Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Eliminacje Euro 2020. Murawa wstydu. Kończy się umowa, PGE Narodowy musi zareagować

- Skończyła się umowa i to jest dobry czas, że się skończyła. To było ostatnie ułożenie przez obecną firmę - mówi nam Monika Borzdyńska z PGE Stadionu Narodowego. Boisko, na którym we wtorek grały Polska i Słowenia, było w skandalicznym stanie.
Jacek Stańczyk
Jacek Stańczyk
Chwilę po zakończeniu meczu nastąpił demontaż fatalnej murawy WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Chwilę po zakończeniu meczu nastąpił demontaż fatalnej murawy

Piłkarze non stop się ślizgali, selekcjoner Jerzy Brzęczek przyznawał, że to cud, iż żaden z graczy nie doznał na takiej murawie poważnego urazu. Zawodnicy po meczu na stan boiska poskarżyli się nawet premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który odwiedził ich w szatni. Ba, piłkarze narzekali na trawę również po poprzednich spotkaniach, bo to jest problem, który wraca ostatnio z każdym meczem.

Skandaliczny stan murawy. Piłkarze poskarżyli się premierowi - Czytaj więcej

Jak będzie z kolejnymi - nie wiadomo. Z końcem listopada wygasa umowa z obecnym dostawcą. Za każde ułożenie PGE Narodowy płacił około 400 tysięcy złotych. Kończy się przy okazji umowa z PZPN na grę reprezentacji Polski na PGE Narodowym.

- I będziemy wyciągać wnioski, bo nie wyobrażam sobie, że murawa przygotowana przez zewnętrznego wykonawcę na podstawie wytycznych otrzymanych od PZPN z jednej strony przechodzi bez uwag protokolarny odbiór ekspertów, z drugiej strony jest tak bardzo krytykowana przez piłkarzy i sztaby drużyn - przyznaje rzeczniczka prasowa Monika Borzdyńska.

ZOBACZ WIDEO: Polska - Słowenia. "Pastwisko". Tak wyglądała murawa na PGE Narodowym. Piłkarze rozmawiali o niej z premierem

I jak dodaje, specjalnie na ten mecz spółka zarządzająca stadionem poszła na rękę producentowi, wydłużając mu czas na przygotowanie trawy. Miesiąc temu, gdy kadra grała w niedzielę z Macedonią Północną i też były problemy, trawa była układana 6 dni przed meczem.

- Specjalnie dla wykonawcy przedłużyliśmy termin układania murawy, bo ona była układana 12 dni przed treningiem. Od 7 listopada. Więc jeżeli była układana 12 dni, a nam wskazują, że to chodzi o czas i my go dajemy… Wykonawca podejmuje sam decyzję o tym, że będzie piaskował wskazując nam, że to jest element ekspercki i pielęgnacyjny i polepszą się wartości użytkowe murawy, a okazuje się, że ten proces prawdopodobnie nie był trafn (bo ja nie jestem ekspertem), to coś jest nie tak. - mówi Borzdyńska.

Po meczu dziennikarze WP SportoweFakty weszli na murawę i sprawdzili, że rzeczywiście - trawa jest bardzo śliska, przypomina lodowisko. I jest na niej pełno piachu.

Borzdyńska: - Musimy zdać sobie sprawę z jednej rzeczy. Tu jest inne podłoże niż na pozostałych stadionach. Pod spodem mamy beton, dlatego ta murawa nigdy nie będzie taka jak na stałym boisku piłkarskim. Niemniej, nie może być taka jak we wtorek. Firma Trawnik układała nam murawę kilkadziesiąt razy i na przykład w okresie letnim była w dobrym stanie.

PGE Narodowy musi teraz rozpisać nowy przetarg na dostawę murawy. Co ciekawe - w tym poprzednim wzięła udział... tylko jedna firma, właśnie Trawnik Producent. 

- Musimy zawrzeć nowe wytyczne w dokumentacji przetargowej. Będziemy się konsultować z największym ekspertem czyli PZPN, który dostarcza nam wytyczne do przygotowania murawy, żebyśmy wspólnie ustalali, jakie parametry będą najlepsze dla piłkarzy. Bo parametry zawarte w przetargu to są wytyczne PZPN, które są zgodne z wytycznymi UEFA. Trzeba będzie je zweryfikować. I będziemy ten przetarg szeroko rozpowszechniać, żeby konkurencyjność była większa, bo w ostatnim przetargu wystąpiła tylko jedna firma - mówi  Monika Borzdyńska. 

Stadion Narodowy jest dla rywali reprezentacji Polski jak wioska Galów dla Rzymian - nie do zdobycia. Od ostatniej porażki Biało-Czerwonych w Warszawie minęło 2085 dni. Stołeczny obiekt to najdłużej niezdobyta piłkarska twierdza w Europie. CZYTAJ WIĘCEJ

- Z chęcią zagrałbym jakiś mecz towarzyski na Stadionie Śląskim, żeby przypomnieć sobie, jak gra się na normalnym boisku - mówi Wojciech Szczęsny. 

Cały czas próbujemy uzyskać komentarz od firmy, która jest odpowiedzialna za położenie murawy na Stadionie Narodowym. Odpowiedzi na razie brak.

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (93)
 • Rejwen Zgłoś komentarz
  O matko, dziennikarz, który nie kuma ironii? Ten zawód sięgnął dna.
  • Ablafaka Zgłoś komentarz
   Na Stadionie Śląskim też jest murawa zgodna z wytycznymi, tylko tam jest inna firma, która potrafi wykonać murawę taką jak należy.
   • Dariusz Nazarewski Zgłoś komentarz
    co sie czepiacie. Przecież obie drużyny miały tak samo złą trawę
    • pepe11 Zgłoś komentarz
     Boniek , nazwa stadion narodowy to żart ?
     • pepe11 Zgłoś komentarz
      Boniek pali głupa jak zwykle
      • Kowal Arek Zgłoś komentarz
       kto z PZPN bral w lape za ta niby murawe
       • Mariusz Kwiatek Zgłoś komentarz
        komercyjny czy Narodowy? jak Narodowy to musi tu byc wszstko idealne nawet za 100 mln na rok. nie stac? to nie pajacowac
        • Vip nad vipy Zgłoś komentarz
         No i wszystko jasne. Była umowa na układanie trawy, czyli kładziemy byle jak, a i tak nam zapłacą. Wywalić nas też nie mogą, bo mamy umowę.
         • Misisipi Borabora Zgłoś komentarz
          Jeśli to była nowo wyłożona murawa należy się reklamacja ale jeśli murawa leżała tam cały rok to nie ma się co czepiać firmy od murawy skoro włodarze stadionu nie chcieli wydawać
          Czytaj całość
          kasy na nową murawę pod koniec roku bo chcieli zaoszczędzić a że wyszła afera skandal to trzeba na kogoś zgonic tutaj kozłem ofiarnym została firma od murawy
          • ea4 Zgłoś komentarz
           Prawda jest taka, że nasz stadion narodowy jest obiektem do organizowania wielu różnych eventów, koncertów, żużla, lodowiska, etc., zaś do rozgrywania meczów piłki nożnej jest w sumie
           Czytaj całość
           tylko przy okazji i nadaje się do tego najmniej :)
           • zdzian Zgłoś komentarz
            Trawnik Producent to firma wyłudzająca pieniądze!!! Jedno wyjście z tej sytuacji: firma do likwidacji a kierownictwo do pierdla!!!
            • Max Esley Zgłoś komentarz
             Wnioski się nasuwają same: do przetargu stanął tylko jeden wykonawca bo tylko on spełniał warunki tzw. SIWZ które zapewne były robione pod niego. Umoczony jest też PZPN bo uczestniczył
             Czytaj całość
             w określaniu tych warunków. Czyli krótko mówiąc: akcja potoczyła się w taki sposób żeby jakiś partacz zarobił kilkanaście baniek. I tak dociągnęli umowę do końca a problem dziwnym trafem dostrzeżono na tydzień przed jej końcem.......
             • zbych22 Zgłoś komentarz
              Ciekawe czy Boniek figuruje na liście płac PZPN?
              Zobacz więcej komentarzy (33)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×