Liga Europy: Tomasz Kędziora w szalonym starciu. Kosztowna porażka Dynama Kijów. Efektowna wygrana Sportingu (wyniki)

Dynamo Kijów wypadło poza miejsca premiowane awansem do fazy pucharowej LE wskutek porażki 3:4 z Malmoe FF. Wyraźne zwycięstwa odnieśli piłkarze Sportingu Lizbona i Celticu Glasgow. Tylko wygrywa Sevilla FC.

Tomasz Kędziora Getty Images / Paolo Bruno / Na zdjęciu: Tomasz Kędziora
Piłkarze Dynama Kijów stracili status niepokonanych w Lidze Europy. Przed pojedynkiem w Malmoe raz zwyciężyli i trzy razy zremisowali. Na szwedzkim wybrzeżu interesował ich minimum podział punktów. Ewentualna wygrana gwarantowała miejsce w najlepszej "32" rozgrywek, z kolei porażka oznacza poważne problemy.

Dynamo z Tomaszem Kędziorą w składzie straciło gola dwie minuty po rozpoczęciu spotkania i trzy minuty po przerwie. Problem z dobrym otwieraniem swoich spotkań ma nie od wczoraj. Wicemistrz Ukrainy musiał gonić przeciwnika i reagował pozytywnie w podbramkowej sytuacji. W drugiej części grał w osłabieniu po drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartce dla Siergieja Sydorczuka, mimo to w dziesięciu zdobył bramkę na 3:3. Sędzia znacząco przedłużył mecz i w 96. minucie Malmoe FF rozstrzygnęło szalone widowisko golem na 4:3.

Najskuteczniejsi tego wieczoru byli piłkarze Sportingu Lizbona. W pierwszej połowie dokumentowali golem każdy kwadrans, a po przerwie Bruno Fernandes skompletował dublet i ustalił rezultat na 4:0. Przeciwnikiem stołecznego klubu był PSV Eindhoven. Generalnie cały wieczór z Ligą Europy był interesujący dla kibiców w Portugalii. Zapunktowały po pościgach SC Braga, FC Porto i Vitoria Guimaraes. Były klub Marka Saganowskiego zremisował 1:1 z Standardem Liege.

Wyraźne zwycięstwo 3:1 odniósł również Celtic Glasgow ze Stade Rennais. W ostatniej kolejce może sobie "wybrać", kogo zabierze ze sobą do fazy pucharowej. Szkocka drużyna zagra na wyjeździe z CFR Cluj, a podopiecznym Dana Petrescu wystarczy remis, żeby awansować kosztem Lazio. W czwartek rzymianie co prawda pokonali 1:0 CFR, ale pozostają w katastrofalnym położeniu.

Komplet 15 punktów po pięciu meczach ma Sevilla FC i to jedyna drużyna, która może się pochwalić bezbłędnym bilansem w fazie grupowej. Piłkarze z Andaluzji zwyciężyli 2:0 z Karabachem Agdam. Taki sam wymiar miała wygrana APOEL-u Nikozja z Football 1991 Dudelange.

5. kolejka fazy grupowej Ligi Europy:

GRUPA A:

Sevilla FC - Karabach Agdam 2:0 (0:0)
1:0 - Bryan Gil 61'
2:0 - Munas Dabbur 90'

Football 1991 Dudelange - APOEL Nikozja 0:2 (0:2) 0:1 - Uros Matić (k.) 12' 0:2 - Giorgos Merkis 43'

0:1 - Nicolaj Thomsen 37'

Malmoe FF - Dynamo Kijów 4:3 (1:2) 1:0 - Rasmus Bengtsson 2' 1:1 - Witalij Mykołenko 18' 1:2 - Wiktor Cygankow 39' 2:2 - Markus Rosenberg 48' 3:2 - Erdal Rakip 57' 3:3 - Benjamin Verbić 77' 4:3 - Marcus Rosenberg 90'

1:2 - Dominik Frieser 54'

Sporting Lizbona - PSV Eindhoven 4:0 (3:0) 1:0 - Luiz Phellype 9' 2:0 - Bruno Fernandes 16' 3:0 - Jeremy Mathieu 45' 4:0 - Bruno Fernandes (k.) 64'

1:0 - Joaquin Correa 24'

Celtic Glasgow - Stade Rennais 3:1 (2:0) 1:0 - Lewis Morgan 21' 2:0 - Ryan Christie 45' 3:0 - Michael Johnston 74' 3:1 - Adrien Hunou 89'

Liga Europy, gr. E 2019/2020

1 Celtic Glasgow 6 4 1 1 10:6 13
2 CFR Cluj 6 4 0 2 6:4 12
3 Lazio Rzym 6 2 0 4 6:9 6
4 Stade Rennais 6 1 1 4 5:8 4

GRUPA F:

Vitoria Guimaraes - Standard Liege 1:1 (1:1)
0:1 - Maxime Lestienne (k.) 40'
1:1 - Andre Pereira 45'

Arsenal FC - Eintracht Frankfurt 1:2 (1:0) 1:0 - Pierre-Emerick Aubameyang 45' 1:1 - Daichi Kamada 55' 1:2 - Daichi Kamada 63'