czy chcemy spokoju na trybunach czy dalej zadym. Ja wolę spokój. Pamiętam lata 90-te pełne zadym. Swoiste "atrakcje" w cenie biletu. Wielu niewinnych pałą dostało, bo znalazło się w nieodpowiednim miejscu na stadionie. I wcale nie tak trudno było się w takim miejscu znaleźć. Znam to z autopsji. Takie to były czasy, które na szczęście w dużych ośrodkach minęły. Na prowincji jednak dalej takie sytuacje, jak widać, mają się dobrze.
    • hmm Zgłoś komentarz
     Nie wiem co robił wcześniej otyły mężczyzna ALE momencie interwencji policji stał i osłaniał głowę. policja przekroczyła swoje uprawnienia. To był po prostu atak obywatela !
     Czytaj całość
     Cokolwiek robił wcześniej nie ma znaczenia ! policja powinna podejść i go po prostu zabrać a nie okładać pałkami ! Nieuzasadnione użycie siły
     • Jacek De Tournrlle Zgłoś komentarz
      Ci gestapowcy powinni być rozstrzelani pod tym stadionem
      • pilonek Zgłoś komentarz
       lać bydło niech puchnie -i prawidłowo po co tam polazł, na pewno nie na lody siadając pomiędzy pseudokibicami. Normalny gość stoi z boku i ogląda mecz. Jak jesteś w grupie kiboli to
       Czytaj całość
       odpowiadasz za kolegów bo nikt nie będzie patrzył czy ten rzuci kamieniem czy tamten. To jest grupa tak samo jak armia jak wpier... to wszyscy nie ma zmiłuj.
       • Waldemar Kamiński Zgłoś komentarz
        " każdy, kto jest w zasięgu działania policji, musi liczyć się z zatrzymaniem, czasem nawet stanowczym " To znaczy nie winny człowiek ma uciekać czy policja ma nie podchodzić
        Czytaj całość
        aby nie zostać pobitym?
        • SlavicPride Zgłoś komentarz
         MILICJA OBYWATELSKA w czasach dobrej zmiany...
         • yhym1920 Zgłoś komentarz
          Może i gruby zasłużył na zatrzymanie, ale skoro stoi i nic nie robi to po hoooooy te cipy z palkami go jeszcze walą? Na dodatek w głowę!!! Gaz też był nie potrzebny.
          • dzystek Zgłoś komentarz
           pewnie jeszcze policja ma serwować piwo tym pseudo kibicom ?- tak powinna działać policja , dostaje ten kto chce i nie podporządkowuje się prostym poleceniom w takich sytuacjach .
           • mix83 Zgłoś komentarz
            Tej osoby tam nie powinno byc wiec swieta nie jest Powinna sie liczyc z konsekwencjami Co jeszcze policja powinna wyslac list z zapytaniem czy szanowny pan ma zamiar worcic na swoje miesjce?
            • wanow Zgłoś komentarz
             I po jaką cholerę policja się tłumaczy.Wtargnelo bydło na murawę stadionu to na litość taki nie ma co liczyć.Tylko takimi krokami można zrobić porządek na stadionach.
             Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
             ×