Eliminacje Euro 2020. Irlandia Północna - Holandia. Kontrowersje wokół decyzji Szymona Marciniaka

W meczu eliminacji Euro 2020 Irlandia Północna - Holandią (0:0) Szymon Marciniak podyktował rzut karny dla gospodarzy za zagranie piłki ręką przez Joela Veltmana. Holendrzy protestowali, a Polaka skrytykował także trener gospodarzy.

Michał Fabian
Szymon Marciniak Getty Images / Erwin Spek/Soccrates / Na zdjęciu: Szymon Marciniak
W 30. minucie po dośrodkowaniu Paddy'ego McNaira do piłki ruszyli George Saville oraz Joel Veltman. Pomocnik reprezentacji Irlandii Północnej trącił ją, a następnie futbolówka odbiła się od ręki holenderskiego obrońcy. Prowadzący spotkanie w Belfaście Szymon Marciniak uznał, że gospodarzom należy się rzut karny. Dodatkowo ukarał Veltmana żółtą kartką.

Decyzja polskiego sędziego spotkała się z protestami reprezentantów Holandii, nie tylko Veltmana, także m.in. Virgila van Dijka. Do piłki podszedł Steven Davis, ale posłał ją wysoko nad poprzeczką.

Po meczu sporo mówiło się o decyzji Marciniaka. Veltman twierdził, że został nastrzelony z bliskiej odległości i nie mógł w tej sytuacji nic zrobić. Piłkarz Ajaksu Amsterdam skarżył się, że został tak potraktowany po raz drugi w krótkim odstępie czasu (poprzednio w meczu Ligi Mistrzów z Chelsea, 5 listopada).

- Nie wiem, czy to był rzut karny. Wiem za to, że mogłem zrobić w tej sytuacji niewiele, podobnie jak w meczu z Chelsea. Strzelają z bliskiej odległości w twoją rękę i dyktowany jest przeciwko nam rzut karny. Jestem bardzo szczęśliwy, że nie było z tego bramki - powiedział Joel Veltman cytowany przez holenderskie media.

Co ciekawe, pretensje do Marciniaka miał Michael O'Neill, selekcjoner reprezentacji Irlandii Północnej. Jego zdaniem polski arbiter powinien był szybciej ukrócić protesty Holendrów. Od podyktowania karnego do strzału Davisa upłynęły prawie dwie minuty.

- Sędzia powinien był lepiej poradzić sobie z tą sytuacją. Van Dijk bardzo głośno protestował, a później arbiter pozwolił bramkarzowi wyjść przed linię. Nie ma wątpliwości, że to na niego (Davisa - przyp. red.) wpłynęło. Nie ma nic gorszego niż czekanie na wykonanie rzutu karnego. Za mojej kadencji Steven nie zmarnował żadnej jedenastki - irytował się O'Neill.

Po bezbramkowym remisie w Belfaście Holandia (razem z Niemcami) zapewniła sobie awans na Euro 2020. Irlandia Północna będzie walczyć w marcowych barażach.

Czy Irlandia Północna awansuje po barażach do Euro 2020?